Silvestrovské a novoročné zvyky

Už to nepotrvá dlho a o pár hodín sa rozlúčime so starým rokom a privítame rok nový. Na konci roka zvykneme porozmýšľať čo sa nám podarilo a čo naopak nie, no zároveň sa tešíme na novoročné oslavy. Tie sú dnes už síce inakšie ako sa slávilo v časoch našich starých mám, no na Slovensku ešte stále existujú miesta a ľudia, ktorí dodržiavajú tradície. Nové zvyky tak idú ruka v ruke s tými starými, čo robí posledný deň v roku ešte zaujímavejším. Silvester sa niekedy volal ,,starý rok“, či ,,babí deň“. Na Silvestra zvykli chodiť po dedinách chlapi prezlečení za ženy. Zvykli nosiť slamené vence a zvonce, na sebe mali kožuchy a slamu. Tú potom vkladali sliepkam do kurníkov aby aj v novom roku dobre znášali vajcia. Chlapi na oplátku za takúto službu dostávali po domoch výslužku v podobe klobásky, slaninky, koláčikov, a samozrejme aj za pohárik tuhej domácej pálenky aby nebodaj vonku nepomrzli. 

 

Odporúčame prečítať: Ako na Silvestra upokojiť domácich miláčikov

Silvestrovské a novoročné zvyky

Zdroj: Shutterstock®

V predvečer Nového roka sa zvykli ľudia zísť v kostole na omši aby poďakovali Bohu za uplynulý rok, no a večer sa zvyčajne konala zábava spojená s tancovačkou. Ešte dávnejšie v minulosti však žiadne zábavy neboli, lebo až do Troch kráľov bolo zakázané sa zabávať, no a Slováci ako silne veriaci ľudia to aj dodržiavali. Posledný deň v roku sa jedlo to čo na Vianoce, no bolo povolené už aj mäso, čo isto ocenili hlavne chlapi. Všetci sa pekne vyobliekali a takto pripravení sa pobrali sláviť. Samozrejme, že platí  iný kraj iný mrav, no posledný deň v roku mal svoje čaro v každom kúte Slovenska. Konali sa svadby, zabíjačky či zábavy a ľudia sa tešili.

 

Odporúčame prečítať: Ako dodržať novoročné predsavzatia?

Silvestrovské a novoročné zvyky

Zdroj: Shutterstock®

Na Nový rok na Slovensku ešte aj dnes platí, že jesť niečo čo je uvarené zo zvieraťa čo má krídla prináša nešťastie. Ak zjete kura, kačku, či hus tak vám šťastie uletí a spolu s ním aj celý váš majetok. Jedla sa preto tradične bravčovina, lebo veď prasiatko predsa prináša šťastie, tak sa aspoň kedysi tradovalo. Podávali sa jedlá zo strukovín a jedlá s makom, tie symbolizovali prosperitu a kto by už len nechcel v novom roku prosperovať. Niekde sa tradovalo, že ak chcete aby sa vám darilo tak vám do domu nesmela ako prvý hosť vstúpiť žena, či starý chlap v kožuchu. 

 

Odporúčame prečítať: Rozoznáte bolesť hlavy od migrény?

Silvestrovské a novoročné zvyky

Zdroj: Shutterstock®

No ak vám prišli na Nový rok vinšovať chlapci z dediny tak boli vítaní a dostali aj výslužku. Ani návštevy čo zavítali k domácim nesmeli prísť len tak naprázdno, museli priniesť aspoň koláčiky. Vinšovať musela každá návšteva, inak bolo zle nedobre. Zaujímavým zvykom bolo aj to, že na Nový rok sa niekde nevynášali ani smeti aby v rodine nikto nebodaj nezomrel a aby sa z domu šťastie nevynieslo.  Nie všetky zvyky našich predkov sa nám dodnes zachovali. No tie čo ešte stále dodržiavame pre nás majú svoje čaro, spájajú nás s našimi predkami a sú našou súčasťou. A tak ako sa starý rok prelieva do nového, sa aj v nás plynule spája staré a nové.

3 komentárov
Mária Terefenková

Mária Terefenková

31.12.2016 08:11

Prajem všetkým všetko najlepšie v novom roku a nech Vám šťastie neodletí.

Vaše meno:

simona v.

simona v.

31.12.2016 09:30

minimalne dva zvyky poznam..

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

31.12.2016 11:06

pekné zvyky, ja už kapustničku varím, tiež viem, že nebudem pripavovať na Nový rok ani rybku, ani to, čo má krídla a perie, aby....

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE