10 krokov, ako schudnúť s jogou

Tak ako každý tréner, inštruktor, lektor, tak aj ja, ako inštruktorka jogy, vnímam po Vianociach vyšší záujem o cvičenie, konkrétne o jogu.

 

Návštevnosť fitness centier a jogových štúdií má podobný trend  v závislosti od ročných období, sviatkov, plesov a dovoleniek pri mori. Veľmi milý býva navonok prezentovaný dôvod tohto zvýšeného záujmu a to bolesti chrbta, stuhnutosť, chýbajúca flexibilita a podobne.

 

Záhadné je, že si toto ľudia všímajú hneď po vianočných sviatkoch. Žeby bol dôvod aj troška iný, a to chudnutie? :) V tesnom závese býva nejaké predsavzatie po Novom roku, ako už spomínaný chrbát a celkovo zlepšenie svojho fyzického zdravia.

 

Pochopiteľne sa ma často pýtajú, či sa z jogy chudne. A ja na toto nemám vždy jednoznačnú odpoveď. Pretože je tam toľko tých "ale", že sa to nedá zhrnúť do jednej holej, a ani mierne rozvitej vety.

 

Ľudia niekedy čakajú totiž zázraky už po jednej hodine cvičenia. Tak ako neverím nárazovým diétam, ktoré zväčša končia jojo efektom, tak neverím ani tomu, že po pár  návštevách nejakého cvičenia by mali nastať šokujúce zmeny. Preto sa aj čudujem, že sa premotivovaným cvičiacim s novoročnými záväzkami darí navštevovať fitko, prípadne iné priestory na cvičenia, tak od 7. januára do maximálne polovičky februára. Mám na mysli také to masívne okupovanie fitiek.  

 

 

Odporúčame prečítať: Ashtangou pomôžete detoxu a chudnutiu

 

Zdravé chudnutie

Zdroj: Shutterstock®

Nie som žiadny nutričný poradca, ani iný poradca, môžem prezentovať iba moje osobné skúsenosti. Momentálne sa v tomto článku nesnažím analyzovať moje vnímanie jogy ako takej (ako životného štýlu a vnímanie jogy mimo toho všetkého fyzického, čo prináša). Ja osobne ani jogu nevnímam ako prostriedok na chudnutie, ale viem, že mnohí moji cvičiaci to majú často ako prvotnú motiváciu, čo viem tiež pochopiť. Preto aj píšem paradoxne článok o joge v spojitosti s chudnutím.  

 

Ak teda berieme jogu ako iba čisto fyzické cvičenie, či už cvičíme iba jogu, alebo ju máme ako doplnkové cvičenie k nejakému inému športu, tak záleží dosť od energie, ktorú vydáte počas cvičenia. Ja som stále presvedčená o tom, že ak prijmete oveľa viac energie ako zo seba vydáte, nie je veľká šanca, ak vôbec, na schudnutie. Ak už vnímam cvičenie ako prostriedok chudnutia, po mnohých pokusoch som zistila, že ak si neupravím aj stravu, tak môžem cvičiť aj každý deň, ale nemá to ten želaný efekt, ak je zloženie stravy nevhodné. Podľa mňa, strava je väčšinový úspech. 

Osobne precvičujem dva systémy jogy, ashtanga jogu a power jogu. Obe tieto jogy sú dynamické, čiže predpoklad na slušný výdaj energie tam je.  Keď vediem hodinu power jogy, osobne fyzicky odcvičím možno tak 40% z hodiny a na hodine ashtanga jogy sa to blíži k nule. Prečo tomu tak je, sa teraz venovať nebudem, to je možno na ďalší článok, ale rozhodne to nie je kvôli nejakej mojej lenivosti. Ja si zacvičím doma, mimo hodín, ktoré učím ja.  Niekedy mi teda neostane toľko času, koľko by som ja sama chcela venovať fyzickému cvičeniu jogy. Preto, ak nemám už spomínaný potrebný výdaj energie,  musím niečo zmeniť v strave.

 

Odporúčame prečítať:  Začnite deň s Pozdravom slnka

Strava je veľká časť úspechu

Zdroj: Shutterstock®

 Strava a joga

 

Veľa ľudí si spája jogu prioritne s vegetariánskou stravou. Je pravda, že veľa ľudí jogu praktizujúcich má tendenciu prikláňať sa k vegetariánstvu. Tento súvis pramení aj z toho, že veľa jogových škôl sa nachádza v Indii, kde je strava vo väčšine prípadov bezmäsitá. Taktiež ajurvéda  (tradičná indická medicína) ide ruka v ruke s jogou a ajurvédska strava je prevažne vegetariánska, aj keď nie výlučne. Určite nechcem nikoho presviedčať, aby sa stal vegetariánom alebo mäsožravcom.

 

Môj názor je, že každý si má vybrať to, o čom je presvedčený, že mu naozaj robí dobre a neškodí. Slovo "naozaj" by som rada podčiarkla, pretože niekedy je na škodu riadiť sa heslom „Zjem všetko, na čo mám chuť, pretože telo si vypýta, čo mu chýba“ a to môže viesť skôr k nášmu malému alibizmu, ako k výživnej strave. Väčšinou tieto vyjadrenia počujem od ľudí, ktorí o zdravej strave nemajú ani poňatia, držia sa starých dogiem v stravovaní a často práve u nich badám vyššiu nadváhu. Je dôležité vedieť odhadnúť, či naozaj vieme, čo si naše telo pýta alebo iba obhajujeme svoje mlsné jazýčkycheeky 

 

Odporúčame prečítať:  Tipy na vytvarovanie a posilnenie rúk jogou 

Vyvážená strava

Zdroj: Shutterstock®

Joga ako taká, spúšťa rôzne ozdravovacie mechanizmy, napomáha teda aj k chudnutiu, ale myslím si, že bez vhodnej stravy to nepôjde. Nemám na mysli ani vegetariánstvo, ani žiadne raw a bio, ako by sa možno očakávalo od učiteľa jogy. Ale zdravý rozum pri stravovaní by stačiť  mohol, to zvyčajne nahradí „všetkých zaručených 10 rád“, ktoré nájdete v každom druhom článku.  Možno sa pýtate, že ale teda ako? Mne zatiaľ žiadny článok na tri odstavce sumarizujúci nejaké rady na chudnutie a zdravé stravovanie nepomohol, tak tomu nebude zrejme ani v tomto článku. Je potrebné sa o potraviny zaujímať, o ich zloženie a o to, čo potrebuje ľudský organizmus na udržanie svojej rovnováhy. V súčasnosti je dostupné množstvo literatúry, výskumov. Niekedy je ťažké sa zorientovať v rôznych smeroch, ale už len tým čítaním si môžeme sami určiť ten zlatý stred a svoj úsudok. Vždy budeme na lepšej ceste, ako keď sa nebudeme zaujímať vôbec. Niekedy je vôbec úspech, ak vieme, čo sú to sacharidy, bielkoviny a tuky a koľko ich naše telo potrebujewink Často počujem od ľudí argumenty, prečo sa nezaujímať o tieto veci, alebo prečo necvičiť, v podobe "Ja na to nemám čas". Nerada používam toto premotivované heslo strašiace na každom rohu: "každý má možnosť voľby", ale ono to tak v tomto prípade naozaj je. Je to o prioritách. 

 

Dôležité je nájsť tie správne zdroje, veľa čítať, porovnávať, zisťovať. Najlepší spôsob zdravého chudnutia a aj udržania si dosiahnutého efektu, je osvojiť si tieto stravovacie návyky dlhodobo a nie nárazovo, najmä nie v podobe diét, ktoré majú prípadne nejaký ohurujúci názov. Chce to však zmeniť priority, upustiť od niektorých návykov, zbytočných aktivít a napríklad venovať sa príprave stravy doma zo surovín, nie polotovarov, čiže upustiť od viacnásobne spracovaných potravín.  

 

Nikomu nikdy podľa mňa k zdraviu nepomohli produkty  z reklám a najmä nie tie s názvom light, lowfat, no sugar, fitness a podobne. Za základ zdravej výživy považujem suroviny a nie polotovary/výrobky. V jednoduchosti je krása aj v tomto prípade, čím viac spracovaná a trvanlivá potravina, tým menej živín pre naše telo. Týmto sa snažím riadiť, či už pri výbere mäsa, mliečnych výrobkov ako aj pri dochucovadlách a koreninách.

 

Čím viac spracovaný mäsový výrobok, tým má v sebe viac konzervantov (netvrdím, že všetky sú zlé), zbytočných prísad, ktoré by ste bežne ani nezjedli a ich hodnota klesá. Ak už si mám kúpiť raz za čas klobásku, šunku, párky alebo jaterničku, zvažujem zdroj a obsah. Radšej si priplatím sa nejaký dobrý domácky výrobok raz za čas, ako kupovať pravidelne menej kvalitné výrobky, čo ma v konečnom dôsledku vyjde aj viac, o účinkoch na zdravie nehovoriac. Myslím, že v dnešnej dobe je  nutnosťou čítať etikety na potravinách.

 

Odporúčame prečítať:  Uľahčite si život s dýchacími ťažkosťami pomocou jogy

Niektoré pozície na chudnutie brucha a bokov

Zdroj: Shutterstock®

V čom prispieva ashtanga joga k chudnutiu?

 

V ashtanga joge  máme veľa pozícií, ktoré prospievajú lepšiemu tráveniu, zbavovania sa tuku v oblasti brucha a detoxikácii. Ide najmä o predklonové pozície a rotačné pozície, kde rotuje celý trup.  Brucho sa posilňuje aj v balančných alebo inverzných pozíciách, ako sú rôzne stojky.

 

Odporúčame prečítať:  Vyrobte si domáci regeneračný krém

Bojovník 2

Zdroj: Shutterstock®

Okrem brucha, sa posilňujú aj stehná, v pozíciách ako Bojovník 1 a 2 a v balančných pozíciách na jednej nohe s rôznymi variáciami. 

 

Odporúčame prečítať: Ako si správne vybrať hodinu ashtanga jogy?

Niektoré pozície na spevnenie stehien

Zdroj: Shutterstock®

Na spevnenie stehnien sú vhodné pozície Virabhadrasana 1,2 (Bojovník 1 a 2-na obrázku ľavý stĺpec, pozícia prvá a druhá zhora), pozícia Utkatasana (Stolička- na obrázku pozícia v strednom stĺpci) , pozícia Utthita Trikonasana (Trojuholník- na obrázku ľavý stĺpec, pozícia prvá zdola) a mnoho ďalších. Obrázky sú iba ilustračné, pre správne prevedenie je ideálne navštíviť hodinu ashtanga jogy. Ashtanga jogu rozhodne neodporúčam sa učiť z internetu.

 

Odporúčame prečítať:  Ashtangou pomôžete detoxu a chudnutiu

Posilnenie rúk

Zdroj: Shutterstock®

Pri ashtange sa tiež rýchlo spevňujú ruky, pretože už len počas celej prvej série sa odcvičí približne 70 krát klesanie z pozície dosky do nízkej dosky, čo poznáme aj pod pojmom klik. Je tu aj mnoho balančných, silových pozícií na ramenách, kde sa zapájajú nie len ruky ale aj brušné svaly, dokonca aj jemné svaly v hlbokom stabilizačnom systéme, ktoré bežne neprecvičujeme.  Pri cvičení sa dýcha voľným hlasným dychom, ktorý pozíciám napomáha k želaným účinkom. Tento dych a samotné fyzické cvičenie ashtanga jogy je veľmi zahrievajúce.

 

Ashtanga joga s Majkou Bothovou

Zdroj: Shutterstock®

Ashtangu považujem okrem mnoho iného aj za komplexné cvičenie zahŕňajúce posilnenie celého tela, fyzioterapiu strečovanie svalov.

 

Kombinácia výživnej stravy a cvičenia je najlepšou cestou k nášmu zdraviu. Nie nadarmo sa hovorí, v zdravom tele, zdravý duch.

 

“Motivácia je niečo, čo vás naštartuje. Zvyky sú to, čo vás udržuje v pokračovaní.” – Jim Rohn

 

 

Odporúčame prečítať:  Podporte svoje trávenie týmito nápojmi


 

Informácie o mojich cvičeniach jogy v Ivanke pri Dunaji, v Bernolákove, v Senci a v Bratislave nájdete tu: www.yoga-maya.sk

Yoga Maya

Zdroj: Shutterstock®

5 komentárov
Erika Špacírová

Erika Špacírová

31.01.2016 12:51

super článok a joga je skvelá :)

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

31.01.2016 13:36

joga a pilates,k takemuto druhu cvicenia mam blizko,velmi sa mi paci tento clanok aj s cvikmi

Vaše meno:

Mária Sedláková

Mária Sedláková

01.02.2016 15:02

už dlhšie uvažujem nad tým že zájdem na jogu len sa zatiaľ neviem vychystať... tak asi je najvyšší čas začať pre seba niečo robiť

Vaše meno:

Miroslava Zelinkova

Miroslava Zelinkova

02.03.2016 21:10

Jogu som ešte necvicila asi najvyšší čas to zmenit

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

19.06.2018 20:57

Jogu som nikdy necvičila

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE