Všetko čo by ste mali vedieť o pleťovom sére

Pleťové sérum je veľmi koncentrovaný ošetrujúci prípravok, množstvo ošetrujúcich látok je až sedemkrát vyššie ako v pleťovom kréme.

 

Napriek tomu je jeho zloženie veľmi ľahké a rýchlo sa vstrebáva.

 

Nepoužívajte ho však ako náhradu pleťového krému – využite jeho „silu“ a aplikujte ho tak, ako odporúčajú odborníci:

 

 

KROK 1: Najprv pleť vyčistite a okamžite sérum naneste na pleť. Pleť je totiž po vyčistení zvlášť prístupná aktívnym látkam a sérum oveľa lepšie využije.

 

KROK 2: Sérum nechajte vstrebať a asi po minúte aplikujte denný alebo nočný krém ako obvykle.

 

Najčastejšie otázky žien používajúcich sérum

(Odpovedá Danka Lukáčová, kozmetická poradkyňa NIVEA)

 

 

Ako vlastne sérum pôsobí?

 

Kozmetické séra sú ošetrujúce prípravky, ktoré obsahujú aktívne účinné látky vo veľmi vysokej koncentrácii. Majú ľahkú a jemnú konzistenciu, vďaka tomu sa ľahko nanášajú a veľmi dobre vstrebávajú. Sú preto ideálnym doplnkom denných i nočných krémov. Pleťové sérum v kombinácii s účinným krémom znásobuje ošetrujúci efekt, je to teda akási zdvojená starostlivosť o pleť. Ich spoločný účinok je výraznejší, ale zároveň i rýchlejší a viditeľnejší. Oproti krémom sú séra väčšinou suchšie, takže na „premazanie“ pleti nie sú dostatočné, s aplikáciou kvalitného séra možno vystačiť len pri výnimočne mastných typoch pleti. 

 

Odporúčame prečítať:   Škola líčenia - ako si správne naniesť make-up?

ako používať pleťové sérum

Zdroj: Shutterstock®

Pre akú pleť je sérum nevyhnutné?

 

Pleťové sérum treba vyberať rovnako ako iné kozmetické prípravky – podľa veku a druhu pleti. Nemožno povedať, že by bolo sérum nevyhnutné, ale podporuje a znásobuje účinok krému. Starostlivosť o pleť je teda kvalitnejšia a intenzívnejšia. Séra môžu tiež podporovať hydratáciu, zvlášť ak obsahujú kyselinu hyalurónovú (viaže na seba vodu), ďalej hydratačný vitamín B5, oleje s obsahom omega 3 pre maximálnu výživu – sú vhodné pre suchý typ pleti. Liftingové a omladzujúce séra napr. vďaka prírodným výťažkom, koenzýmu Q10, antioxidantom a rôznym regeneračným komplexom výborne vyhladzujú vrásky, pôsobia na zdokonalenie bunkovej obnovy, stimulujú bunkovú aktivitu a zvyšujú rýchlosť obnovy buniek. Ďalšie typy sér môžu vyhladzovať povrch pokožky, pretože vďaka kyseline glykolovej či salicylovej pôsobia exfoliačne.

 

Pri výbere séra je na mieste i určitá opatrnosť – najmä pri citlivej pleti alebo priamo pri alergikoch. Vzhľadom na to, že účinné látky sú v sére vo vysokej koncentrácii, môžu tiež citlivú pokožku silno podráždiť alebo dokonca vyprovokovať alergickú reakciu. V takom prípade je vhodné sérum najskôr vyskúšať na malej ploche pokožky a až potom naniesť na celú tvár alebo dekolt.

ako používať pleťové sérum

Zdroj: Shutterstock®

Kedy – v akom veku – začať sérum používať?

 

Séra viac podporujú starnúcu pleť s úbytkom elastínu a stenčenou rohovou vrstvou – vhodné sú regeneračné, liftingové, omladzujúce, hydratačné séraAle začať používať sérum môžete už okolo 35. roku, keď sa na pleti už trvale začínajú objavovať vplyvy doterajšieho životného štýlu (nadmerné slnenie, nedostatok športu, spánku, ale i fajčenie, zlá strava, stres…), a to formou predčasne vzniknutých vrások, drsnejšej pleti s rozšírenými pórmi a pod. V tej dobe je už vhodné spomaliť tieto nežiaduce prejavy čo najúčinnejšou starostlivosťou – ideálne kombináciou séra a krému.

 

V mladšom veku možno odporučiť napríklad depigmentačné séra alebo séra s obsahom kyseliny salicylovej na zníženie bakteriálnych zápalov pleti. Niektoré séra sú zamerané na riešenie nežiaduceho červenania. Tie obvykle obsahujú ingrediencie, ktoré spevňujú drobné cievky, čo nielen zlepší súčasný stav pleti, ale predíde i jeho zhoršovaniu. Tieto séra môžu byť aplikované v ktoromkoľvek veku.

 

Odporúčame prečítať:  Nivea - Telové suflé s bambuckým maslom

ako používať pleťové sérum

Zdroj: Shutterstock®

Ako často je vhodné sérum používať?

 

Sérum je odporúčané používať raz alebo dvakrát denne. Niektoré firmy rozlišujú podľa obsahu účinných látok sérum na deň s antioxidantmi a regeneračné a výživné na noc. Všeobecne so stúpajúcim vekom je efekt pri aplikácii ráno i večer výraznejší.

 

Odporúčame prečítať:  Nivea - spevňujúce telové mlieko do sprchy

zdravá večera

Zdroj: Shutterstock®

EXTRA TIP na omladenie pleti: 

Recept na krásu – občas vypusťte večeru!

 

Pravidelná zdravá strava je pre krásu a kondíciu dôležitá, ale občas si dožičte zmenu – keď dvakrát týždenne vypustíte večeru, bojujete proti starnutiu zvnútra. Tento omladzujúci efekt je spôsobený zníženou hladinou cukru v krvi (glykémie) a prítomnosťou hormónu somatotropínu. Somatotropín je telu vlastný hormón, ktorý ovplyvňuje celý rad funkcií. Býva označovaný tiež ako „elixír mladosti“, má totiž okrem iného pozitívny vplyv na kvalitu kože a redukciu vrások. Pomáha budovať svaly a podporuje spaľovanie telesného tuku. Má tiež pozitívny vplyv na lepší spánok a imunitný systém. Vo večerných hodinách sa jeho množstvo v tele zvyšuje, a to tým skôr, čím menej sa organizmus musí zaoberať trávením. Ak vynecháte večeru, znižuje sa hladina cukru v krvi – pleť potom bude vyzerať mladšia, pretože cukor v krvi je považovaný za silný urýchľovač starnutia.

 

Pre účinnosť tohto receptu je dôležité dodržovať niekoľko zásad: je úplne jedno, kedy sa v daný deň naposledy najete. Dôležité je, aby medzi posledným jedlom a prvým jedlom nasledujúceho dňa uplynulo aspoň 14 hodín. Účinok podporuje dostatok tekutín, okrem vody sú vhodné bylinkové čaje (zo žihľavy alebo brezových listov), ktoré prečisťujú organizmus. 

 

Odporúčame prečítať: Top potraviny na chudnutie

3 komentárov
Mária Maxianová

Mária Maxianová

25.10.2015 16:40

aj ja som od určitého veku začala používať sérum

Vaše meno:

Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

22.12.2015 15:59

nie občas ale častejšie upustím od večere

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

02.01.2016 22:24

obcas aj ja pouzivam serum na plet

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE