Ako sa počas leta nespáliť? Vďaka tomuto si užiješ leto na MAXimum!

Jemný ranný vánok sa postupne premieňa v lenivé slnečné poobedie, keď je slnko najvyššie a vy zažívate príjemný pocit nostalgie a spomínate na všetky svoje letné lásky, festivaly, pikniky a zážitky, ktoré sa vám navždy vryli do pamäti. Slnečné počasie doslova láka vyjsť von a načerpať energiu, relaxovať a užívať si dotyk slnečných lúčov, ktoré pokožke dodávajú bronzový nádych.

Avšak, slnko dokáže byť zradné, a to hlavne v poludňajších hodinách. No častokrát jednou z posledných vecí, ktorú chceme po pobyte na slnku riešiť, je spálená pokožka či dokonca slnečné škvrny, ktoré sú neatraktívne a pridávajú na veku. Poďme teda spolu preskúmať to, ako sa ochrániť pred mučivými prebdenými nocami, spôsobenými spálenou pokožkou!

Pozri aj: Ako na rýchle, krásne a hlavne bezpečne opálenie?

spálená pokožka

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa vyhnúť spáleniu pokožky?

Čo môžeme urobiť pre to, aby sme sa prirodzene vyhli popáleninám na pokožke, spôsobeným liečivými slnečnými lúčmi? Najlepšie je zadebniť sa v byte / dome a nevychádzať vôbec na denné svetlo. Ale toto je poriadny extrém, preto existujú oveľa lepšie riešenia:

  • obmedzte svoj pobyt na slnku – najmä na začiatku „opekacej“ sezóny vaša pokožka potrebuje čas na prispôsobenie sa aktuálnym podmienkam. Preto slnečné žiarenie dávkujte svojej pokožke postupne, aby ste nakopli tvorbu melanocytov, ktoré spôsobujú „zafarbenie“ pokožky, ktoré my vnímame ako opálenie. Rovnako platí, že by ste sa nemali vystavovať priamemu slnečnému žiareniu v čase od 12. do 15. hodiny, kedy je slnko najvyššie na oblohe, teda v čase, kedy hrozí spálenie pokožky, úpal,...
  • konzumujte viac vitamínu D – aj keď môžeme povedať, že sa väčšina z nás teší na leto aj preto, lebo slnko dopĺňa pokožke vitamín D, nikdy nie je na škodu doplniť ho aj prostredníctvom stravy alebo vitamínových doplnkov. Kvalitný vitamín D pomáha chrániť pokožku pred UV žiarením. Irónia, že? Ale je to skutočne tak, preto by ste mali vedieť, že kvalitná strava môže zvýšiť vašu toleranciu voči slnečnému žiareniu.
  • nezabudnite na dostatočný príjem minerálov – nedostatok minerálov, ako je zinok a horčík, môže spôsobiť fotosenzitivitu a slnečné vyrážky. Preto je najlepšie staviť na pečeň, ktorá je zvlášť bohatá na stopové minerály.
slnečná ochrana

Zdroj: Shutterstock®

Najlepšia slnečná ochrana – existuje vôbec?

Bohužiaľ, sme národ, ktorý ešte nemá zaužívanú potrebu slnečnej ochrany. A pritom stačí tak málo! Zdravotnícki odborníci odporúčajú nevychádzať z domu alebo staviť na opaľovacie prípravky, ktoré chránia pokožku pred poškodením UV žiarením zo slnka. No úprimne, aj keď sa už opaľovací krém rozhodneme použiť, často zabúdame na jeho aplikáciu na najviac zraniteľné miesta. Priznajte sa, kto si aplikuje krém aj do cestičky vo vlasoch, na pery, na uši, na chrbát kolien, na chodidlá a podobne? Asi nikto (česť výnimkám).

V súvislosti s opaľovacími krémami sa stretávame s množstvom nepravdivých faktov, ktoré žijú v našich myšlienkach. Skvelým príkladom je fakt, že sa rozhodneme nepoužívať ochranné krémy s vysokým ochranným faktorom, pretože sa neopálime. V skutočnosti, aj ten najmenší faktor SPF 15 poskytuje pokožke dostatočne vysokú ochranu pred UV žiarením. Kým SPF 15 blokuje 94 % UV žiarenia, SPF 30 blokuje 97 % a SPF 50 blokuje až 98 % UV žiarenia. Takže, v každom prípade sa časť slnečného žiarenia dostáva na pokožku, ktorej dodáva opálenie.

Nezabúdajte však na základne pravidlo – opaľovací krém si vyberajte na základe vášho fototypu. Ak patríte do fototypu I (bledá pokožka), je pravdepodobné, že budete potrebovať vyššiu ochranu na to, aby sa po hodine pobytu na slnku z vás nestali raky. Pri fototype II a III (tmavší pigment pokožky) si vystačíte aj s menšou ochranou.

Testovali sme: Bioderma Hydrabio micelárna voda a Perfecteur krém s SPF 30

bioderma slnečné prípravky

Zdroj: Shutterstock®

Dokonalé trio pre vašu pokožku

Máte už naplánovanú svoju letnú dovolenku? Ak už ste vo fáze balenia kufrov a chcete si svoje leto užiť na MAXimum, tak si nezabudnite na cesty pribaliť BIODERMA slnečných pomocníkov, ktorí poskytnú vašej pokožke dostatočnú ochranu pred spálením sa.

Opaľovacie krémy sú zväčša mastné, čo mnoho z nás odrádza od ich aplikovania na pokožku, pretože nie každý z nás znesie pocit mastných rúk a celého tela. Je to však skutočne veľká chyba. Práve preto Bioderma myslí aj na vás a pripravila si pre vás skvelú novinku v podobe Photoderm Opaľovacej hmly s SPF 30 (ale aj s SPF 50+), ktorá vás ochráni a zároveň osvieži. A navyše, stačí ju na pokožku a vlasy len nastriekať bez následného roztierania.

Tí z vás, ktorí si nevedia predstaviť vyjsť von bez makeupu a vidina patlania množstva pleťových krémov vás odrádza od aplikácie ochranného krému s SPF faktorom, siahnite po Photoderm MAX Aquafluid SPF 50+, ktorý zmatňuje, dlhodobo hydratuje a navyše pokožku tónuje. Je to v podstate ochranný krém a makeup v jednom.

A samozrejme, po pobyte na slnku nezabudnite uhasiť smäd vašej pokožky, ktorá si to po celom dní na slnku rozhodne zaslúži. Doprajte jej tu najlepšiu a najdôslednejšiu hydratáciu v podobe Hydrabio Séra, ktoré zároveň pleť zjemňuje a rozjasňuje.

Už ste prípravení vyraziť objavovať nové krajiny, nové kultúry, spoznávať nové chute na vašej dovolenke? Ak áno, tak nezabudnite na to, že slnečná ochrana by mala byť prvoradá, nech už ste kdekoľvek!

5 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

22.06.2018 07:49

Krém aj do cestičky vo vlasoch, na pery, na uši, na chrbát kolien, na chodidlá a podobne si aplikujú asi naozaj iba výnimky; veľmi dobrý článok!

Vaše meno:

Jojo Mojo

Jojo Mojo

22.06.2018 11:50

Opaľovacie krémy spôsobujú rakovinu kože. Ja sa nenatieram žiadnymi opaľovacími krémami už 20 rokov a ešte som sa nespálil.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

22.06.2018 19:37

používam opaľovacie krémy len minimálne, ani si nepamätám, že by som sa spálila, viem si dávkovať slnečné lúče a to som celé dni na záhrade

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

23.06.2018 11:20

so spálením mám aj ja zlú skúsenosť.. poučila som sa odvtedy sa natieram stále a všade

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

23.06.2018 11:20

so spálením mám aj ja zlú skúsenosť.. poučila som sa odvtedy sa natieram stále a všade

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE