Jogurty nám dokážu zlepšiť zdravie, aj krásu

Milovníčky jogurtov môžu byť rady. Aj keď existujú ohlasy na to, že jogurty nemusia byť vždy zdravé, naďabili sme tiež na výskum, ktorý hovorí o opaku. Jogurty obsahujúce živé kultúry pomáhajú napraviť tráviaci systém. Okrem toho by mali obsahovať dostatok vápnika a tak napomáhať našej pohybovej sústave k tomu, aby ju neovplyvnil ani pribúdajúci vek. Kosti sú tak silnejšie, zdravšie a nás trápi menej bolestí kĺbov, či dokonca menej zranení.Ide o štúdiu financovaná organizáciou National Dairy Council, jej výsledky boli nedávno prezentované vo Phoenixe. Vedci dokázali, že ženy, ktoré konzumovali päť alebo viac porcií jogurtu týždenne mali o 20 percent nižšie riziko vzniku vysokého krvného tlaku ako ženy, ktoré sa k jogurtovej desiate dostali len málokedy.

 

Odporúčame prečítať: 6 týždňový tréningový plán do plaviek – 2. level

Jogurty nám dokážu zlepšiť zdravie, aj krásu

Zdroj: Shutterstock®

O mliečnych výrobkoch, obzvlášť tých nízkotučných, zároveň tvrdia, že znižujú riziko vzniku vysokého krvného tlaku u rizikových osôb v dospelom veku. Tím lekárov našiel pozitívnu väzbu medzi dennými porciami mlieka a syrov a nižším rizikom vzniku vysokého krvného tlaku. Najsilnejší účinok ale podľa nich preukázateľne dokázala konzumácia jogurtov.

 

Odporúčame prečítať: 10 spôsobov ako schudnúť bez námahyAko teda jogurt jesť?
 

Podľa tejto štúdie je najlepšie dopriať si denne jeden biely jogurt, ideálne si ho obohatiť napríklad o orechy, ovsené vločky, či čerstvé ovocie. Ak patríte medzi milovníčky sladkých chutí, jogurt si môžete ochutiť aj medom. V rámci boja s nadváhou na biely cukor radšej zabudnite.
 

Využiť ho môžete v teplej aj studenej kuchyni. Vhodný je aj na prípravu dressingov do zeleninových, či ovocných šalátov.

Jogurty nám dokážu zlepšiť zdravie, aj krásu

Zdroj: Shutterstock®

Jogurt prospieva ale nielen nášmu zdraviu, no má v čom napomôcť aj našej kráse.
 

Čistý biely jogurt bez cukru môžete použiť aj pri výrobe domácej pleťovej masky. Pleť hydratuje, dokáže ju dokonca vypnúť, vyhladiť vrásky, či upokojiť podráždenú pleť po opaľovaní. Keďže obsahuje aj antibakteriálne zložky, pri pravidelnom užívaní si poradí aj v boji s akné. Pridať doňho môžete tiež pár kvapiek levanduľového oleja (stačia dve, tri), ktorý problematickú pleť upokojí a pomôže pri liečení. Zároveň zabráni tvorbe ďalších vyrážok.

 

 

TIP NA MASKU: Okrem levanduľového oleja, môžete jogurtovú masku obohatiť aj o olivový olej. Masku si nanášajte trikrát do týždňa a zabezpečíte si prírodnú prevenciu pred tvorbou vrások. Med v jogurte pôsobí detoxikačne, pozor však na prípadnú alergickú reakciu.

 

Odporúčame prečítať: Nahradí karob kakao?

6 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

31.05.2016 06:39

jogurt mam rada biely grecky, pridavam si don lyzicku medu, skoricu, oriesky a chia semienka, niekedy aj ovocie, je to taka maskrtka, ako masku som ho este neskusala

Vaše meno:

ivana pistovičová

ivana pistovičová

11.06.2016 10:52

jogurty ako nahrada za nieco sladke odporucam....mne velmi chutia a robim tym nieco aj pre seba-namiesto maškrty :)

Vaše meno:

ľubka Olexyová

ľubka Olexyová

23.06.2016 16:56

zbožňujem akékoľvek jogurty s hocijakým ovocím

Vaše meno:

Zuzana Behancová

Zuzana Behancová

27.06.2016 09:05

Jogurty sa akosi vytratili z môjho jedálnička, no teraz keď čakám bábätko sa snažím do jedálnička zakomponovať z každého niečo, čiže aj jogurty a celkovo mliečno výrobky.

Vaše meno:

Jarka Kontrová

Jarka Kontrová

13.07.2016 22:36

mňam..jogurty ja môžem :-)

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

25.05.2020 12:56

Jogurty zbožňujem a hlavne pravé a poctivé smotanové :-) Dokonca z jogurtu si pripravujem aj masku na vlasy a to tak, že v jednom tégliku jogurtu zmiešam polovicu droždia, nanesiem na vlasy a nechám pôsobiť cca 30 minút. Táto maska zlepšuje rast aj celkovú kvalitu vlasov a čo je hlavné je cenovo dostupná pre každého :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE