Aké má plávanie vplyv na naše telo? Preplávaj sa k lepšej postave!

Voda je v týchto horúcich dňoch najlepším miestom, kde dokážeme náš organizmus aspoň trochu schladiť. Aj to je dôvod, prečo je plávanie počas leta najobľúbenejšou športovou aktivitou mnohých ľudí.

Plávanie je skvelou formou cvičenia, ktorá má pozitívny vplyv na telo. Jeho veľkou výhodou je, že ho môže vykonávať takmer každý a má mnohé pozitívne účinky na ľudský organizmus. Zistite o vplyve plávania na telo viac!

Prečo začať plávať?

Plávanie je ideálna športová aktivita pre ľudí s postihnutím pohybového aparátu a rovnako aj pre ľudí s nadváhou. Vďaka nadnášaniu svaly namáhame vyvážene a hmotnosť tela je rovnomerne rozložená. Voda poskytuje jemnú oporu a odľahčenie pre kĺby a šľachy, čo umožňuje väčší rozsah pohybu. Pravidelné plávanie môže pomôcť zlepšiť flexibility a pohyblivosť.

Plávanie je vhodné najmä pre ľudí trpiacich bolesťami kĺbov, pretože vo vode kĺby nesú len 33 % z celkovej hmotnosti tela. Pravidelné plávanie pomáha stabilizovať krvný tlak, uvoľňuje svalové napätie a posilňuje svaly. Plávanie je celotelové cvičenie, ktoré zapája množstvo svalových skupín.

Posilňuje najmä svaly v hornej časti tela (ramená, hrudník, chrbát) a jadro (brucho a chrbtica).Jeho veľkou výhodou je zlepšenie kondície a strata nadbytočných kíl. 

Odporúčame prečítať: Sladkosti - z ktorých najviac priberáme

Preplávajte sa k lepšej postave

Zdroj: Shutterstock®

Naučte sa správne plávať

Mnoho ľudí robí pri plávaní niekoľko základných chýb. Tie môžu spôsobiť bolesť chrbta, svalov, ale aj únavu po pár metroch plávania. Jedna z najčastejších chýb je nesprávne dýchanie. Zdvíhaním hlavy počas vydychovania narušujete horizontálnu polohu tela a tým viac musíte čeliť väčšiemu odporu vody.

Pri správnom plaveckom dýchaní je potrebné ponoriť celú hlavu do vody a vzduch vydychovať ústami. Plávanie si vyžaduje efektívne dýchanie a kontrolu dychu. Pravidelné plávanie môže pomôcť zlepšiť kapacitu pľúc a techniku dýchania.

Koľko kalórií možno spáliť plávaním?

Množstvo kalórií, ktoré sa spália pri plávaní, závisí od rôznych faktorov, ako je intenzita plávania, váha osoby a celková dĺžka a úsilie tréningu. Pri rôznych druhoch plávania možno približne spáliť:

  • pomalé plávanie – pri jemnom a mierne intenzívnom plávaní môžete spáliť približne 350 až 450 kalórií za hodinu,
  • stredne intenzívne plávanie – rýchlejšie tempo a väčšie úsilie pri plávaní môže spáliť približne 500 až 700 kalórií za hodinu,
  • intenzívne plávanie – ako napríklad intervalový tréning, súťažné plávanie alebo plávanie kraulom, môže spáliť približne 700 až 900 kalórií za hodinu.

Odporúčame prečítať: Nebojte sa jarnej únavy! Ako ju poraziť?

Preplávajte sa k lepšej postave

Zdroj: Shutterstock®

Čo pred plávaním nerobiť?

Pred plávaním je dobré dodržiavať niektoré opatrenia a vyhnúť sa niektorým činnostiam, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť vašu plaveckú schopnosť. Pred plávaním sa vyhnite konzumácií akýchkoľvek ťažkých jedál alebo nápojov. Organizmus potrebuje čas na trávenie a počas plávania by ste sa mohli cítiť nepohodlne.

Ak ste strávili niekoľko hodín na slnku a rozhodli ste sa ochladiť plávaním v studenej vode, mali by ste s otužovaním začať pomaly. Pre prehriaty organizmus môže byť náhla zmena teploty veľkým šokom. Ideálne je vchádzať do vody postupne, aby si telo na chladnejšie prostredie zvyklo.

Na záver je dôležité pripomenúť, že pitie alkoholických nápojov by ste si mali nechať na večer s priateľmi, určite nie pred plávaním. Plávanie pod vplyvom alkoholu je nebezpečné a môže ovplyvniť vašu rovnováhu, vnímanie a reakčnú schopnosť.

Aktualizovaný článok: 13.6.2023

8 komentárov
Erika Špacírová

Erika Špacírová

30.06.2016 09:31

plávanie mám najradšej zo všetkých pohybových aktivít :)

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

30.06.2016 10:21

plavanie je super, snazim sa ho uzit ako sa da

Vaše meno:

Martina Begalova

Martina Begalova

30.06.2016 12:59

tak to ano... vodu milujem :)

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

30.06.2016 13:09

Plávanie mám veľmi rada,len skoda,že u nás v meste sa nedá realizovať

Vaše meno:

Iveta Ondáková

Iveta Ondáková

01.07.2016 16:46

Juj už sa teším na dovolenku, plávat 10 dní každý den, suuperrr :)

Vaše meno:

Monika Filípková

Monika Filípková

02.07.2016 06:38

Aj ja sa už teším na dovolenku, kde si užijem plávanie dosýta, lebo v našom malom bazéne sa nedá realizovať.

Vaše meno:

Mária Zámečníková

Mária Zámečníková

15.07.2016 09:26

Milujem plávanie :)

Vaše meno:

Zuzana Jasna

Zuzana Jasna

19.12.2023 21:00

Plávanie je fantastická celoročná aktivita:)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE