Poznáš kastilové mydlo? Neuveríš, na čo všetko ti poslúži!

Zamilujete si ho, ak ste vegánka či vegetariánka, no na chuť mu prídete aj vtedy, ak hľadáte skôr niečo v bio kvalite na svoju citlivú pokožku. Čo je kastilové mydlo? Ide o mydlo rastlinného pôvodu, ktoré získalo názov podľa španielskej oblasti Castile. Jeho korene však siahajú do starodávnej Sýrie a Egypta, kde kastilové mydlo vyrábali dokonca aj pre Kleopatru.

Najlepšie na ňom je, že je naozaj všestranným pomocníkom. Dá sa využiť v oblasti krásy, ale aj v domácnosti a vie dokonale zahrať hneď niekoľko hereckých úloh, od liečiteľa ekzémov, cez čistiaci prostredok až po najlepší šampón, aký ste kedy mali.

Vyskúšaj: Vieme, čo prináša šťastie do domova. Poznáš tieto zásady?

prírodné kastilové mydlo

Zdroj: Shutterstock®

Využitie kastilového mydla

Kastilové mydlo sa dá využiť na veľmi veľa spôsobov, je preto dobrou investíciou. Vzniká z olivového oleja a aj preto má klasickú bielu alebo žltkastú farbu. Najčastejšie sa s ním stretnete v tuhej podobe, no niekedy ho môžete objaviť aj ako tekutinu. Poďme sa teda pozrieť na to, ako sa dá kastilové mydlo využiť!

Na pleť

Prírodné kastilové mydlo je vynikajúca voľba pre čistenie vašej pleti či pokožky tela. Veľmi účinne odstraňuje baktérie a špinu, pričom neirituje pleť. Je vhodné pre citlivejšiu pokožku, ktorá sa zvykne po použití obyčajných mydiel z drogérií začervenať či dokonca svrbí.

Mnoho testov ukázalo, že kastilové mydlo je vhodné aj na pokožku, postihnutú ekzémom, ktorý viditeľne upokojuje. Nemusíte sa báť ani upchatých pórov. Keďže je vhodný aj pre ekzémových pacientov, je skvelé aj pre alergikov. Neobsahuje žiadne chemikálie, vône a zbytočné prídavky, s ktorými by sa vaša alergia pobila.

kastilové mydlo ako šampón

Zdroj: Shutterstock®

Na vlasy

Hľadáte zdravšiu alternatívu šampónu, ktorý nebude zbytočne prevoňaný, nebude na vlasy pôsobiť namáhajúco či vysušujúco? Tekuté kastilové mydlo môže byť to pravé orechové. Nezbaví vaše vlasy a pokožku vlastného mazu, ktorý je pre zdravie vlasov najdôležitejší. Je vhodné aj na každodenné použitie. U tohto prírodného šampónu sa silikónov obávať nemusíte!

Na domácnosť

Ak máte kastilové mydlo v tekutej forme, môžete ho so spokojným svedomím pridať do prania alebo z neho vytvoriť čistiaci prostriedok. Skvele zaberá na nečistotu aj mastnotu. Napríklad s ním môžete čistiť podlahy po zmiešaní s vodou, octom či citrónovou šťavou. Toto kombo hravo vyblíska aj vašu kuchyňu či kúpeľňu.

kastilové mydlo ako čistiaci prostriedok

Zdroj: Shutterstock®

Dávkovanie a varovanie

Ako všetko, ani kastilové mydlo sa nedá používať úplne na všetko. Nemali by ste ho napríklad používať do umývačky, pretože by vám mohlo, kvôli nadmernej tvorbe bubliniek, pokaziť spotrebič.

Vždy používajte ako prísadu len niekoľko kvapiek kastilového mydla, pretože je silne koncentrované. Vyhýbajte sa styku s očami a ak sa vám do nich náhodou dostane, dôkladne vypláchnite. Kastilové mydlo je vhodné pre vegánov, vegetariánov, aj pre deti či domáce zvieratká.

10 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

06.06.2018 07:15

Všestranný pomocník ako sa zdá, ešte som sa s ním nestretla.

Vaše meno:

Helena Povalova

Helena Povalova

06.06.2018 08:00

Rada kupujem klasické mydlá. Domáca výroba mydiel sa mi zdá dosť pracná.

Vaše meno:

Natália Lobodášová

Natália Lobodášová

06.06.2018 10:15

Už som o tom počula, ale ešte som nemala tú možnosť mydlo vyskúšať :-)

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

06.06.2018 11:23

Tak toto mydlo je pre mňa novinka...ale páči sa mi

Vaše meno:

Mária Slováková

Mária Slováková

06.06.2018 21:15

O tomto mydle somdoteraz nepočula.Prekvapilo ma jeho všestranné využitie.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

06.06.2018 21:19

Čítam o ňom prvý krát

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

07.06.2018 01:38

Počujem o ňom prvý raz, vyzerá zaujímavo ...rada ho niekedy vyskúšam :)

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

10.06.2018 08:50

Tak o tom počujem prvýkrát.

Vaše meno:

Katarína Gašová

Katarína Gašová

10.06.2018 21:18

Kastilové mydlo je super :) Rovnako aj čierne africké, ale na vlasy by som ho asi nepoužívala, lebo po ňom ostávajú mydliny vo vlasoch. Potom to vyzerá akoby ste mali vlasy niečím poprášené.

Vaše meno:

Jana Uhrová

Jana Uhrová

11.06.2018 17:57

ešte som o ňom nepočula, no ako čítam, skvelý pomocník to je..

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE