Makadamový olej – najsilnejšia zbraň proti vráskam? Tvoja pleť ho bude milovať!

Ktoré prírodné oleje sú najlepšími pomocníkmi pri starostlivosti o pleť? Spomenúť by sme dozaista mohli mnohé z nich. Naozaj jedinečný je jahodový olej, ktorý sa za studena lisuje z jahodových semienok. O pleť sa však dokonale postará i známejší mandľový olej. Dnes si rovnako predstavíme jeden skvelý prírodný olej, ktorý je za studena lisovaný, ukrýva množstvo účinných látok a je vhodný na starostlivosť o pokožku i vlasy. Makadamový olej sa jednoducho oplatí vyskúšať. Viac sa o ňom dozviete v našom článku.

Objavte olej z makadamových orechov

Makadamový olej je pripravovaný lisovaním za studena z makadamový orechov. Tieto oriešky sa svojím vzhľadom veľmi podobajú našim známym lieskovcom. Rastú na stromoch z rodu Makadamia. Známe sú napríklad Makadamia trojlistá, latinsky Macadamia ternifolia, a hlavne Makadamia celolistá, latinsky Macadamia integrifolia. Domovinou týchto stromov je údajne Austrália. Dnes sú pestované na viacerých územiach, a to napríklad v USA aj v Južnej Amerike, no taktiež dokonca v Afrike.

Makadamové stromy sú vždyzelené, dorastajú do výšky asi 18 metrov a majú väčšie jednoduché listy a hmyzom opeľované kvety. Ich plodom je pukavý mechúrik s tučným kožovitým oplodím, v ktorom sa spravidla ukrýva len jedno semeno. Práve makadamové orechy patria na trhu medzi tie najcennejšie a najdrahšie. Olej, ktorý sa z nich pripravuje, je typický svojou svetlo jantárovou farbou a príjemne orechovou arómou.

Odporúčame: Čo pomáha pri prekyslení organizmu: Toto je účinná a hlavne lacná pomoc

makadamové orechy

Zdroj: Shutterstock®

Ako pôsobí makadamový olej na pleť?

Makadamový olej, podobne ako mnohé ďalšie, je plný telu prospešných látok. Samozrejme, nabitý je najmä mastnými kyselinami. Ukrýva sa v ňom hlavne kyselina olejová či linolová. Okrem toho je však i zdrojom vitamínov, a to vitamínov A, B aj E. Obsahuje mnoho látok s antioxidačnými účinkami, vďaka čomu dokáže účinne bojovať proti škodlivým účinkom voľných radikálov a predčasnému starnutiu pleti. Makadamový olej je charakteristický výrazne hydratačnými a regeneračnými vlastnosťami. Pokožku vyživuje a zjemňuje, eliminuje drobné vrásky, podporuje pružnosť pleti a zbavuje ju suchých miest. Taktiež môže pomôcť zlepšiť stav pokožky pri kožných ochoreniach.

Tento olej sa dobre vstrebáva, nezanecháva pocit mastnoty a neupcháva póry. Vlasy vyživuje a zvlhčuje a pomáha predchádzať štiepeniu končekov. Je skvelý na pravidelnú starostlivosť o chemicky upravované vlasy, či už farbené, odfarbované a podobne. Makadamový olej je však určený aj na vnútorné použitie. Blahodarne pôsobí najmä na stav srdca a ciev. Pomáha s vysokým cholesterolom aj žalúdočnými či črevnými problémami.

použitie makadamového oleja

Zdroj: Shutterstock®

Ako ho používať?

Makadamové oleje ponúkajú mnohé obchody so zdravými potravinami, no rovnako ich nájdete na internete či v lekárni. Cena sa pri konkrétnych značkách výrazne líši, no 100-mililitrové balenie zoženiete v priemere asi za 6 až 8 eur. Nájdete však lacnejšie a dokonca aj drahšie oleje. Makadamový olej môžete použiť na hydratáciu suchej a citlivej pokožky tela a pleti. Ako sme spomínali už vyššie, ocení ho i starnúca pleť. Preto ho neváhajte používať ako prevenciu vrások, no ošetriť ním môžete aj už viditeľné jemné vrásky.

Makadamový olej taktiež môžete použiť ako masážny olej. Telu tak doprajete nielen uvoľnenie, ale zároveň podporíte regeneráciu kožných buniek. Vhodný je aj na starostlivosť o detskú pokožku. Pri použití na vlasy je vhodné olej v primeranom množstve aplikovať od korienkov až ku končekom. Vlhké vlasy následne jemne prečešte, nechajte olej pôsobiť a potom ho zmyte. Vlasy budu hebké a lesklé. Okrem toho môžete týmto olejom obohatiť i svoju obľúbenú kozmetiku. Pridajte ho do opaľovacích prípravkov či vlasovej kozmetiky. Pri vnútornom užívaní môžete makadamový olej pridať do šalátov či kaší, prípadne sledujte odporúčané dávkovanie uvedené na obale produktu.

Pozri aj: Choroby prenosné zo zvierat na človeka

7 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

25.08.2019 05:23

Olej, po ktorom siahnuť sa určite oplatí!

Vaše meno:

Marie Gutmannová

Marie Gutmannová

25.08.2019 16:02

Prírodná kozmetika a ku nej patriace olejčeky sú ozaj skvelé.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

25.08.2019 18:32

určite výborný pomocník, mne by sa zišiel skôr na vnútorné použitie

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

25.08.2019 22:22

Makadamový olej ma zaujal.Zatiaľ ho nemám,ale pre jeho vlastnosti sa po ňom pozriem.Či už ako kozmetický prípravok,alebo na zníženie cholesterolu.

Vaše meno:

Katarína Šugar

Katarína Šugar

26.08.2019 17:01

skusala som uz olivovy, kokosovy, mandlovy, ricinovy, aj tento stoji za vyskusanie

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

26.08.2019 20:14

tento olej je dávno známy pre svoje vynikajúce účinky

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

01.09.2019 10:37

Rada som si prečítala

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE