Au, to bolí! Pozri sa, aká je prvá pomoc pri bolesti zuba

Dodržiavanie správnej zubnej hygieny je veľmi dôležité. Okrem pravidelných ročných prehliadok u zubára by ste si mali zuby čistiť 2-3 minúty minimálne dvakrát denne a vynechávať by ste nemali ani zubnú niť, ktorá znižuje riziko vzniku zubného kazu až o 40 percent. Každého polroka by ste mali po správnosti navštíviť aj zubného hygienika, ktorý vás dôkladne zbaví nečistôt v ústnej dutine.
Hore popísaný postup je však skôr teóriou, ako praxou, keďže ľudia často tieto pravidlá správnej zubnej hygieny zanedbávajú. Nemôžeme sa teda vôbec čudovať, keď nás jedného dňa postihne nepríjemná bolesť zuba. Chcete vedieť, aká je účinná a prírodná prvá pomoc pri bolesti zuba? Dozviete sa to nižšie v článku. V niektorých prípadoch, najmä ak ide o zubný kaz a vážnejšie diagnózy, však tieto domáce lieky pomôžu len na chvíľku, v čase najväčšej núdze a návšteve zubára sa aj tak nevyhnete. Ak ste tehotná alebo dojčiaca mamička, poraďte sa pred začatím kúry s gynekológom.

kloktanie slanou vodou na bolesti zubov

Zdroj: Shutterstock®

Terapia soľou ​

Kloktanie vodou so soľou možno neznie ako atraktívny program na večer, no ide jednoznačne o jeden z najprírodnejších a najefektívnejších spôsobov, ako sa zbaviť bolesti zuba. Siahajú po ňom zubári, hygienici, ale aj bežní ľudia, ktorým sa osvedčil. Kloktanie slanej vody poskytne chrupu dezinfekciu a dokáže uvoľniť spomedzi zubov pozostatky jedla, ktoré môžu spôsobiť zápaly a následne aj bolesti. Na tento prírodný liek (a veľmi lacný) sa spoľahnite, aj keď vás bolia ďasná. Soľný roztok si pripravíte tak, že vmiešate pol čajovej lyžičky soli do pohára teplej vody.

Čajový obklad

O sile mäty nemožno pochybovať a overiť si to môžete aj pri dentálnych problémoch. Uvarte si dobrý mätový čajík a čajové vrecko nechajte vychladnúť. Nie však úplne. Používajte ho jemne teplý a priložte ho na boľavú oblasť vášho chrupu. Mätové čajové vrecko otupí bolesť a zmierni opuch. Opakujte podľa potreby.

zaberá cesnak na bolesť zuba

Zdroj: Shutterstock®

Cesnaková kúra ​

Cesnak sa využíva na mnoho ľudských zdravotných problémov a výnimkou nebude ani bolesť zuba. V tomto prípade žiadne zložité recepty neočakávajte. Jednoducho strúčik cesnaku prelisujte a v takejto podobe ním potrite boľavé miesta v ústach. Nejde síce o najvoňavejšiu metódu na svete, no proti bolesti by mala zabrať. Alternatívou je cesnakový strúčik vložiť do úst a pomaly rozžuvať, primárne na postihnutých miestach.

Dajte šancu klinčekom! ​

Klinčeky sa využívali pri liečbe bolestí zubov už odpradávna. Odporúča sa použiť klinčekový olej. Troška ho vylejte na vatový tampón a priložte do úst na boľavý zub aj príslušné ďasno. Aby nebol olej taký silný, rozrieďte ho s pár kvapkami olivového oleja. Opakujte aj niekoľkokrát denne podľa potreby.


V prípade, že vyššie popísané prírodné postupy na boľavé zuby nepomáhajú a bolesť vás trápi aj po 2 až 3 dňoch, neodkladajte návštevu vášho zubára. Pravdepodobne ide o závažnejšiu diagnózu, ktorá sa bez odbornej konzultácie a ošetrenia nezaobíde.

3 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

11.08.2018 06:38

Až na terapiu soľou sú to pre mňa overené a účinné metódy prvej pomoci .

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

11.08.2018 17:45

na tento tip so soľou určite nezabudnem..

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

11.08.2018 18:40

len je zaujímavé,že tie potvorské zuby bolia vždy cez víkend....

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE