Aqua aerobic - cvičenie vo vode

V dnešnej Fitness rubrike sa budeme venovať pomerne netradičnému cvičeniu, ktoré sa praktizuje vo vode. Počuli ste už o aqua aerobicu?

 

O aké cvičenie vôbec ide a akým spôsobom nám môže pomôcť k vysnívanej postave?

 

Ide o anaeróbne cvičenie, ktoré sa zameriava na zvýšenie fyzickej kondície, vytvarovanie tela, ale aj redukciu hmotnosti. Vedeli ste, že odpor vody môže byť 4 - 42 krát vyšší ako je odpor vzduchu? Cvičenie vo vode nám teda pôjde ľahšie a vynaložíme preto väčšiu fyzickú aktivitu. 

 

 

Odporúčame prečítať: Spevnite si nohy a zadok

voda-zena-kamzakrasou

Zdroj: Shutterstock®

Ako nám aqua aerobic dokáže pomôcť?

 

Voda má priaznivé účinky najmä na našu pohybovú sústavu a chrbticu. Cvičenie vo vode chráni naše kĺby, kardiovaskulárny systém a dokážete tak rehabilitovať i vaše svaly.

 

Vodné prostredie je vhodné i na redukciu vašej hmotnosti, pretože vďaka tlaku vody dochádza k lepšiemu odbúravaniu podkožného tuku, formovaniu postavy a navyše sa ani nepotíme, pretože voda odvádza niekoľkokrát viac tepla ako samotný vzduch.  Redukcia hmotnosti je vo vode až štyrikrát rýchlejšia než pri normálnom cvičení. 

 

 

Odporúčame prečítať: Dobrá kondícia a postava vďaka korčuľovaniu

aerobic-aqua-kamzakrasou

Zdroj: Shutterstock®

Okrem zdraviu prospešných účinkov nám aqua aerobic môže pomôcť i v rámci istej ,,psychohygieny“. Z vášho odhodlania k cvičeniu budete mať dobrý pocit a navyše môže byť takéto cvičenie aj zábavou, ktorou odbúrate stres a napätie.

 

Čo je k aqua aerobicu potrebné?

 

Na cvičenie budete potrebovať predovšetkým plavky, v ktorých sa budete cítiť pohodlne a nebudú vás pri cvičení ,,obťažovať“. Vhodná je aj kúpacia čapica, ktorá vaše vlasy upevní a pri cvičení vám tak nebudú zavadzať. Na záver je vhodný i uterák a obuv vhodná k bazénu. 

 

 

Odporúčame prečítať: Odhaľte čaro brušných tancov

voda-cvicenie-kamzakrasou

Zdroj: Shutterstock®

Ako prebieha aqua aerobic?

 

Klasická lekcia trvá zvyčajne 45 – 60 minút, pričom si osvojíte cvičenia aerobicu, ktoré sa zvyčajne praktizujú pri klasickom aerobicu v telocvičniach či fitness centrách. Začiatočníkom sa odporúča samotné cvičenie v podobe behu, skákania a iných pohybov, pretože už len samotný tlak vody telo dostatočne zaťaží a unaví.

 

Pokročilí v cvičení môžu používať rôzne činky alebo nadľahčovacie pásy. Cvičenie je sprevádzané cvičiteľom, ktorý za chodu rytmickej hudby vydáva inštrukcie z brehu. 

 

 

Odporúčame prečítať: Technika líčenia pier

fitness-cvicenie-kamzakrasou

Zdroj: Shutterstock®

Rozcvička pred samotným cvičením je dôležitá pre precvičenie a ,,rozohriatie“ svalov. Nezabúdajte ani na pitný režim. Nezostáva nič iné len hor sa na aqua aerobic!

 

 

OTÁZKA PRE VÁS:

 

Počuli ste o aqua aerobicu?

Máte s ním skúsenosti?

 

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

3 komentárov
Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

28.09.2014 09:35

raz na dovolenke som ho cvičila a veru ďalšie dva dni som bola z neho hotová, vo vode človek tak nepociťuje ako sa namáha no ale potom :-)

Vaše meno:

Katarína Šutvajová

Katarína Šutvajová

28.09.2014 20:14

skúsenosti s ním nemám,ale pomohol by mi

Vaše meno:

Ivana Goliašová

Ivana Goliašová

29.09.2014 20:50

Skúsenosti mám a je to úplne super. Človek sa namaká neskutočne, ale výhoda je v tom,že mu nie je horúco ako pri klasickom, netrpia tak klby a je to väčšia zábava :).

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE