Voodoo – odkiaľ sa nabralo a prečo sa ho bojíme?

Ezoterika je plná všakovakých smerov, učení, podôb. Jednou z nich a vôbec nie mladou je aj takzvané voodoo. Toto slovíčko v nás mnohých obvykle vyvoláva keď nie nezáujem, tak aspoň rešpekt, či dokonca strach. Aj vďaka rôznym filmom, či legendám poznáme voodoo skôr ak súčasť nebezpečnej čiernej mágie. Ale je tomu naozaj tak?

 

Voodoo je náboženstvom, ktoré pochádza k karibského štátu Haiti. Je ovplyvnené aj inými náboženstvami a v súčasnosti sa dokonca praktizuje aj s katolíckym kresťanstvom. Obľúbené je najmä v krajinách ako Kuba, či Dominikánska republika, ale svojich stúpencov má takmer po celom svete.

 

Podľa dostupných zdrojov možno počiatky voodoo písať do roku 1697. V tomto čase nebolo otroctvo nič netradičným a práve ľudia z Afriky, ktorí boli uvrhnutí do otroctva rozvíjali svoje tradície a vieru. Voodoo sa práve v Západnej Afrike hovorí vodun a v tejto časti patrí aj k najrozšírenejším náboženstvám.  

 

Odporúčame prečítať: Máte veštecké schopnosti? Otestujte sa!

Voodoo – odkiaľ sa nabralo a prečo sa ho bojíme?

Zdroj: Shutterstock®

Praktizujú ho obvykle ľudia, ktorí sú v slabšom (dokonca až utláčanom) spoločenskom postavení. Voodoo v ich očiach môže byť aj akýmsi nástrojom na spravodlivosť. Samozrejme všetko s dá zneužiť a závisí len na dobru človeka, či z akéhokoľvek druhu náboženstva dokáže urobiť zbraň, alebo pomôcku.

 

Vyznávači voodoo veria v jedného boha, ktorého nazývajú Bondye, v preklade Dobrý boh. Jeho služobníkmi sú svätí, ale aj anjeli, či tzv.Loa – teda akási atrálna bytosť, či duch, alebo duchovia, ktorí sa starajú väčšinu času aj o veriacich. Aj vďaka tejto podobnosti s kresťanstvom, sa mnohí vyznávači voodoo údajne považujú v podstate za katolíkov.

 

Rituály voodoo sú obvykle veľkými verejnými slávnosťami, plné tanca, modlitieb, bubnovania, spevu, ale tiež darov pre duchov. Počas nich sa veriaci dostávajú do akejsi kvázi extázy, jednoducho do stavu psychického blaha a vzrušenia.  Počas rituálov do zopár „vyvolených“ čosi ako duchovných, vstúpia duchovia a prostredníctvom nich prinášajú ostatným veriacim rady, napomenutia, či útechu. Môžu dokonca aj liečiť. Okrem toho mávajú veriaci doma rôzne pomôcky, od sviečok, ktoré sa využívajú aj na očistu, po rôzne bylinky, vodu aj kvety. Do modlitieb zahŕňajú napríklad aj Otčenáš, či Zdravas Mária.

 

Odporúčame prečítať: Holistická medicína – ako nám môže pomôcť?

Voodoo – odkiaľ sa nabralo a prečo sa ho bojíme?

Zdroj: Shutterstock®

Voodoo nie je o zombie, alebo prepichovaní voodoo bábik, ktoré sa síce v tomto náboženstve vyskytujú, ale ide skôr o čosi v štýle akupresúry, než zlých temných síl.  Povery o tom, aké je voodoo strašidelné sú teda skôr nafúknutými bájkami.

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE