Nezdravé prejedanie vedie k obezite. Čo ho spôsobuje?

Problém obezity trápi stále viac a viac ľudí. Čo je obzvlášť smutné, sú medzi nimi stále častejšie aj malé deti. Prečo obezitu podceňujeme? A ako sa vyhnúť nadbytočným kilogramom, ktoré môžu mať veľmi vážne dôsledky na naše zdravie? Obezita patrí medzi poruchy príjmu potravy. Podobne ako aj anorexia a bulímia. Na ňu sa však dívame akoby menej prísnejším okom. Pričom môže  mať podobne katastrofálne dôsledky ako prvé dve spomenuté ochorenia.

Problém s prejedaním sa

Obezita súvisí v prvom rade s nezdravým spôsobom života. Jeho hlavnou súčasťou je prejedanie sa. Prijímame viac kalórii, ako dokážeme spáliť. Tučné a mastné jedlá, vyprážané chuťovky, sladké nápoje a, samozrejme, sladkosti vo veľkej miere. Niet divu, že obezita potom spôsobuje celý rad ochorení, od kardiovaskulárnych chorôb, cez poruchy obličiek, až po nádorové ochorenia. Tak prečo sa vlastne prejedáme?

Pozri aj: Už žiadne bolestivé vyrážky! Vyrob si domáci krém na holenie nôh

nezdravý životný štýl

Zdroj: Shutterstock®

Príčin prejedania sa a spúšťačov obezity je viacero. Súvisia so psychikou, ale napríklad aj s naším spoločenským či ekonomickým postavením. Najčastejšie sa prejedáme keď:

  • sme v strese,
  • keď kvôli pracovnému vyťaženiu nestíhame jesť pravidelne počas dňa,
  • keď sa utápame v smútku a automaticky siahame po upokojujúcej čokoláde,
  • keď sa vyžívame v jedle,
  • keď sme frustrované zo svojich životov,
  • paradoxne aj vtedy, keď sa hanbíme za svoje telo.

Pozri aj: Recepty na vegánsky burger: Tieto od mäsitých nerozoznáš!

obezita

Zdroj: Shutterstock®

Prečo sa stáva jedlo návykovým?

Podobne ako aj pri inej droge, prejedanie sa stáva doslova návykovou činnosťou. Nadmerné množstvo jedla, ktoré do seba tlačíme, spúšťa podľa všetkého zvláštnu chemickú reakciu. Zúčastňuje sa na nej hormón radosti, teda dopamín a opioidy, ktoré nás akoby omámia a vyvolajú po jedle ešte väčšiu chuť.

Ako proti tomu bojovať?

Ak obezita nie je u vás genetickou záležitosťou, nestačí len zmeniť svoj jedálniček. Musíte zmeniť aj svoj životný štýl a odstrániť z neho všetky faktory, ktoré vás následne nútia k prejedaniu sa. Buďte k sebe úprimné a zamyslite sa nad tým, čo vás núti k obžerstvu. Ak prídete na svoj spúšťač, už ste krôčik bližšie k štíhlejšej postave. Bude to chcieť ale veľa trpezlivosti prekonať svoj doterajší spôsob života. Vôbec preto nie je hanbou obrátiť sa napríklad aj na pomoc psychológa.

Pozri aj: Záhradné jazierko v nádobe: Ozdob ním aj ty svoju záhradu!

6 komentárov
Jana Komadová

Jana Komadová

20.01.2014 11:29

Obezita je choroba 21. storočia a vyberá si stále vyššiu daň. Návod ako poraziť závislosť na jedle nájdete na každom kroku len človek akosi zlenivel a mávne rukou ved mňa sa to ešte netýka a kilá sa tíško a nenápadne nabalujú a nadváha je na svete

Vaše meno:

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

20.01.2014 20:28

Tiež som sa cez sviatky veru poriadne \"rozjedla\" takže s tým musím niečo robiť. Tak ako som si predsavzala začala som dnes cvičiť a len dúfam že mi to vydrží čo najdlhšie. Veď leto sa pomali blíži:-)

Vaše meno:

Anka Saganová

Anka Saganová

24.01.2014 12:15

super článok poučný.

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

25.01.2014 22:03

Obezita je spojena s uponahlanym zivotnym stylom

Vaše meno:

Jozef Macoszek

Jozef Macoszek

26.01.2014 10:54

Obezita to je pohodlie a žiaden pohyb

Vaše meno:

Ivana Goliasova

Ivana Goliasova

08.02.2014 10:38

Veľa ľudí len rozpráva ako sa to nedá, namiesto toho robili niečo pre to, aby sa to dalo. Nie nadarmo sa hovorí: raňajky ako kráľ, obed ako princ a večeru ako žobrák a medzitým len ovocie e zeleninu. Ale človek je v obchodnom dome a pri \"mekáči\" rodiny s deťmi. To už je len vzor :(

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE