Najefektívnejšie cvičenie? TABATA - Hor sa páliť tuk!!!

Pokiaľ sa jedná o cvičenie, každá žena má to svoje top, ktoré jej pomáha zhodiť nadbytočné kilá a formovať si postavu.  Viete však, že istý druh cvičenia, vynájdený japonským lekárom spôsobil vo svete chudnutia doslova šialenstvo a každý ho chce vyskúšať, lebo naozaj funguje? Spaľuje maximum tuku za minimum času.  Že nie? Tak nech sa páči – predstavujem vám Tabata training. 

 

 

 

Na začiatku bol mýtus

 

...ktorému verí mnoho z nás, že brušný tuk je najnebezpečnejší. A že ho potrebujeme okamžite zhodiť. Preto trápenie s brušákmi. Pritom celý tuk sú iba prebytočné kalórie, ktoré doslova čakajú na skonzumovanie. Neboli strávené, preto sa uložili vo forme tuku na tele. Preto treba cvičiť na celom tele, nielen na jednom konkrétnom mieste.

Tabata cvičenie

Zdroj: Shutterstock®

1972

 

Rok, v ktorom sa Dr. Cooper stal priekopníkom aeróbneho cvičenia s menom aerobic. Bol predstavený ako kardiovaskulárne cvičenie určené na zlepšenie stavu srdca a pľúc. 

 

Chudnutie, resp. spaľovanie tukov bolo chápané iba ako príjemný vedľajší efekt tejto činnosti.  Niekde tu sa začal tvoriť názor, že kardio je nevyhnutné pri zhadzovaní nadbytočných kalórií. Jediná vec, na ktorej stál konflikt medzi odborníkmi bola, či je vhodnejšie slow - pomalé kardio, alebo vysoko intenzívne kardio. Pričom za pomalé kardio sa chápe stav, keď napríklad bežec beží na páse, ale stále je schopný komunikovať s okolím a debatovať. Všeobecne udržiava tempo a ide na časový rámec 45 minút. Miernejšie, ale dlhšie. High kardio je opak. Maximálny výkon po krátku dobu, prestriedaný oddychmi. 

 

Ako bežal čas, dilema medzi odborníkmi sa vyriešila. Dopomohli tomu mnohé štúdie, ktoré dokázali, že áno, vysoké kardio je účinnejšie pri chudnutí. Za týmito štúdiami stál vtedy ešte neznámy vedec, japonec Dr. Tabata.  Našťastie si tieto vedomosti nenechal pre seba a pretavil ich do tréningového plánu, ktorý nesie jeho meno. 

 

Odporúčame prečítať: Chudnite aj na dovolenke

Tabata cvičenie

Zdroj: Shutterstock®

V čom je Tabata taká výnimočná?

 

Dva intervaly. Vysoký interval práce a kratší interval obnovy.  O tom to celé je. Pozor však, vysoký interval znamená to, že vám už nebude stačiť ani dych. Nie je to pre slabé povahy smiley . Obyčajných 20 minút cvičenia a obrovské množstvo spáleného tuku. V dnešnej uponáhľanej dobe je 20 minút tak akurát.  Univerzálnosť je druhé meno pre Tabatu. Svoje cviky si môžete „odbiť“ na obyčajnom kardio stroji, pri normálnom behu, alebo na švihadle. Kdekoľvek. Akokoľvek.

 

Tabata cvičenie nielenže vám umožní spaľovať tuk rýchlo, je to tiež skvelý spôsob, ako trénovať kardiovaskulárny systém,  zdravie srdca a pľúc. To tiež výrazne zvýši vašu schopnosť zotaviť sa po cvičení, a zároveň podporí flexibilitu a svalovú vytrvalosť. Tuky sa budú spaľovať aj hodiny po docvičení.

 

 

Ako to vlastne funguje?

 

Jednoducho. Vyberte si aktivitu, odmerajte 20 minút. A už sa len striedajú 20 sekundové cykly makačky a 10 sekundové cykly obnovy. Nonstop, celých 20 minút. Ak ste na tabatu zvolili beh, bežte z celej sily, absolútne na doraz dychu. 

 

Nezabudnite na jogging a rozcvičku. Nemuseli by ste sa doplaziť domov smiley . Počas 10 sekundového cyklu môžete úplne zastaviť a vydýchať sa, alebo z behu prepnúť do chôdze. 

brušný tuk

Zdroj: Shutterstock®

Konkrétne cviky?

 

Keďže je lepšie raz vidieť ako sto krát čítať, pozrite si video s najčastejšími cvikmi Tabata, priložené nižšie. 
 

 

A summa summarum

 

Teraz poznáte pol tucta variácií Tabata cvičenia, ktoré vám umožnia doslova podpáliť tuk na tele. Pôjdete  na maximálnu kapacitu, takže je možné pre vás schudnúť rýchlejšie, než pri čokoľvek inom, čo by ste mohli robiť. Mali by ste vykonávať Tabata tréning každý druhý deň. Cieľom je 20 minút Tabata každého cvičenia.

 

 

Najdôležitejšie fakty, alebo zhrnuté a podčiarknuté:

  • Nemôžete znížiť tuk z jednej cieľovej oblasti, páli sa na tele rovnomerne
  • Ak chcete schudnúť, musíte spáliť kalórie
  • Tabata  je najúčinnejší spôsob, ako schudnúť
  • Tabata  zahŕňa opakované cykly 20 sekúnd s vysokou intenzitou a potom 10 sekúnd zotavenia

 

Hor sa páliť tuk! 

 

Odporúčame prečítať: Ultra rýchla diéta – existuje?

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

2 komentárov
Veronika Jakubičková

Veronika Jakubičková

17.08.2015 17:44

už som o tomto cvičení počula ale zatiaľ som ho ešte nevyskúšala..

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

18.08.2015 13:44

pohyb a pohyb každučký deň no kto by nechcel mať perfektnú postavu

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE