Ako sa dostať po sviatkoch do formy? Spoľahni sa na surové potraviny!

Máme za sebou najkrajšie sviatky roka. Naše telo si ale práve po nich musí dopriať poriadnu regeneráciu. Priznajme sa, dali sme si poriadne do tela! Kapustnica, šalát s rybou, vianočné koláčiky a veľa veľa ďalšieho, to všetko skončilo v našich bruškách

Asi sa vám nechce ani na váhu postaviť a porátať napáchané škody. Nám rozhodne nie! Netreba vešať hlavu. Čo najskôr treba vyraziť do boja s tvrdými zbraňami. Základom je správna strava a pohyb. To jediné vám vie pomôcť. Tak si posvieťme na to, čo nám prospeje!

Odporúčame: DIY dekorácie z korkových zátok: Inšpirácie, ktoré sa oplatí vyskúšať!

zdravá strava

Zdroj: Shutterstock®

Ovocie a zelenina

Ovocie a zelenina sú hlavnými zdrojmi vitamínov. Zaraďme do svojho jedálnička stále viac surových, tepelne neupravovaných jedál. Veľkým prínosom pre naše zdravie sú aj orechy, semená, korenie a čerstvé bylinky. Do svojho jedálnička by sme mali zaradiť mliečne výrobky a mäso, ktoré nie je príliš pasterizované.

Vitamíny sa strácajú z týchto potravín teplom. Prísun tepla by sme mali minimalizovať. Optimálne zahriatie by nemalo prekročiť 40 stupňov. Pri varení nad túto hranicu jedlo stráca veľké množstvo vitamínov aj na svojej nutričnej hodnote. Prekročením odporúčanej stupnice znehodnocujeme výživovú hodnotu a energiu jedla. V konečnom dôsledku sa jedlo stane takzvane mŕtvym.

čerstvé ovocie

Zdroj: Shutterstock®

Prečo práve surové potraviny?

Menovať dôvody, prečo jesť práve surové potraviny, by nám trvalo do nekonečna. Tým hlavným je túžba a potreba byť zdravý. Alternatívna lekárska medicína nie vždy nájde liek na niektoré choroby. Človek by mal staviť na prírodu.

Ďalším z dôvodov je automatické chudnutie a udržanie hmotnosti bez pocitu hladu a utrpenia. Pri príjme surových potravín naše telo začne lepšie tráviť. Zlý cholesterol sa taktiež postupne vytratí z tela. Vitamínov, ako sú vitamíny A, C a E, je v tejto strave dostatok. Kyselina listová, minerály, draslík a meď sú tiež podstatné na každodennom zozname. Dostatok výživy zaistí, že ľudia budú čím ďalej tým menej vyhľadávať „zdravie“ vo forme tabletiek.

Odporúčame: Prečo spať na ľavom boku? Je to dôležitejšie, než by ste si vôbec mysleli!

1 komentár
Andrejka Smuňáková

Andrejka Smuňáková

07.02.2014 08:10

Konzumovanie surovej stravy je určite zdraviu prospešné, ale myslím dosť náročné pre peňaženku, hlavne teraz v zime, keď si musíme všetko kupovať. V lete sa dá ešte čo-to vypestovať aj doma. Ale aj tak neviem, či by som to zvládla, stravovať sa len ovocím, zeleninou v surovom stave, plus nejaké klíčky... :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE