Rakytník: Impozantné ovocie, ktoré je liekom takmer na všetko!

Rakytník je už mnoho rokov známy ako všeliek, ktorý sa využíva najmä vo východnej časti Ázie a v Rusku. S modernou vedou a na základe pokusov a omylov v súčasnosti odhaľujeme skutočné prínosy tohto super ovocia pre naše zdravie.

 

Rakytník má impozantný výživový profil, ktorý posilňuje celý ľudský organizmus. Má široké využitie, avšak najčastejšie sa konzumuje ako bežné ovocie, ktoré prispieva ku kráse, ale tiež pomáha udržať si mladosť zvnútra. Z rakytníka sa tiež vyrába olej, ktorý sa zvyčajne používa na vnútorné účely – na liečbu vredov alebo iných zápalových problémov. 

 

Bude ťa zaujímať: Kôpor nie je len korenina. Aké liečivé vlastnosti ukrýva?

Rakytníkový olej

Zdroj: Shutterstock®

Rakytníkový olej – jeho výživné zloženie

V trendoch krásy sa vždy objavuje nová super ingrediencia. Najnovšie je to olej z rakytníka, ktorý sa už po stáročia používa nielen v čínskej kultúre. Bobule rakytníka sa stávajú populárne rovnako ako granátové jablko alebo Acai – hlavne kvôli jeho zloženiu. Obsahuje totiž viac ako 190 živín – vysoké množstvá vitamínov, minerálov, vlákniny a bielkovín, čo z neho robí super ovocie. Je to ovocie takmer so všetkým, čo telo potrebuje!

 

Táto malinká žlto-oranžová bobuľa je menšia než čučoriedka, avšak obsahuje viac ako 12-násobok vitamínu C než pomaranč. Plody rakytníka sú tiež bohaté na antioxidanty, vitamíny E a A a rovnako aj na omega 3, 6, 7 a 9-mastné kyseliny. No nie je to čarovné ovocie?

 

Pozri si: Rýchly a jednoduchý test kvality jedla!

Rakytník a rakytníkový olej

Zdroj: Shutterstock®

Rakytníkový olej je všestranným liekom, ktorý pomáha pri liečbe mnohých zdravotných problémov. Mnohokrát sa stretávame s tým, že príroda je účinnejšia ako moderné, chemicky vyrobené lieky. Okrem toho, že rakytníkový olej je liekom, tak slúži aj ako prevencia pred vplyvom voľných radikálov, ktoré spôsobujú hlavne kožné problémy. Zaujímalo by vás, na čo všetko je toto ovocie účinné? Tak čítajte ďalej!

Účinky rakytníka

Zdroj: Shutterstock®

Účinky rakytníkového oleja:

  • Slnečná ochrana - olej obsahuje kartenoidy, ktoré sú zárukou ochrany voči slnečnému žiareniu. Z tohto dôvodu by mal byť povinnou výbavou každého nadšenca letného opaľovania sa.
  • Syndróm suchého oka - mnoho ľudí sa domnieva, že tento problém (ktorý vzniká v dôsledku práce pri počítači alebo v dôsledku starnutia) sa dá ľahko vyriešiť prostredníctvom umelých sĺz – voľne dostupných kvapiek do očí. Avšak tieto kvapky pomôžu len dočasne. Zato rakytník vyživuje telo zvnútra. Obsahuje omega-7 mastné kyseliny, ktoré poskytujú úľavu očiam.
  • Podporuje imunitný systém – tento olej tradične využívali ľudia so slabým imunitným systémom, pretože poskytuje antibakteriálnu a antivírusovú ochranu. Navyše vysoké hladiny vitamínu C tiež podporujú imunitný systém a pomáhajú telu bojovať s akoukoľvek chorobou.
  • Protizápalové účinky – zápal v akejkoľvek časti tela môže byť znepokojujúci a je jedno, či vznikne v črevách alebo v dýchacom systéme. Rakytníkový olej má utišujúce účinky, ktoré blahodarne pôsobia na tkanivá a sliznicu, čím je ideálny na zníženie opuchu.
  • Alergie – olej sa používa na zmierňovanie príznakov astmy už tisíce rokov. Avšak má tiež antialergénne vlastnosti aj v iných oblastiach tela. Ak chcete znížiť uvoľňovanie histamínov vo vašom tele a znížiť tak alergické reakcie, pravidelné užívanie tohto oleja alebo konzumácia rakytníka môže byť presne to, čo vám pomôže.
  • Problémy s pokožkou – ako sme písali, rakytník obsahuje veľké množstvo prospešných látok. Tie účinkujú nielen na organizmus, ale aj na pokožku. Preto je účinný v boji proti príznakom starnutia pokožky (vrásky, vekové škvrny a podobne). Je to spôsobené hlavne obsahom antioxidantov, ktoré môžu zabrániť oxidačnému stresu v koži, podporiť tak produkciu kolagénu a stimulovať regeneráciu pokožky.
  • Gastrointestinálne problémy – ak trpíte vredmi, poruchou trávenia, hnačkou, zápchou, plynatosťou alebo nadmerným nadúvaním, tento olej poskytne úľavu vášmu žalúdku. Zmierni zápal a súčasne vyváži prostredie mikroflóry. Pomáha tiež znížiť hladiny kyslosti v čreve, čo vedie z minimalizácii príznakov ochorenia kyslého refluxu (pálenia záhy). 
Rakytníkový džem a šťava

Zdroj: Shutterstock®

Rakytníkový olej si môžete vyrobiť aj sami. Avšak v takom prípade môže byť používaný len na vonkajšie potieranie. Pri jeho výrobe je potrebné olej extrahovať z plodov rakytníka prostredníctvom špeciálneho vybavenia. Ak ho chcete užívať vnútorne, tak si zájdite do lekárne pre olejové kapsule, ktoré sa užívajú 2 až 3-krát denne. Najlepšie je však užívať ich ráno, pretože rakytníkový olej dodáva energiu, čo by mohlo narušiť večerný spánok.

 

Z rakytníka si tiež môžete vyrobiť domácu šťavu. Najlepšie je, ak hrsť tohto bobuľového ovocia podrvíte prostredníctvom drevenej lyžice v porcelánovej miske. Ak by ste použili mixér, tak by mohlo dôjsť k oxidácii šťavy kovom, čím by ovocie mohlo stratiť svoje prospešné účinky. Podrvené ovocie vám pustí šťavu, ktorú môžete prepasírovať, ale aj nemusíte. Rakytníkový džús má mierne kyslú chuť, preto ho môžete zmiešať s medom alebo mrkvovou šťavou. 

 

Zaujme ťa: Zdroje draslíka: Nemusíte sa spoliehať len na banány!

11 komentárov
Vlasta Francisti

Vlasta Francisti

17.08.2017 01:03

O tomto som este nepocula...ja zboznujem phisalis , potesilo by ma keby ste o tom nieco vedeli a napisali

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

17.08.2017 01:48

Strašne moc by som chcela vyskúšať jeho plody v čerstvom stave, žiaľ zatiaľ som nemala možnosť. V čaji ho popíjam, chutí výborne, no zvažujem aj kúpu toboliek alebo oleja..má toľko dobrých liečivých vlastností, že by bol hriech nechať ho bez povšimnutia..

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

17.08.2017 07:24

niečo som tu už rakytníku spomenula v minulom článku..... doma ho pestujeme vyzerá ako krík, alebo menší strom.... má veľmi pichlavé konáre... a strašne rýchlo sa sám rozmnožuje.... robíme z neho sirup, robíme domáci lekvár, ktorý má trocha zvláštnu chuť....ako príloha k mäsu je výborný..... a samozrejme pijeme čajíček.... jedným slovom je to veľká vitamínová bomba...

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

17.08.2017 07:28

o jeho účinkoch som niečo počula,mala som už olej na pleť, viem, že obsahuje veľa dobrých vitamínov, zaujalo ma, že má aj vplyv na suché oči...

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

17.08.2017 12:57

máme ho v záhradke. úžasný je! robievam z neho čaj aj zo zrelých plodov aj sušených... naozaj stojí za to

Vaše meno:

Monika Č

Monika Č

17.08.2017 13:06

O rakytníkovi som veľa počula... ale raz mi priniesla svokra z neho bio sirup a nechutiiil.. :-/ ale olej a ostatné veci z neho sú veľmi dobré na použitie!

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

17.08.2017 18:24

hotový zázrak, už ho len pestovať

Vaše meno:

Zuzana Úradníková

Zuzana Úradníková

17.08.2017 20:53

Super informácie :)

Vaše meno:

Ivana Čekanová

Ivana Čekanová

17.08.2017 21:26

Pestujeme na záhrade :) vitamínová bomba :)

Vaše meno:

Jana Uhrová

Jana Uhrová

18.08.2017 18:27

veľa som o tejto rastlinke počula no zatial sa ešte len chystám vyskúšať

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

31.08.2017 09:19

je vynikajúci na imunitu

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE