Aké cvičenie najlepšie odbúrava stres?

Stres sa v dnešnej dobe stáva všadeprítomným pojmom. Zvyčajne nastáva hneď ako vstaneme z postele. Termíny, povinnosti. Všetko treba stihnúť, najlepšie hneď. Napadlo vám niekedy, že cvičenie dokáže doslova nakŕmiť Vašu myseľ? Káva to zvláda len okrajovo, ale cvičenie dokáže napomôcť pri vzniku a vývoji nových mozgových buniek.

 

Nedávna štúdia dokázala, že ľudia, ktorí nevykonávajú cvičenie, vykazujú väčší stres súvisiaci s atrofiou hipokampovej oblasti mozgu v porovnaní s tými, ktorí sú fyzicky aktívni a teda túto oblasť stimulujú. Ak chcete znížiť stres na maximum cvičte, pretože hippokampus ovplyvňuje dlhodobú a krátkodobú pamäť spolu s nespočetným množstvom ďalších dôležitých funkcií mozgu. Nehovoriac o tom, že cvičenie samo o sebe stimuluje tvorbu endorfínov, hormónov šťastia.

 

Pomôže vám dostať sa do stavu pohody, čo je na ráno predchádzajúce náročnému dňu to pravé. Podľa štúdie Baltimorskej Univerzity v USA aj mierny pohyb navodzuje tvorbu neuropeptidov, chemických látok, ktoré pôsobia proti stresu. 

 

Odporúčame prečítať:  Chudnite s jablkami – pomôže vám jablková diéta

Veľa stresu? Cvičte!

Zdroj: Shutterstock®

Urobte ráno týchto jednoduchých 9 pohybov a vychutnajte si deň bez stresu:

 

1. Plank

 

Starý známy cvik, kde sa opriete o lakte a špičky prstov na nohách. Telo je napriamené, vybalansujte jeho jadro. Udržte sa hore tak dlho, ako to len pôjde. Dva minúty sú už perfektný výkon.

 

 

2. Superman

 

Ľahnite si na brucho a napriamte ruky aj nohy. Tie následne nadvihnite hore, ako kedysi dávno na telesnej výchove. Chrbtica sa ohne a natiahne. Tento cvik je pôvodne jógový.

 

 

3. Do rohu !

 

Postavte sa do rohu miestnosti. Zdvihnite lakte do výšky ramien. Oprite predlaktie, lakte a dlane do jednej steny rohu. Teraz sa nakloňte (ako keby ste chcela odtlačiť stenu) a zafixujte hrudník a chrbát vo vzpriamenej polohe. Vydržte čo najdlhšie. 

 

Odporúčame prečítať: Recepty plné lásky a zdravia

Veľa stresu? Cvičte!

Zdroj: Shutterstock®

4. Kliky

 

Ich postup netreba vari vysvetľovať. Urobte si série po 10 cvikov. Toľko sérií, koľko zvládnete.

 

 

5. Polosed

 

Oprite sa chrbtom ku stene. Pomaličky sa posúvajte dole, ako keby ste si chcela sadnúť na neviditeľnú stoličku. Až dovtedy, kým vaše nohy nezvierajú s podlahou 90 stupňový uhol. Vydržte čo najdlhšie!

 

 

6. Dvíhanie nôh

 

Sadnite si na podlahu, nohy v kolenách pokrčené, chodidlá na podlahe. Zdvihnite nohy hore a tým budete balancovať na zadku a spodnej časti chrbta. Položte na zem. Opakujte. 

 

Veľa stresu? Cvičte!

Zdroj: Shutterstock®

7. Schody

 

Snažte sa cez deň čo najviac chodiť po schodoch. Obmieňajte variácie. Berte schody po dvoch, troch. Ako vládzete.

 

 

8. Chôdza

 

je tiež pevný bod. Kráčajte denne čo najviac.

 

 

9. X (turecký sed)

 

Sadnite si s ľahko pokrčenými nohami. Položte ruky na kolená a zľahka kolená tlačte k podlahe. Cvik opakujte čo najviac. 

 

Odporúčame prečítať:Svadobné šaty ako z rozprávky - DAVID TUTERA

Veľa stresu? Cvičte!

Zdroj: Shutterstock®

1 komentár
Soňa Krátka

Soňa Krátka

07.12.2015 09:49

Ten PLANK je ozaj zaberak.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE