Akých chýb sa vyvarovať pri chudnutí? Takto nebudeš vôbec priberať!

Chudnutie je neodmysliteľnou súčasťou života skoro každej z nás. Sú dni, kedy sa držíme, zdravo sa stravujeme, cvičíme. Ale rovnako veľa je aj dní, kedy len ležíme a jeme všetko, čo pred nami neutečie. Medzi týmito dvoma obdobiami sa potom často vrháme na radikálnu diétu.

 

Článkov o chudnutí, o zdravej strave a správnom dodržiavaní diét, je naozaj plný internet. Preto rozhodnutie, do ktorej diéty sa vrhnúť, je už len a len na našom odhodlaní a chuti. Avšak niektoré rady sú viac škodlivé ako účinné. Ktoré to sú a ako ľahko sa im vyhnúť? Čítajte ďalej a dozviete sa všetky podrobnosti. 

 

Mýtus č. 1 – Müsli

Nie je nič lepšie ako TO ráno, ktoré odštartuje vašu diétu. Do misky si nasypete müsli, zalejete mliekom alebo vodou a cítite sa silná a zdravá. Je ale müsli tým pravým diétnym? Nie! Väčšina müsli a cereálií obsahuje ovsené vločky, ktoré predstavujú diétnu časť. Zvyšok tvoria kvantá cukru, kandizované ovocie či kukuričné lupienky, ktoré vydajú za celú čokoládu. Energetická hodnota takýchto raňajok sa potom rovná normálnym raňajkám a vy sa tak cítite zdravá a fit úplne zbytočne.

 

Rovnako to platí aj o müsli tyčinkách. Aby sme im až tak nekrivdili, tak sa medzi nimi nájde oveľa viac zdravých variácií. Nájdete ich pozorným preštudovaním obalu každej tyčinky. Vyhnite sa hlavne takým, ktoré sú dochutené čokoládou a vylepšené jogurtom. Hľadajte si müsli a cereálie, ktoré obsahujú málo cukru, tuku a čo najviac vlákniny, ktorá vám pomôže prečistiť črevá a rýchlejšie naštartuje metabolizmus. 

 

Odpadneš: Ako efektívne chudnúť bez pozerania sa na váhu?

aké sú zdravé raňajky

Zdroj: Shutterstock®

Mýtus č. 2 – Posledné jedlo

Hovorí sa, že po 18.tej hodine by sme už nemali jesť, alebo že by sme mali vynechať večeru. Lenže čo ak chodíte spávať o polnoci? Podľa správnosti by sme mali za deň stihnúť 5 menších jedál, každé 3 hodiny. Pravdou je, že posledné jedlo by ste mali mať asi 3 hodiny pred spaním, takže niektorým to vychádza, že po osemnástej, alebo aj skôr, už nejedia.

 

Vynechanie pravidelného jedla denne si telo zapamätá a časom si zvykne robiť zásoby práve na toto obdobie, ktoré zvyknete vynechávať. Telo pritom po každom jedle zvýši svoj metabolizmus skoro o štvrtinu. Ak budete dodržiavať pravidelné, malé porcie jedla každý deň, vaše telo bude fungovať ako hodinky a výsledky sa dostavia veľmi rýchlo.

ako často jesť

Zdroj: Shutterstock®

Mýtus č. 3 – Light potraviny

Dnes si v obchode môžete dopriať skoro každú potravinu v light verzii. Ešte väčším lákadlom je napríklad potravina označená ZERO, ktorá obsahuje 0% cukru či tuku. Keď si predstavíte, že ste doma, unavená a potrebujete trošku nakopnúť, siahnete po sladenom nápoji, ktorý vám dodá energiu. Vy však chudnete, tak si dáte light verziu. Cítite sa ale rovnako, ako keby ste si dala normálny nápoj s plnou dávkou cukru. Prečo? Preto, že nápoj, ktorý je určený ako sladký zdroj energie by bez cukru nemal žiaden účinok na telo a ani by tak nechutil.

 

To isté platí aj o jogurtoch či iných potravinách, ktoré obsahujú nižšie percento tuku. S tým sa nedá nesúhlasiť, avšak tuk, ktorý by tam mal byť, musí byť nahradený niečím iným. Často to býva zahusťovadlo alebo škrob, ktoré vám rovnako zvýšia energetický príjem, ako keby ste jedli normálny, tučný jogurt.

 

Musíš vidieť: Menu pre postavičku ako lusk: Čo má obsahovať diétny jedálniček?

light mliečne potraviny

Zdroj: Shutterstock®

Mýtus č. 4 – Sex

Každá z nás to už počula – sexom sa chudne. Pri tejto činnosti sa nielenže hýbete, ale ešte aj potíte a výsledok sa musí odraziť aj na hmotnosti! Pokiaľ budete pátrať, nájdete dokonca tabuľky, ktoré vám poradia ako spáliť pri jednotlivých činnostiach čo najviac kalórií. Napriek tomu, chudnutie vám milovanie nezaistí. Na to, aby ste výraznejšie schudla, by ste musela mať sex niekoľkokrát do dňa.

 

Sex má množstvo pozitívnych účinkov na telo, ale viditeľné chudnutie k tomu určite nepatrí. Teda pokiaľ nemáte výrazný apetít, ako napríklad šimpanz bonobo, ktorý má styk až 60-krát do dňa.

najčastejšie mýty o chudnutí

Zdroj: Shutterstock®

Ďalšie mýty:

  • Trstinový cukor je menej sladký: Keď sladiť, tak radšej hnedým cukrom. Je zdravší a menej sladký. Z časti je toto tvrdenie pravdivé, ale! Obsahuje rovnaké množstvo sacharózy a zanedbateľné množstvo minerálnych látok. 
  • Zo zemiakov priberiem: Pokiaľ by ste jedli iba čerstvé varené zemiaky a žiadne hanolky alebo krokety, tak nemáte z čoho pribrať. Zemiaky obsahujú skoro 80% vody. Pozor si dajte pri zemiakoch skladovaných v chladničke, v ktorých sa škrob veľmi rýchlo premení na cukor.
  • Potením chudnem: Potenie je iba sprievodným javom cvičenia alebo namáhavej aktivity, kedy sa telo iba snaží ochladiť.
  • Pri chudnutí iba tmavé pečivo: Bohužiaľ, tmavé pečivo je pripravované rovnako ako biele, iba je dofarbené. Pri chudnutí by ste mali konzumovať celozrnné pečivo, ktoré obsahuje dôležitú vlákninu a minerálne látky, avšak energetický príjem všetkých troch typov pečiva je rovnaký.
  • Treba jesť šalát: Áno, šalát patrí k pokrmom, ktoré je vhodné jesť pri chudnutí. Napriek tomu je rozdiel jesť šalát a šalát. Šalát, ktorý pozostáva iba zo zeleniny je správna voľba. Ale pokiaľ obsahuje oriešky, syr, zálievku či mäso, ako napríklad Caesar šalát, je rovnako kalorický ako hamburger.
  • Vepřo - knedlo - zelo nesmiem: Predstava chutného a extrémne mastného mäsa je jednoznačne zakázaná. Napriek tomu, jeho porcia je zhodná s kung paom alebo sviečkovou s knedľami, ktoré až tak mastné nie sú.

 

Pozri aj: Neviete, ako schudnúť? Vyskúšajte Teatox diétu

4 komentárov
Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

14.02.2018 14:50

Vynechabvat nieco nema zmysel, ani sa preorientovat na light potraviny, ani menej kaloricka mast ci cukor neexuístuje. Treba jest s mierou a hybat sa, tot cely zazrak.

Vaše meno:

Alena Pagáčová

Alena Pagáčová

16.02.2018 16:11

zaujímavý článok

Vaše meno:

Michaela Horváthová

Michaela Horváthová

18.02.2018 15:51

light potravinám pri diéte neverím. Ale radšej jedávam celozrrné pečivo ako biele.

Vaše meno:

Mária Liščinská

Mária Liščinská

24.05.2018 01:40

Tie zemiaky ma dostali. Vždy som si myslela, že sa z nich priberá.... no toto..

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE