KVÍZ: Dokážeš správne určiť názvy farieb a odtieňov? Nedaj sa nachytať!

Farby sú súčasťou nášho každodenného života a majú výrazný vplyv na to, ako vnímame svet vôkol nás. Každá farba má svoj vlastný význam a môže mať rôzne psychologické a emocionálne účinky na ľudí. Farby môžu mať vplyv na naše nálady, emócie a dokonca aj na naše fyzické telo. V rôznych kultúrach však môžu mať farby rôzne významy.

Napríklad v ázijských krajinách sa červená farba často používa na svadobné šaty, pretože sa považuje za symbol šťastia a prosperity. V mnohých kútoch sveta je zase pre svadobné šaty príznačná biela farba, ktorá je však napríklad v čínskej a indickej tradícii považovaná zase za smútočnú farbu. 

Vnímanie farieb je navyše veľmi individuálnou záležitosťou a ich výber, napríklad na oblečení alebo v domácnosti, je záležitosťou osobného vkusu. Ktoré z farieb sú vaše najobľúbenejšie?

Myslíte si, že ovládate názvy farieb?

Názvy farieb sa učia deti už v materskej škole. Každé malé dieťa pozná zelenú, červenú, žltú či červenú. Avšak, okrem základných farieb existujú aj rôzne odtiene farieb. Nemáme iba modrú, ale aj kobaltovú, ultramarínovú, indigovú či parížsku modrú. 

Ak si myslíte, že vám názvy farieb nerobia problémy, neváhajte sa otestovať v našom kvíze. Navrch v ňom budú mať pravdepodobne ženy, ktoré údajne vnímajú farby citlivejšie a ľahšie ich rozoznávajú. Nachytať však môže každého! Držíme palce. 

Skús ďalší kvíz: Tradičné regionálne jedlá na Slovensku – vieš, čo sú kreple alebo fánky?

Zdroj foto: Depositphotos

1 komentár
Anežka Turčiková

Anežka Turčiková

21.12.2023 13:08

Dala som sa nachytat, nie to jednoduche uhadnut.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE