Jarné práce podľa lunárneho kalendára – časť I.

 

Aprílové počasie síce býva premenlivé, no jar už nikto z nás nemôže poprieť. Teploty sú v tomto období ideálne aj na jarné práce v záhradke, či doma v kvetináčoch, ale tiež v domácnosti.

 

Pozrite sa spolu s nami, aké práce Luna odporúča v mesiaci apríl.

 

 

 

 

Odporúčame prečítať: Zdravé recepy: Lahodné maslové croissanty bez lepku

Jarné práce podľa lunárneho kalendára – časť I.

Zdroj: Shutterstock®

4.4. až 6.4. (pondelok až streda)

 

Pokiaľ máte doma väčšie zásoby ovocia a zeleniny, podľa postavenia Luny nastal ideálny čas na ich skontrolovanie. Venujte tejto práci zvýšenú pozornosť a zdravé kusy dôkladne prerieďte od tých nezdravých.

 

Čas je vhodný aj na prevetranie perín a celého bytu, či domu. Čerstvý vzduch môžete vpustiť aj do svojich pivníc. Keď už tam budete, urobte si poriadok vo veciach, medzi nimi môžete objaviť aj dávne zabudnuté poklady. Skontrolujte tiež prípadné uskladnené cibule a hľuzy okrasných kvetín.

 

Ak máte v obľube pestovateľské práce, čas praje vysádzaniu listovej zeleniny. Keďže máme vo štvrtok nov môžeme s ľahkosťou odstrániť vodný kameň. Istým pomocníkom je v tomto smere ocot, ktorý odstráni vodný kameň tak z vodovodnej batérie, ako aj žehličky, či rýchlovarnej kanvice. Pridať ho môžete, ale aj do prania, okrem boja s vodným kameňom pôsobí totiž antibakteriálne. 

 

Odporúčame prečítať: Pripravte si bylinkové čaje podľa lunárneho kalendára

Jarné práce podľa lunárneho kalendára – časť I.

Zdroj: Shutterstock®

7.4. až 10.4. (štvrtok až nedeľa)

 

Dni prechádzajú ohnivým Baranom, víkend sa už nesie v znamení zemského Býka. V oblasti pestovania sú štvrtok a piatok ideálnymi dňami na výsadbu zeleniny ako je uhorka, baklažán, či paradajky, ale tiež na výsadbu ovocných stromov. Vhodná je aj starostlivosť o jahodové záhony, pohnojiť môžete egreše, aj ríbezle.

 

Cez víkend môžete začať s vysievaním zeleru, póru, aj reďkovky. V záhradke môžete urobiť ešte jednu vec. Po stromoch rozvešajte búdky pre vtáčiky, ktoré vám do budúcna pomôžu s odstraňovaním škodcov.

 

Dni v Býkovi sú vhodné nielen na „hrabanie“ sa v zemi, ale aj na láskanie s ňou. Naberte od prírody dostatok energie, objímajte stromy, zhlboka dýchajte vôňu lesov, kvetín, pôdy.

 

Odporúčame prečítať: Čínsky horoskop – aké je dieťa narodené v znamení Opice

Jarné práce podľa lunárneho kalendára – časť I.

Zdroj: Shutterstock®

11.4. až 14.4. (pondelok až štvrtok)

 

V prácach v záhradke naďalej môžete pokračovať. Opäť môžete vysievať, ideálne letničky, zo zeleniny ale trebárs aj taký karfiol. Postarať sa môžete aj o izbové rastlinky, tým, že ich jemne pohnojíte, zabezpečíte lepšiu tvorbu kvetov. Prvé dva dni nového týždňa sa nesú pod vplyvom Blížencov, prevetrajte dôkladne celý byt, alebo dom. V miestnostiach sa totiž teraz nedrží vzdušná vlhkosť. Streda a štvrtok sú už vo vodnom Rakovi. Všetkým kvetom a rastlinkám, ktoré vám vo vašom interiéri robia radosť, doprajte teraz dostatok vlahy. 

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

2 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

04.04.2016 07:35

dobre rady do zahrady

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

05.04.2016 20:51

:)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE