KVÍZ: Pamiatky UNESCO na Slovensku – máš v nich dostatočný prehľad?

UNESCO predstavuje medzivládnu organizáciu, ktorá spadá do systému OSN. Celý názov znie Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (z angl. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization). Táto organizácia sa pritom zaoberá aj programom Svetové dedičstvo, ktorého cieľom je kategorizovať, zachovávať a chrániť miesta a lokality mimoriadneho významu, ktoré sú hodnotné pre celý svet a považujú sa preto za dedičstvo celého ľudstva. 

Cieľom programu je aj ich uchovávanie pre ďalšie generácie. Súčasťou Svetového dedičstva UNESCO je pritom kultúrne aj prírodné dedičstvo, čiže rôznorodé kultúrne pamiatky aj prírodné lokality. Avšak členské štáty UNESCO prijali začiatkom 21. storočia i Dohovor na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva. Pod pojmom nehmotné kultúrne dedičstvo si môžeme predstaviť napríklad rôzne praktiky, rituály či remeselné zručnosti v konkrétnej krajine. 

Slovensko v zozname Svetového dedičstva UNESCO

Kultúrne, prírodné aj nehmotné pamiatky UNESCO môžeme nájsť aj na Slovensku a verte, že ich rozhodne nie je málo. Môžeme ich nájsť v rôznych kútoch našej nádhernej krajiny. Slovensko pritom získalo členstvo v UNESCO v roku 1993, v ktorom boli do Svetového dedičstva zapísané hneď tri pamiatky. Viete, ktoré? Jednou z nich bol aj Spišský hrad s okolitými kultúrnymi pamiatkami, ktorý môžete vidieť na úvodnej fotografii. Viete, ktoré boli ďalšie dve? Možno na ne príde reč aj v nasledujúcom kvíze, ktorý preverí, ako dobre poznáte slovenské UNESCO pamiatky. 

Skús ďalší kvíz: Poznáš zaujímavé miesta na Slovensku i vo svete? Tieto možno unikli tvojej pozornosti!

2 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

16.12.2021 07:26

Poučný kvíz.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

18.12.2021 01:43

60% - mohlo to byť aj lepšie :-(

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE