Z čoho sa vyrába avelánový olej? Jeho účinky oceníš v lete i zime!

Počuli ste už o takzvanom avelánovom oleji? Kvalitné rastlinné oleje sú dnes lisované z najrozličnejších surovín a v prípade spomínaného oleja sú tou hlavnou ingredienciou lieskovce. Nedajte sa však zmiasť! Nejde totiž o lieskovce, ktoré sú známe z nášho podnebného pásma. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, z čoho sa pripravuje avelánový olej, čo obsahuje a akými spôsobmi ho možno využiť pre podporu zdravia a krásy.

Z čoho sa vyrába avelánový olej?

Avelánový olej sa vyrába lisovaním za studena zo sušených jadier plodov rastliny Gevuina avellana. Tie sú známe aj ako lieskovce z Čile, respektíve čilské lieskovce. Tieto plody sú veľmi podobné naším európskym lieskovcom a sú často zamieňané, no po botanickej stránke ani z hľadiska zloženia nemajú viac-menej nič spoločné. Orechy, ktoré sa používajú na výrobu avelánového oleja, sa získavajú z divoko rastúcich liesok. Gevuina avellana predstavuje vždyzelený strom, ktorý dorastá do výšky okolo 20 metrov. Ide o jediný druh, ktorý je v súčasnosti zaradený do rodu Gevuina. Domovinou týchto stromov sú južné oblasti Čile aj priľahlé územia v Argentíne.

Rastú často hlavne v listnatých lesoch, prípadne ich možno nájsť aj pri ihličnanoch, samostatné porasty však nezvyknú vytvárať. Stromy, respektíve kríky majú svetlo zelené zložené listy so zúbkovitým okrajom. Kvety sú drobné a béžové, objavujú sa od júla do novembra. Plodom sú tmavočervené orechy s drevnatou šupkou. Semená sa konzumujú surové, pražené či varené vo vriacej vode. Čílske orechy boli oddávna tradičnou súčasťou stravy Indiánov z južného Čile a Argentíny, ktorí údajne ako prví objavili ich jedinečné účinky, ako aj vlastnosti samotného oleja.

Odporúčame: Kukuričný olej pomáha telu zvonka i zvnútra. Aké sú jeho účinky?

lieskovce z Chille

Zdroj: Shutterstock®

Čo olej obsahuje?

Avelánový olej je charakteristický žltkastou farbou a mierne orechovo-zemitou arómou a chuťou. U nás je ho možné nájsť prevažne na internete či v predajniach so zdravými potravinami a prírodnou kozmetikou. Vo všeobecnosti je určený primárne na vonkajšie použitie, niekedy však aj vnútorné, no je potrebné dávať pozor na to, o aký druh oleja presne ide. Niektoré konkrétne produkty sú totiž odporúčané len na kozmetické účely, a teda na použitie zvonka. Konzumovať teda možno oleje, u ktorých je uvedený aj tento spôsob použitia. Avelánový olej má skutočne bohaté zloženie, v ktorom nájdeme množstvo cenných látok.

Samotné čílske lieskovce sú z 50 % tvorené tukmi, okolo 12 % tvoria bielkoviny. Olej, ktorý sa z nich vyrába, je zdrojom predovšetkým nenasýtených mastných kyselín, ktoré sú nevyhnutné pre naše zdravie. Ukrýva omega-3 aj omega-6 mastné kyseliny, dokonca je veľmi bohatý na kyselinu olejovú, ktorú radíme medzi omega-9 mastné kyseliny. Ďalej v avelánovom oleji nájdeme betakarotén či nenahraditeľný vitamín E. Pri vnútornom užívaní má olej vďaka svojmu zloženiu priaznivý vplyv na činnosť mozgu, hladinu cholesterolu i zdravie srdca a ciev.

použitie avelánového oleja

Zdroj: Shutterstock®

Spoznajte jeho jedinečné účinky

Olej lisovaný z čílskych lieskovcov je v mnohých prípadoch používaný najmä zvonka a vďaka svojím vlastnostiam a účinkom našiel uplatnenie v kozmetickom priemysle. Avelánový olej je skutočne skvelým pomocníkom pri starostlivosti o pleť a pokožku tela. Jeho charakteristickou vlastnosťou je, že obsahuje prirodzený ochranný faktor pred UVB. Do určitej miery tak našu pokožku chráni pred účinkami slnečného žiarenia. Tento olej je dokonca neraz jednou zo základných zložiek v prípravkoch na opaľovanie. Avelánový olej sa veľmi rýchlo a ľahko vstrebáva a nezanecháva na pokožke nepríjemný pocit mastnoty. Výrazne podporuje hydratáciu a regeneráciu kože.

Je vhodný pre rôzne typy pleti. Obľúbi si ho napríklad starnúca pleť, pretože napomáhať redukovať jemné vrásky, pôsobí proti rýchlemu starnutiu pleti a rovnako je vhodným pomocníkom v boji proti pigmentovým škvrnám. Taktiež zlepšuje pružnosť a pevnosť pleti. Avelánovým olejom je však vhodné ošetrovať i pokožku malých detí. Okrem toho je tento olej dobrou voľbou aj pre aknóznu a problematickú pleť. Je dobre tolerovaný pokožkou s akné či ekzémom, rovnako nedráždi citlivú kožu. Pokožku zanecháva po použití jemnú a žiarivú. Je riešením pre vysušenú a popraskanú pleť či pokožku tela. Avelánový olej je možné nanášať priamo na pokožku tváre a celého tela, taktiež na pery. Nahradí pleťový krém, telové mlieko či masážny olej. Okrem toho sa skvelo stará i o vlasy, najmä ak sú krehké a poškodené.

Pozri aj: Zadržiavanie vody v tele: Ako tomu zabrániť?

7 komentárov
Marta Hollá,st

Marta Hollá,st

02.09.2020 09:04

o takom oleji som ani nepočula, vďaka za typ

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

02.09.2020 12:06

Aj pre mňa je tento olej novinka, má zaujímavé vlastnosti..

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

02.09.2020 14:37

je to pre mňa novinka

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

02.09.2020 18:14

avelánový olej je pre mňa jedna veľká neznáma, ale so záujmom som si o ňom prečítala

Vaše meno:

Soňa Kollárová

Soňa Kollárová

03.09.2020 16:28

Nepoznala som ho doteraz.

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

04.09.2020 07:37

Zaujímavý olej; nepoznám!

Vaše meno:

Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

04.09.2020 17:03

o tomto oleji čítam prvýkrát

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE