Aké sú škodlivé ingrediencie v kozmetike? Toto je 10 najhorších!

Medzi všetkými tými strašidelnými titulkami o "toxických chemikáliách" v našich každodenných výrobkoch a v nových produktoch na regáloch v drogérii je rozumné, aby ste si naozaj overili, ktoré zo zložiek nám dokážu skutočne uškodiť. 

Je formaldehyd v laku na nechty bezpečný? A čo sulfáty v šampóne a parabény? Naozaj sú nebezpečné? Aby sme vám pomohli prekonať ten zmätok, ktorý nastáva s príchodom nových produktov a ingrediencií, zostavili sme pre vás zoznam 10 látok, nachádzajúcich sa v kozmetike, ktoré môžu spôsobiť najväčšie zdravotné problémy.

Odporúčame: Koriander siaty: Priprav si tieto 4 recepty a rozžiar svoju pleť

parabény v kozmetike

Zdroj: Shutterstock®

Aká veľká hrozba na nás číha?

Ak chcete lepšie pochopiť, či sú chemikálie vo vašej kozmetike naozaj nebezpečné, môžete začať s hľadaním dostupných informácií od odborníkov a rôznych štúdií. A tých je teda neúrekom. Vrhnutie sa do sveta Google však niekedy môže byť tou najhoršou voľbou. Kde teda nájdeme pravdu? Je potrebné mať na pamäti hneď niekoľko vecí. Slovo "chemikálie" neznamená hneď niečo zlé a slovo "prírodné" naopak neznamená istotu, že sa nám nemôže nič stať. Existuje nespočetné množstvo laboratórnych zlúčenín, ktoré sú pre človeka dokonale bezpečné a veľa prírodných zložiek, ktoré môžu byť určitým spôsobom škodlivé.

V prírodných vedách je často používané kľúčové slovné spojenie: práve dávka robí z látky jed. Takže napríklad niečo také, ako formaldehyd, ktorý znie strašidelne, nemusí byť v určitých koncentráciách žiadnym problémom. Koniec koncov aj naše vlastné telo v sebe má formaldehyd. Bohužiaľ však nie je možné sledovať všetky chemikálie zo všetkých zdrojov v produktoch, ktoré používame každý deň, takže, aj keď ste zameraní na to, čo je vo vašich produktoch a v okolí, nie vždy máme čas a energiu na hĺbkové analýzy výrobkov, potravín a prostredia, v ktorom sa nachádzame.

kozmetika

Zdroj: Shutterstock®

Existuje veľa výskumov o tom, čo je bezpečné a čo nemusí byť, ale výsledky často nevedú k jednoznačným odpovediam. Mnoho používaných chemikálií jednoducho nemá dostatok údajov o svojej kvalite a pôvode, aby sme naozaj pochopili, aké bezpečné alebo nebezpečné sú.

A  povedzme si pravdu, marketing je marketing, a tak množstvo laboratórií a úradov niekedy môže zakázať látku len preto, aby jej drahšia náhrada neskôr preukázala, že je lepšia, hoci je to v podstate to isté, len v krajšom obale a s popisom "zdravé".  Nič na tomto svete nie je 100-percentne bezpečné. Napríklad aj z nadmerného pitia vody vieme skončiť v kóme. Akákoľvek látka môže spôsobiť alergické reakcie, takže zložka, ktorá je bezpečná pre jednu osobu, môže spôsobiť neznesiteľné podráždenie kože pre niekoho iného. Niektoré obavy z kozmetických prísad sú však samozrejme legitímne. Ostatné sú prehnané alebo jednoducho neexistujú. Vzhľadom na reguláciu kozmetického priemyslu (aj keď sa to mnohí snažia zmeniť), je to všetko o tom, ako sa rozhodnete sami za seba. A my sme tu preto, aby sme vám s týmto rozhodnutím pomohli.

nebezpečné látky

Zdroj: Shutterstock®

1. Hliník (Aluminium) - táto látka sa často používa v antiperspirantoch, deodorantoch, rúžoch a makeupoch. Niekoľko štúdií naznačilo možné prepojenie medzi touto látkou a vznikom rakoviny, čo viedlo k rozsiahlejšiemu výskumu, no údajne sa nikdy nenašli presné dôkazy o tom, že hliník je naozaj karcinogénny. Jediné prípady, kedy sa preukázalo bujnenie buniek v súvislosti s hliníkom, bolo v skúmavkách a Petriho miskách, čo znamená, že ľudské prípady zaznamenané neboli. A tak sa začala ďalšia séria štúdií, ktorá analyzovala 32 vzoriek rúžov, v ktorých sa nachádzal hliník. Len malé percento obsahovalo viac hliníka a v správe sa takisto uvádza, že iba asi 0,1 až 0,6 percenta hliníka vo výrobkoch sa vstrebáva perorálne a vôbec nie je absorbovaný cez kožu. V tejto správe sa dospelo k záveru, že používanie týchto zlúčenín hliníka v kozmetike je bezpečné. Tak kde je potom pravda? Naozaj nejde len o marketingový ťah?

2. Formaldehyd - chemická látka, ktorú ľudia radi nenávidia. Používa sa v ľubovoľnom množstve produktov ako konzervačné činidlo alebo je uvoľňovaný inými konzervačnými látkami, aby sa zabránilo bakteriálnej kontaminácii. Po prvé, existuje len jeden typ molekuly formaldehydu, či už prirodzene sa vyskytujúci alebo vyrobený v laboratóriu, a ten sa nachádza všade, dokonca aj vo vzduchu, ktorý dýchame. Naše vlastné telá vytvárajú formaldehyd, keď syntetizujú aminokyseliny a metabolizujú lieky. Všetci máme v sebe údajne asi 2,5 mikrogramu formaldehydu v každom mililitri našej krvi alebo sa nachádza napríklad aj v mnohých potravinách, najmä v ovocí a zelenine. Zatiaľ, čo formaldehyd je známym karcinogénom, možno ste nevedeli, že vdychujeme oveľa viac formaldehydu, uvoľňovaného stromami (nehovoriac o výfukových plynoch z automobilov), ako by sme ho niekedy mohli do seba dostať z používania šampónu, obsahujúceho formaldehyd. Áno, niektoré produkty uvoľňujú viac formaldehydu, ale viac, ako kozmetické produkty, to sú cigarety, motorové vozidlá a niektoré produkty, určené pre domácnosť, ako napríklad drevotrieskové dosky, lisované drevo, lepidlá na koberce alebo niektoré izolačné materiály. 

3. Parfumácie - je ťažké nájsť produkt, ktorý neobsahuje vôňu či parfumáciu. Napríklad zákony v USA nevyžadujú od výrobcov, aby uviedli presné prísady, používané na vytvorenie príjemnej vône produktov, pretože formulácie sú zvyčajne chránené tajomstvom a vláda nemôže nútiť spoločnosti, aby odhalili svoje obchodné tajomstvá. Vôňa sa tak môže skladať z desiatok až stoviek odlišných chemikálií. Vône v kozmetike sú bežným zdrojom podráždenia a alergickej reakcie. Ak je vaša pokožka citlivá a ak sa chcete vyhnúť výrobkom s vôňou, nespoliehajte sa na štítky s označením "neparfumované" alebo bez vône. Napriek (údajne) neparfumovanému obsahu, mnohé výrobky stále obsahujú vôňu, ktorou možno zamaskovať akýkoľvek prirodzený zápach týchto výrobkov. Zaujímavé, však?

Pozri aj: Atopický ekzém: Tieto fakty a mýty o ňom musíš poznať!

chemické látky

Zdroj: Shutterstock®

Medzi ďalšie údajne nebezpečné zložky zaraďujeme:

  • olovo
  • minerálne oleje
  • parabény
  • ftaláty
  • sulfáty
  • mastenec

Chcete vedieť viac aj o týchto látkach? Viac informácií o nich prinesieme už čoskoro, v druhej časti článku, venovanom toxickým látkam v kozmetike.

Pozri aj: Ako na správne odlíčenie pleti? Tohto by si sa mala vyvarovať!

1 komentár
Zuzana Szocsova

Zuzana Szocsova

23.11.2018 22:31

aj preto treba pouzivat kozmetiku ...

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE