Fotostarnutie pleti v dôsledku slnečného žiarenia: Ako mu predísť alebo ho zvrátiť?

Aj keď sa hovorí, že slnečnému žiareniu by sme sa mali skôr vyhýbať než ho cielene vyhľadávať, nemožno mu uprieť priaznivé účinky na našu pokožku. V primeranom množstve má slnečné žiarenie pozitívny vplyv na odolnosť nášho tela, syntézu vitamínu D a tiež na zlepšenie našej nálady, nakoľko podporuje uvoľňovanie endorfínov. A, samozrejme, slnečné žiarenie dokáže našej pokožke dodať krásny bronzový nádych. Netreba však zabúdať na slnečnú ochranu, ktorá chráni našu pokožku pred UV žiarením a predlžuje čas, ktorý môžeme na slnku stráviť. V prípade, že SPF ochranu pokožky podceňujete, môže sa stať, že UV žiarenie poškodí kožné bunky a tým vaša pokožka zostarne oveľa rýchlejšie. Nehovoriac o ďalších problémoch, ktoré môže slnečné žiarenie spôsobiť.

Vrásky, jemné linky, pigmentácia – kožné problémy, ktoré sa na pokožke objavujú najmä po lete, no sú zároveň aj znakom starnutia. Netreba však všetko zhadzovať len na starnutie, pretože niekedy môže byť hlavným vinníkom fotostarnutie pleti, ktoré je zodpovedné za 90 % viditeľných zmien pokožky. Fotostarnutie je priamym výsledkom kumulatívneho poškodenia slnkom, ktorému sa niekedy cielene vystavujeme, preto je dôležité vedieť, ako sa správne opaľovať.

vplyv UV žiarenia na pokožku

Zdroj: Shutterstock®

Fakty o UV žiarení

Slnko emituje UV žiarenie, ktoré delíme do 3 základných kategórií. Prvé je UVC žiarenie, ktoré má najkratšiu vlnovú dĺžku a je takmer úplne absorbované ozónovou vrstvou. Druhé, teda UVB žiarenie ovplyvňuje vonkajšiu vrstvu kože (epidermis) a je hlavnou príčinou spálenia pokožky slnkom. UVA žiarenie preniká do hlbších vrstiev pokožky a prispieva k výraznejšiemu poškodeniu buniek.

UVA a UVB žiarenie teda môže spôsobiť množstvo kožných abnormalít, ako sú vrásky, rakovina kože, znížená imunita voči infekciám. UV žiareniu sa však pripisuje aj rozpad kolagénu. Jeho vplyvom sa kolagén z tela vytráca v oveľa väčšej miere a o niečo rýchlejšie, než pri bežnom starnutí pokožky spôsobenom vekom. Odborníci uvádzajú, že UV žiarenie preniká do strednej vrstvy kože a spôsobuje nahromadenie elastínu. Pri veľkom zhluku elastínov sa vyvárajú enzýmy (metaloproteinázy), ktoré štiepia kolagén a vytvárajú takzvané „slnečné jazvy“. Slnečná expozícia tak iba urýchľuje tento proces, čo spôsobuje prehlbovanie vrások a ochabovanie pokožky.

Samozrejme, nemôžeme nespomenúť aj voľné radikály, ktoré predstavujú veľmi malé, reaktívne častice – tie môžu poškodiť bunky na molekulárnej úrovni. Rovnako aj voľné radikály zvyšujú počet enzýmov, ktoré štiepia kolagén. Na druhej strane však voľné radikály môžu prispieť aj k vzniku rakoviny.

Neprehliadni: Ako vplýva vitamín C na pleť: Potrebuje ho vôbec? Stačí sa ním natierať?

Fotostarnutie pleti ako strašiak tejto doby

Existujú 2 typy starnutia, a to vonkajšie a vnútorné. Kým vnútorné je prirodzené a nemôžeme s nim nič urobiť (spôsobuje ho genetika, hormonálne zmeny a pod.), vonkajšie starnutie je kontrolovateľné, nakoľko je spôsobené vonkajšími faktormi (našim životným štýlom, ktorý zhŕňa fajčenie, alkohol, užívanie omamných látok,...). K vonkajším faktorom patrí aj UV žiarenie, ktoré sa spája s fotostarnutím.

Ako už teda vieme, fotostarnutie (tiež známe aj ako dermatoheliosis) pleti je spôsobené nadmerným vystavovaním sa slnečným lúčom. Ako sa však toto starnutie prejavuje? V prvom rade dochádza k vytrácaniu kolagénu z pokožky, v dôsledku čoho pokožka stráca objem, začína ochabovať a vytvárajú sa na nej jemné vrásky. Keď pokožka stráca základné stavebné prvky, stráca aj potrebnú vlhkosť, čím sa stáva suchšia a napätejšia. V neposlednom rade sa na pokožke môžu objaviť tmavé škvrny, známe ako hyperpigmentácia pokožky (najčastejšie slnečné škvrny). 

Pozri aj: Ako vplýva kolagén na mužov? Môžu ho bez obáv užívať aj oni?

Inca Collagen

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk

Je užívanie kolagénu účinným prostriedkom proti fotostarnutiu?

Kolagén je nevyhnutnou súčasťou nášho organizmu ako celku. Ide o bielkovinu, ktorá má v ľudskom tele nezastupiteľné miesto. Fakty uvádzajú, že 70 % tejto bielkoviny tvorí kĺbové chrupavky a samotná pokožka je tvorená z 80 % kolagénom. Kolagén si naše telo dokáže syntetizovať samo, avšak zhruba od 25. roku života dochádza k obmedzeniu jeho produkcie a medziročne jeho produkcia klesá o 1,5 %. Časom teda môžeme pozorovať jeho nedostatok. Treba si však uvedomiť, že do značnej miery produkciu kolagénu ovplyvňuje aj fotostarnutie, a teda nadmerná expozícia slnečného žiarenia, ktorému sa vystavujeme. Takto môže dôjsť k vyššiemu a rýchlejšiemu úbytku kolagénu v organizme. Čo úbytok kolagénu spôsobuje? „Objavujú sa prvé príznaky starnutia organizmu – prvé vrásky, pokožka stráca svoju elasticitu a pevnosť, za ktoré je zodpovedný najmä kolagén typu I., a okrem iného sa zhoršuje aj kvalita nechtov a vlasov,” uvádza Doc. RNDr. Ingrid Tumová z Katedry farmakológie a toxikológie Farmaceutickej fakulty UK v Bratislave.

Photoaging je možné zvrátiť, a to prostredníctvom kolagénu. Počas letných dní je vhodné do svojho jedálnička zaradiť potraviny bohaté na kolagén alebo priamo výživové doplnky s obsahom hydrolyzovaného morského kolagénu. Bio-aktívny morský kolagén Inca Collagen spája bunky v tele, ale aj ľudí. Medzi nami je obľúbený, čo potvrdzujú recenzie na Inca Collagen od bežných užívateľov aj celebrít. Mama blogerka Silvia Škultéty: „Mne dopĺňanie kolagénu citeľne zlepšuje nechty, vlasy, hydratuje pokožku, zmäkčuje staré vrásky a strie a eliminuje pigmentové škvrny, ktoré sa zhoršili po pôrode a máme to aj dedičné. Pitie kolagénu sa vždy 2x ročne stane mojou rannou rutinou a výsledky sú naozaj viditeľné. Môj tip je dávať si ho pred letom." Vtedy sa najčastejšie tvoria pigmentové škvrny na tvári zo slnka

Tekutý kolagén sa nedá vyvážiť zlatom. Je to morský kolagén, ktorý sa spracováva studenou technikou, vďaka čomu si zachováva svoju štruktúru a vlastnosti, ktoré naše telo dokáže oceniť. Dermatologička MUDr. Jana Molčanová dodáva, že kolagén môže pomôcť s radou zdravotných a kozmetických problémov. Pri starnutí pleti, pigmentových škvrnách, natiahnutých svaloch, suchej a popraskanej koži, nekvalitných a padajúcich vlasoch, so slabými a lámavými nechtami. 

Ak chcete aj podporiť svoju krásu, predísť fotostarnutiu pleti alebo jednoducho vyskúšať kolagén na pleť, s kódom „KZK“ získate na e-shope Inca Collagen zľavu 5 € z každej zakúpenej krabičky kolagénu. K Inca Collagenu tiež získate vitamín C ako darček.

3 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

06.06.2021 07:22

Poučný článok aj video!

Vaše meno:

Zdenka Sabanošová

Zdenka Sabanošová

07.06.2021 22:51

Ďakujem

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

18.06.2021 18:30

môj problém, pretože trávim celý deň pri práci na záhrade

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE