Spoznajte druhy ovocia, z ktorých sa chudne najlepšie

Čím častejšie sa dívate do kalendára, tým vám musí byť jasnejšie, že letu sa len tak ľahko nevyhneme. A veď prečo by sme aj mali. Slnko, more, relax, pohoda... ale, čo s tými kilečkami, ktorých sa nie a nie zbaviť? Ak stále hľadáte spôsob ako si odľahčiť telo od pár toxínov a nadbytočného tuku, vyskúšajte to za pomoci ovocia. Nielenže svojmu telu doprajete dostatok vitamínov, živín a iných skvelých látok, ale mu pomôžete aj zdravo a efektívne schudnúť. Stačí len zvoliť to správne ovocie.

 

Aby ste si to uľahčili, rozhodne na svoj jedálniček nezaraďte ovocie zrelé. Riaďte sa jednoduchým pravidlom, čím je ovocie sladšie, tým je pri diéte nevhodnejšie. Ak už si trebárs sladučký banán neviete odoprieť, dodržiavajte aspoň pravidlo Dopoludnia – a teda maximálne jeden kus takéhoto ovocia najneskôr do 12-tej hodiny. 

 

Odporúčame prečítať: Objavte spirulinu a chudnite zdravo

Spoznajte druhy ovocia, z ktorých sa chudne najlepšie

Zdroj: Shutterstock®

Medzi najkalorickejšie ovocie patria tieto:

 

  • Banány – obsahujú priveľa cukru a takmer 400 KJ už v jednom kúsku.
  • Papája – radí sa k druhému najnevhodnejšiemu ovociu ak držíme diétu. Ich kalorický počet sa točí okolo čísla 600 KJ! Na druhej strane podobne ako banán dokáže nášmu telu dodať dostatok energie aj živín, takže z času na čas malý prehrešok nezaškodí.
  • Najnevhodnejšie je avokádo, ktoré je doslova kalorickou bombou. Takmer 800 KJ a celkom veľa tuku + pramálo vody.

 

Odporúčame prečítať: Tieto potraviny vám pomôžu spáliť podkožný tuk

 

Spoznajte druhy ovocia, z ktorých sa chudne najlepšie

Zdroj: Shutterstock®

  Ktoré ovocie si teda dopriať? 

 

Melón ten sa zvykne používať aj v rámci pár dňovej detoxikácie / diéty. Melón organizmus prečisťuje od usadených nečistôt, pôsobí močopudne. Červený melón obsahuje najviac vody zo všetkého ovocia, a to až 90%. Nielenže teda dokáže zasýtiť, ale aj prečistiť. Nájdete v ňom aj draslík, ktorý taktiež pomáha telu odvodňovať. Spaľovanie tukových zásob podporuje tzv. tyroxín.

 

Jahody sú ďalšou súčasťou červeného ovocia, ktoré je pri chudnutí najideálnejšie. Dokážu zasýtiť a telu dodajú aj dostatok vitamínu C plus cenné zásoby antioxidantov. Pomáhajú nám prečistiť črevá, spáliť tuky a obsahujú málo kalórií. Taktiež vyplavujú z tela toxíny a zároveň zrýchľujú metabolizmus, nemusíte sa pri nich báť únavy, ani zlej nálady.

 

Čerešne a malinysú cenné najmä vďaka jódu a draslíku, ktoré pomáhajú spaľovať zásoby tuku. Taktiež urýchľujú proces detoxikácie v tele.

 

Odporúčame vyskúšať: Štíhle do leta - správne stravovanie namiesto diéty

jahody

Zdroj: Shutterstock®

Pri diéte obzvlášť oceníte jablká.

 

Tie môžete jesť v strúhanej podobe, odšťavené, ale aj nakrájané so šupkou. Práve v nej sa nachádza množstvo vlákniny, ktorá pomáha pri očiste organizmu. Jablká môžete využiť aj pri trojdňovej diéte.

 

Raňajky – strúhané jabĺčko s pohánkovými vločkami a citrónovou šťavou. Ak potrebujete oslaďte si ho ešte čajovou lyžičkou medu.

Desiata – jablko, alebo jablková šťava

Obed – jablkový šalát – v jeden deň si k nemu pridajte vlašské orechy a ovčí syr, v ďalší ho podávajte s mrkvou a kuracím mäsom, ten ďalší napríklad so stonkovým zelerom a rybou na pare. Ak chcete môžete si k nemu dať aj prílohu v podobe plátku celozrnného chlebíka.

Olovrant – jablkovo-mrkvový šalát

Večera – jablkový tanier (plátky jabĺk, šunka, syr), alebo cottage cheese (prípadne nízkotučný tvaroh) s kúskami jablka, či biely jogurt a jablká.

 

Odporúčame vyskúšať: Jarná očista môže byť veľmi chutná

Spoznajte druhy ovocia, z ktorých sa chudne najlepšie

Zdroj: Shutterstock®

TIP: Pri ovocnej diéte vyhľadávajte tie druhy ovocia, ktoré majú málo cukru, málo kalórií, ale zato veľa vody - sú šťavnaté, trošku kyslé a plné "céčka". 

 

Množstvo vody a vitamínu C obsahujú napríklad aj grapefruity, kiwi, nektarinky, pomaranče, čučoriedky, mandarinky... Na prečistenie čriev sú veľmi dobré aj čerstvé slivky, egreše a hrušky.

 

Odporúčame vyskúšať:  Recept - Rýchla a chutná jablková bábovka

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

2 komentárov
Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

27.05.2015 15:06

mám veľmi rada spomínané ovocie a z tých kalorických nemusím veľmi banány no avokádo si občas doprajem keďže je síce kalorické ale veľmi zdravé

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

24.05.2020 13:48

K veľmi prospešným by som určite zaradila aj ananás, ktorý tak zbožňujem :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE