Toto sú najčastejšie chyby pri meraní tlaku! Robíš ich aj ty?

Vysoký krvný tlak negatívne vplýva na stav ciev i srdca. Podceňovať by sme však určite nemali ani jeho nízke hodnoty, ktoré sa môžu prejaviť závratmi či zahmlievaním pred očami. Práve preto by sme si krvný tlak mali pravidelne kontrolovať. Množstvo ľudí však pri jeho meraní robí niekoľko zásadných chýb. Tie môžu výslednú hodnotu tlaku výrazne skresliť. V nasledujúcom článku vám prezradíme, aké časté chyby pri meraní tlaku robíte možno aj vy.

Aké sú normálne hodnoty tlaku?

Krvný tlak je tlak, vyvíjaný krvou na steny ciev. U zdravých jedincov sa za normálne považujú namerané hodnoty okolo 120 na 80 mmHg, čiže milimetrov ortuťového stĺpca. Vyššie číslo udáva systolický tlak, čo je tlak v tepnách vo chvíli srdcového úderu. Menšie číslo označuje diastolický tlak. Ten zodpovedá tlaku v tepnách počas plnenia komôr krvou, a to v období medzi údermi.

Menšie kolísanie krvného tlaku sa považuje zvyčajne za normálne. Ak však jeho hodnota stúpa nad 160 na 95 mmHg, hovoríme o hypertenzii, čiže vysokom krvnom tlaku. Za nízky krvný tlak sa považuje tlak, klesajúci pod 95 na 60 mmHg.

Pozri aj: Terapia ľadom: Prečo je dôležitý ľadový obklad tváre?

správne meranie krvného tlaku

Zdroj: Shutterstock®

Ako namerať čo najpresnejšie hodnoty tlaku?

V súčasnej dobe si svoj krvný tlak poľahky zmeriate i v pohodlí domova, nemusíte čakať na pravidelné návštevy u lekára. Robiť by tak mali predovšetkým jedinci, ktorých trápi hypertenzia. Na správne a efektívne meranie tlaku je však potrebné sa pripraviť. Merajte ho minimálne 2 hodiny po užití liekov. Aspoň 30 minút pred úkonom nefajčite a nepite nápoje s obsahom kofeínu. Bezprostredne pred meraním oddychujte aspoň po dobu 5 minút. Vhodné je tiež vyprázdniť močový mechúr. Pri meraní tlaku si sadnite , oprite sa o stoličku a nohy neprekrižujte. Ruku voľne podoprite pracovnou doskou stola.

Položte ju tak, aby bol stred ramena s meracím zariadením na úrovni srdca. Manžeta tlakomeru sa umiestňuje zvyčajne 2 cm nad lakťovú jamku, pričom hadička by k tejto jamke mala smerovať. Počas merania majte ruku mierne zohnutú v lakti a nehýbte ňou. Taktiež nerozprávajte a nehýbte sa. Meranie tlaku je vhodné niekoľkokrát zopakovať, a to v intervale 2 až 3 minúty. Ak budú hodnoty tlaku aj po viacerých meraniach približne rovnaké, máte istotu, že ste ho odmerali správne. Namerané hodnoty si tiež môžete spriemerovať, pričom smerodajný je hlavne priemer z druhého a tretieho merania.

tlakomer

Zdroj: Shutterstock®

Akých chýb sa pri meraní dopúšťame?

Viaceré faktory môžu hodnotu krvného tlaku ľahko ovplyvniť. Pod skreslené hodnoty tlaku sa môžu podpísať rozličné vonkajšie okolnosti aj priamo chyby pri meraní. Rizikové je najmä nedodržiavanie hore uvedených pravidiel. Vyššie hodnoty tlaku nameriate napríklad po konzumácii kofeínových nápojov či alkoholu alebo keď máte plný močový mechúr. Namerané hodnoty krvného tlaku taktiež nebudú správne, ak sa pri meraní neopierate alebo rozprávate. Skreslenie údajov spôsobí i nedostatok odpočinku pred meraním.  

Osoba by pri meraní tlaku taktiež nemala prekrižovať nohy, pretože to bráni normálnemu prietoku krvi v končatinách. Rovnako je to v prípade vyhŕňania si rukávov, čo môže sťahovať ruku a sťažovať prúdenie krvi. Chyby pri meraní často nastávajú aj v dôsledku nesprávneho použitia tlakomeru. Ak manžeta tlakomeru nedolieha, nameraný krvný tlak je zvyčajne nižší, ako v skutočnosti. Výsledky merania môžu byť taktiež chybné, ak manžeta prístroja obopína rukáv, je príliš úzka alebo jej snímač nie je správne umiestnený. Pre správne použitie domáceho tlakomeru dôsledne sledujte pribalený návod na obsluhu!

Odporúčame: Tmavé škvrny na lakťoch a kolenách: Ako na ich domáce odstránenie?

4 komentárov
Martina Varhaníková

Martina Varhaníková

31.05.2018 13:39

Aj slabé baterky v tlakomere ukazujú nesprávne hodnoty, preto sa oplatí kupovať si vykonnejšie. Tlak by sa mal merať na ľavej ruke a ruka by mala byť v rovine srdca, čo je najideálnejšie. :)

Vaše meno:

Mária Liščinská

Mária Liščinská

21.06.2018 23:27

Fúúha, asi o polovici chýb pri meraní tlaku som vôbec netušila..... :-o
Ako dobre, že som si to prečítala a odteraz to už budem robiť správne :)

Vaše meno:

Blažena Sádovská

Blažena Sádovská

22.06.2018 08:12

Zaujímavé a poučné informácie, dobre vedieť:))

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

24.06.2018 20:56

Našťastie nemám problém s tlakom a to mám po 50 siatke

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE