Pravda o akné a slnku: Nebude sa vám páčiť!

 

Nejedna z nás, žien, sa teší na leto aj preto, že je to čas „nahej pleti“, dočasne oslobodenej od krycích krémov, mejkapov a púdrov.

 

 

Stačí špirála a lesk, a sme hviezdy, veď každú prípadnú nedokonalosť skryje zlatistý nános opálenia. Nuž áno, skryje, lenže neodstráni!

 

 

 

Obyčajná kamufláž

 

Ak máte aknóznu pleť, rovnomerne opálená bude nepochybne pôsobiť pestovanejšie, lenže dôvodom nie je žiadne zázračné „preliečenie“ slnečnými lúčmi, iba tmavé zafarbenie, čo milosrdne maskuje začervenané miesta či vyrážky a prirodzene zjednocuje odtieň pleti.

 

„V lete sa nadmerne potíme, je teplo a póry sa viac upchávajú. Mazová a rohovinová hmota sa práve teplom drží viac vo folikuloch kože, čo môže zhoršiť akné,“ vyvracia mýty o slnku ako lieku na akné popredná slovenská dermatovenerologička MUDr. Katarína Poláková, PhD.  

Pravda o akné a slnku

Zdroj: Shutterstock®

Nie je vyrážka ako vyrážka

 

Vyrážky v lete môžu svojím vzhľadom pripomínať akné dokonca aj vtedy, ak o pravé akné nejde. Nie je náhoda, že problémová pleť sa zvykne ohlásiť počas pobytu pri mori a pokaziť tak dovolenku. Prečo? Prímorská klíma je charakteristická vysokou teplotou a vlhkosťou vzduchu, čo je ideálne prostredie pre množenie baktérií. Pripočítajte k tomu spomínané nadmerné potenie, upchaté póry, nevhodnú mastnú kozmetiku, pridajte pôsobenie UV lúčov... a výsledok vás nepoteší – aj inak bezproblémová pleť má vtedy čo robiť, aby nepodľahla prejavu na koži, známemu ako „Malorka akné“.  

Pravda o akné a slnku

Zdroj: Shutterstock®

„Dnes najviac dominuje polymorfná svetelná dermatitída, ľudovo označovaná ako „slnečný ekzém“. Prejavmi sú pľuzgieriky alebo mierne vyklenuté splývavé kopčeky, ktoré veľmi intenzívne svrbia. Je častejšia u žien, než u mužov, tento pomer je 9:1. Vyskytuje sa na miestach najviac exponovaných slnku (dekolt, ramená, bočné strany krku, horná časť chrbta). Príčina ochorenia nie je celkom známa, podozrivé je najmä UVA žiarenie. Jedná sa o imunitnú reakciu neskorého typu (sprostredkovanú bunkami) a je to najčastejšia slnkom vyvolaná dermatóza. Objavuje sa u 10-20 % populácie,“ objasňuje doktorka a dodáva, že odlíšiť „Malorka akné“ a polymorfnú svetelnú dermatitídu je niekedy veľmi ťažké.

Pravda o akné a slnku

Zdroj: Shutterstock®

Dovoľte pleti zažiariť

 

Pekná pokožka, zvlášť na tvári, pomáha budovať prirodzené sebavedomie ženy, čo si však uvedomujeme, až keď sa stav pleti zhorší a v našom subjektívnom vnímaní vyzerá aj tá najdrobnejšia vyrážka rádovo väčšie a rušivejšie. Aj v prípade tohto estetického problému pritom platí, že prevencia je oveľa ľahšia ako liečba. Začnite tým, že sa slnku vystavíte s kvalitnou ochranou a zvolíte produkt, čo svojou konzistenciou zodpovedá individuálnym potrebám pleti.  

Pravda o akné a slnku

Zdroj: Shutterstock®

Tak ako by ste si nenatreli na tvár mastný denný krém určený pre suchú pleť, ak má tá vaša sklon k masteniu, aj pri výbere fotoprotektívnej kozmetiky treba zohľadňovať typ pleti.

 

Výborným spojencom na ceste k peknému opáleniu a ku koži bez vyrážok je Daylong sensitive SPF 50+ Gel. Neobsahuje žiadne tuky, emulgátory, parabény ani parfumované zložky – nič, čo by mohlo pleť podráždiť, a účinnú látku odrážajúcu UV lúče tak dostáva do tela nanajvýš šetrne. Gél sa nelepí, ľahučko sa rozotiera, zanecháva príjemný pocit na koži a dobre drží aj po kúpaní v bazéne či v mori. Nekomedogénne zloženie navyše zabraňuje upchávaniu pórov.

 

Kúpite v každej dobrej lekárni alebo na www.daylong.sk

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE