Diéta podľa krvnej skupiny - 0 a A

Niektorí odborníci tvrdia, že ak sa vám nedarí schudnúť za žiadnych okolností, na vine môže byť nesprávne stravovanie. A iní k tomu pridávajú ešte fakt, že na vine môže byť jedálniček, ktorý jednoducho nekorešponduje s vašou krvnou skupinou.

 

Ak si oprášite znalosti z biológie, spomeniete si, že krvných skupín máme celkovo štyri.

 

 

Pre každú z nich sú vhodné iné potraviny, ak prevažujú tie, ktoré sa neodporúčajú, kilá jednoducho ľahšie naberáme a o to ťažšie zhadzujeme. Stravovať sa podľa krvnej skupiny môžeme vyskúšať krátkodobo, ale pokojne to môže byť našim životný štýlom. Čo sa teda komu odporúča?

 

Odporúčame prečítať:  Potraviny, ktoré pomôžu s celulitídou

Diéta podľa krvnej skupiny

Zdroj: Shutterstock®

  Krvná skupina 0

 

Takzvaná „nulka“ patrí k najstarším a zároveň najhodnotnejším krvným skupinám. Jej vzácnosť spočíva v tom, že je ju možné v rámci darcovstva krvi podať aj ľuďom, ktorí majú ďalšiu z troch skupín. Paradoxne však nulkári môžu v prípade potreby prijať iba krvnú skupinu 0.

 

Keďže ide o skupinu z dôb pravekých období, kedy sa ľudia živili skôr chytaním zvery, než pestovaním plodín, pre tieto osoby je charakteristická láska k mäsu. Ich jedálniček by preto mäso nemal príliš často vynechávať, práve živočíšne bielkoviny totiž dokážu nulkári najlepšie stráviť. Samozrejme mäso by mali jeť v rozumnom množstve a nie a ním každý deň prepchávať.

 

Čo by nemali: nerobia im dobre strukoviny, ako fazuľa, šošovica, kukurica a rovnako tak zelenina, ktorá má tendencie nafukovať – ako napríklad karfiol, kel, či kapusta. Vzdať by ste sa mali aj zemiakov, majonézy, vyprážaných jedál a obmedziť tiež príjem mliečnych výrobkov a údenín, ktoré sa vzťahujú aj na ryby.

 

Za neutrálne potraviny sa považuje kozí syr, kozie mlieko, sójové mlieko, maslo.

 

 

Na chudnutie vám najlepšie robí červené mäso, hydina, morské plody a ryby, špenát, brokolica aj morské riasy.

 

 

Na pitie voľte jednoznačne čistú vodu (tak ako kedysi naši predkovia), dovoliť si môžete aj pohár červeného a bieleho vína, zelený čaj a minerálky. Vyhýbajte sa ale káve, malinovkám a čiernemu čaju.

 

Odporúčame prečítať: Aj sladké maškrty môžu byť zdravé

Diéta podľa krvnej skupiny

Zdroj: Shutterstock®

  Krvná skupina A

 

Ide o takzvanú vegetariánsku krvnú skupinu, ktorej mäso jednoducho nesedí. Narozdiel od nulkárov im pridlho leží v žalúdku, nevedia ho stráviť. Áčkari majú slabší tráviaci trakt, neraz aj precitlivelý a tak si nemôžu dovoliť všetko. Najlepšie im robí zelenina, sója a tofu, ale tiež obilné výrobky, čerstvé ovocie a strukoviny.

 

Ľudia s touto krvnou skupinou mávajú aj neraz oslabenú imunitu. Na svoj jedálniček by preto mali zaradiť také potraviny, ktoré dodávajú ich telu dostatok živín a vitamínov. Obzvlášť by sa mali sústreďovať na vitamíny C, E, B12 a kyselinu listovú. Tiež by mali dbať na to, aby to čo zjedli bolo vypestované bio. Chémia v nim dokáže narobiť poriadnu šarapatu, z ktorej sa len ťažko spamätávajú.

 

Ak si mäso neviete odpustiť sústreďte sa len na chudé, z času na čas si teda doprajte napríklad hydinu, či divinu, takému bravčovému sa ale vyhnite oblúkom. V menšom množstve si môžete dovoliť aj ryby, veľmi dobre vám robia rastlinné oleje a lesné ovocie od malín, cez jahody, čučoriedky až po všetko, čo u nás zvykne rásť na stromoch v záhradkách.

 

Čo by nemali:

Väčšinu druhov mäsa, cez slaninu, kačicu, šunku, tlačenky, jahňacie, bravčové, hovädzie až po vnútornosti. Kroťte sa aj v prijímaní mliečnych výrobkov, a keď už musíte vsaďte na tie kozie.

 

 

Neutrálne potraviny - sú vo vašom prípade kurčatá a morky, sardinky, aj pstruh, z mliečnych výrobkov bio jogurty a kefír.

 

 

Na chudnutie siahnite určite po ovocí a zelenine. Bielkoviny si môžete doplniť aj príjmom sóje a tofu, ako aj hydinového mäska, ktoré ale musí byť pripravené veľmi šetrne, buď dusené, alebo na pare.

 

 

Na pitie by ste nemali voliť minerálky, bublinkové nápoje, pivo, ani tvrdý alkohol. Vhodné sú ovocné aj zeleninové šťavy, zelené čaje, bylinkové nápoje, obzvlášť taký harmanček, trávenie vám upokojí aj aloe vera. 

 

Odporúčame prečítať: Objavte spirulinu a chudnite zdravo

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

2 komentárov
Jana Komadová

Jana Komadová

19.06.2015 05:35

Zaujímavý článok ja mám A a ozaj mäsko moc nemusím

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

24.05.2020 13:53

Mám doma aj knihu Výživa a krevní skupiny od D´Adamo a Peter J. Oplatí sa ju kúpiť, pretože v nej je všetko podrobnejšie rozpísané od surovín, cez nápoje a vitamíny až po pohybové aktivity. Niečo na takom stravovaní bude, keďže mám krvú skupinu A a mäso mi nikdy veľmi nechutilo :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE