Magnézium a žiarivá pleť - čo majú spoločné? Potrebujeme ho?

Viete, čo je v skutočnosti potrebné pre správnu funkciu svalov, má protizápalové vlastnosti a robí zázraky s našou pleťou?

 

Samozrejme je to horčík, ktorý je bežne dostupný takmer v každom obchode. Je to prvok v ľudskom tele, ktorý je často prehliadaný, preto občas môžete mať pocit, že vaša pleť je nudná a bez života, alebo že ťažko zvládate stresové obdobie.

 

Horčík (magnézium) je jedným z hlavných elektrolytov, ktoré riadia funkciu svalov. Preto v prípade jeho nedostatku môžete pociťovať svalové kŕče, či dokonca nepravidelný tlkot srdca. Avšak to nie je všetko! Horčík má svoje výhody, pre ktoré by mal byť súčasťou vašej denne výživy. Prinášame vám teda zopár inšpirácií, ako ho získať a využiť pre podporu svojho zdravia a krásy.

 

Odporúčame prečítať: Starostlivosť o kĺby nezanedbávajte! Odvďačia sa vám

Magnézium a žiarivá pleť - čo majú spoločné? Potrebujeme ho?

Zdroj: Shutterstock®

Čo sa deje v prípade nedostatku horčíka v tele?

Mnoho ľudí si nepotrpí na vyváženej strave, kvôli čomu sa telo týmto prvkom nezásobuje. Mnoho enzýmov v ľudskom tele sa takpovediac spolieha na horčík, ktorý pomáha telu zásobovať sa energiou a v prípade jeho nedostatku sú tiež ovplyvnené ďalšie dôležité prvky, ako je vápnik a draslík.

 

Nie je s určitosťou dané, že v prípade jeho nedostatku môžeme na tele pozorovať akékoľvek zmeny. No niektorí z nás môžu mať v dôsledku nadmernej straty tohto prvku zdravotné problémy. Medzi hlavné symptómy, ktoré poukazujú na jeho nedostatok, patria nevoľnosť, strata chuti do jedla alebo zvracanie. Ak ho aj napriek týmto varovným signálom telu nedoplníme, príznaky sa môžu vystupňovať až do záchvatov, svalových kŕčov či dokonca môže dôjsť k zmene osobnosti. Preto majte na pamäti, že horčík je kľúčom k správnemu fungovaniu celého systému, akým je ľudské telo.

 

Odporúčame prečítať: Skákanie cez švihadlo - rýchle a efektívne cvičenie

Magnézium a žiarivá pleť - čo majú spoločné? Potrebujeme ho?

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú výhody horčíka v tele?

Samozrejme okrem pôsobenia na svalové funkcie a udržanie energetickej hladiny má horčík vplyv aj na pokožku. V prípade jeho dostatku v tele je pleť žiarivá. Horčík je v podstate akousi hubkou, ktorá udržiava pokožku hydratovanú, preto je účinný v boji so suchou pokožkou. Horčík sa tiež považuje za protizápalový a pomáha syntetizovať oleje, ktoré naša pokožka produkuje na svoju ochranu. Aj keď niektoré produkty, ako je minerálny make-up na tvár, obsahujú zlúčeniny horčíka, je ideálnejšie ho telu dodať zvnútra – teda prostredníctvom stravy alebo výživových doplnkov.

 

Odporúčame prečítať: Nedostatok vitamínov! Ako to jednoducho spozorovať na našom tele?

Magnézium a žiarivá pleť - čo majú spoločné? Potrebujeme ho?

Zdroj: Shutterstock®

Ako doplniť organizmu horčík?

Najlepší spôsob, akým telu doplniť horčík, je stravou. Najviac výživných látok obsahuje listová zelenina, ako je špenát alebo kel. Rovnako aj orechy, strukoviny či semená sú skvelým zdrojom horčíka. Odborníci tvrdia, že potraviny bohaté na vlákninu obsahujú pravdepodobne aj značné množstvo horčíka. Okrem týchto zložiek potravín aj čokoláda a avokádo sú skvelou voľbou pre doplnenie horčíka v tele.

 

Avšak pozor – v tomto prípade platí, že všetkého veľa škodí. Preto sa môže ľahko stať, že sa môžete predávkovať týmto minerálom aj prostredníctvom stravy. Preto je dôležité vsadiť na vyváženú stravu, ktorá obsahuje nielen horčík, ale aj iné prvky ako je železo, vápnik, vitamín D3 a podobne (poprípade siahnuť po výživových doplnkoch, ktoré obsahujú viacero týchto prvkov). Takto sa vyhnete nežiaducim vedľajším účinkom z predávkovania.

 

Odporúčame prečítať: Žlčníkové ťažkosti sú nepríjemné: Predchádzajte im!

14 komentárov
Mária Maxianová

Mária Maxianová

08.05.2017 08:34

pestrá strava je základom

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

08.05.2017 09:56

Pri stresovom obdobi uz strava niekedy nestaci, vtedy siaham to spominanom vitamine......je to naozaj zazrak....mne naozaj v tazkych chvilach pomaha

Vaše meno:

benynka

benynka

08.05.2017 10:56

ja si dávam jednu šumivú tabletku Mg každý deň ...pomáha na krvný tlak

Vaše meno:

Anna Kralovičová

Anna Kralovičová

08.05.2017 12:56

Horčík sa snažím v dostatočnom množstve prijímať zo stravy, v tabletkách som ho zatiaľ neužívala.

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

08.05.2017 17:51

Netušila som, že horčík je taký dôležitý...

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

08.05.2017 18:00

Skúsila som , čo to je mať nedostatok horčíka , príznaky boli nechutenstvo, nevoľnosť a aj křče, dva týždne som bola na PN. Najviac horčíka vraj obsahujú sušené marhule.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

08.05.2017 18:27

snažím sa dopĺňať magnézium hlavne stravou, občas minerálnou vodou s magnéziom...

Vaše meno:

Lenka Piovarčiová

Lenka Piovarčiová

08.05.2017 19:46

trpim na krče v nohách takže horčík poznám veľmi dobre...

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

08.05.2017 20:05

Zaujal má typ so sušenými marhuľami ,aj keď mám radšej čerstvé v sezóne.

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

08.05.2017 20:14

Horčík potrebujem, lebo som chudokrvná.. Jem špenát, list.zeleninu, orechy a pod. ,no nejako mi tá strava nepomáha..Asi si kúpim v tabletkách ..

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

09.05.2017 16:50

Banány sú poklad

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

09.05.2017 21:03

Keď ma začali obťažovať kŕče v nohách a tik v oku, nasadila som si Magne B6. Problémy veľmi rýchlo pominuli, horčík je naozaj veľmi potrebný.

Vaše meno:

Natália Homolová

Natália Homolová

11.05.2017 18:38

Ja si davam obcas tabletu ale ako tak citam mala by som ho prijmat viac

Vaše meno:

Zuzana Szocsova

Zuzana Szocsova

24.11.2018 15:51

jedavam mnoho bananov aj horcikovych doplnkov

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE