Ako odstrániť brušný tuk? TOTO sú overené a účinné triky!

Prebytočný brušný tuk zvyšuje riziko mnohých ochorení, cukrovky a niektorých typov rakoviny. Nie je ľahké zbaviť sa ho. Je to jeden z najnebezpečnejších tukov v ľudskom tele. My vám prinášame návod, ako sa ho zbaviť.

Nadmerné množstvo brušného tuku môže byť v niektorých prípadoch aj ukazovateľom choroby. Množstvo brušného tuku však môže zvýšiť napríklad aj stres. Všetci túžime po štíhlom a dobre vypracovanom brušku, ale aby sme dosiahli svoj cieľ, nestačia iba tvrdé cviky zamerané na brucho, pretože tie zaberajú iba na predných svaloch. 

Ak chcete mať pekne vypracované brucho, musíte vykonávať aj cviky dolnej časti chrbta, hornej časti stehien a bokov. Pre ploché brucho a ohromujúce ABS skúste tieto jednoduché cvičenia a tipy, ako spáliť brušný tuk. Ako sa zbaviť tuku na bruchu?

Prečo sa nám stále ukladá tuk na brušku?

Ukladanie brušného tuku je komplexný proces ovplyvnený mnohými faktormi, vrátane genetiky, stravovacích návykov, životného štýlu a hormonálnej rovnováhy. Tu sú niektoré z hlavných dôvodov, prečo sa tuk môže preferenčne ukladať v oblasti brucha:

  • Genetika: U niektorých ľudí je geneticky dané, že majú väčšiu predispozíciu ukladať tuk práve v oblasti brucha.
  • Stravovacie návyky: Vysoký príjem cukrov, rafinovaných sacharidov a trans-tukov môže prispievať k zvýšenému ukladaniu tuku v brušnej oblasti.
  • Nedostatok pohybu: Sedavý životný štýl vedie k nižšiemu využívaniu kalórií a môže podporovať ukladanie tuku v oblasti brucha.
  • Stres: Vysoká hladina stresu môže zvyšovať produkciu kortizolu, hormónu, ktorý prispieva k ukladaniu tuku v oblasti brucha.
  • Vek: S pribúdajúcim vekom sa spomaľuje metabolizmus a dochádza k zmene v distribúcii telesného tuku, pričom sa tuk častejšie ukladá v oblasti brucha.
  • Nedostatočný spánok: Nedostatok spánku môže ovplyvniť hormóny regulujúce hlad, ako sú leptín a ghrelín, čo môže viesť k zvýšenej chuťi na jedlo a nakoniec k ukladaniu tuku v oblasti brucha.
  • Alkohol: Nadmerná konzumácia alkoholu môže prispieť k zvýšeniu ukladania tuku v brušnej oblasti.

Môže ťa zaujať: Nebezpečný viscerálny tuk: Ako zistíš, že ho máš v tele nadbytok?

boj proti brušnému tuku

Zdroj: Shutterstock®

Tipy na odstránenie brušného tuku:

1. Vyvážená strava – aby sa podkožný tuk na bruchu už neukladal

Zdravá strava je základ. Je známe, že cukor je najväčší nepriateľ zdravia, obzvlášť pre brucho. So zdravou stravou môžete znížiť tuk, ktorý sa hromadí na vašom bruchu. Vymeňte sladké maškrty a kaloricky náročné jedlá za ovocie a bielkoviny. Vyskúšajte užívať vitamín C, ktorý dokáže stabilizovať hladinu kortizolu. Môžete ho používať ako vitamínový doplnok alebo len jednoducho zvýšiť denný príjem pomarančov, kivi, papriky či kelu.

Zamerajte sa na celozrnné produkty, ovocie, zeleninu, orechy a semienka, ktoré pomáhajú zlepšiť trávenie a môžu prispieť k pocitu sýtosti. Vysoký obsah bielkovín z chudého mäsa, rýb, vajec, strukovín a mliečnych výrobkov môže podporovať svalový rast a zvýšiť metabolizmus.

2. Zvládnite stres

Aj stres spôsobuje nahromadenie tukových buniek. A práve preto sa v napätých a stresových situáciách odporúčajú dýchacie cvičenia. Spomaľte, sústreďte sa na svoj dych a naučte sa ho ovládať. Praktiky ako jóga, meditácia alebo hlboké dýchanie môžu pomôcť znížiť hladinu stresového hormónu kortizolu.

3. Obmedzenie alkoholu

Nadmerná konzumácia alkoholu môže prispievať k ukladaniu tuku v oblasti brucha. Alkohol obsahuje značné množstvo kalórií, ktoré sa ľahko hromadia, ak sú konzumované v nadmernom množstve. Tieto prázdne kalórie prispievajú k celkovému kalorickému príjmu bez poskytnutia výživy.

Metabolizmus alkoholu má prioritu pred inými metabolickými procesmi, čo znamená, že spaľovanie tukov je dočasne pozastavené. Telo sa snaží zbaviť alkoholu, čo vedie k zníženiu množstva tuku, ktorý by inak mohlo spaľovať na energiu.

4. Dostatok spánku

Snažte sa spať 7-9 hodín každú noc, pretože nedostatok spánku môže ovplyvniť hormóny, ktoré regulujú hlad a chudnutie. Nedostatok spánku ovplyvňuje hladiny hormónov leptínu a ghrelínu, ktoré regulujú pocit hladu a sýtosti. Leptín signalizuje sýtosť, zatiaľ čo ghrelin stimuluje chuť do jedla.

Keď máte nedostatok spánku, vaše telo produkuje menej leptínu a viac ghrelínu, čo vedie k zvýšenej chuti do jedla a väčšej pravdepodobnosti konzumácie nadmerného množstva jedla. Nedostatok spánku tiež zvyšuje hladinu kortizolu, stresového hormónu, ktorý môže podporovať ukladanie tuku, najmä v oblasti brucha.

Odporúčame: Prečo sa oplatí skúsiť vysoko intenzívny intervalový tréning HIIT?

cvičenie

Zdroj: Depositphotos

5. Cvičte pravidelne

Potrebný je kardio cvičenie (kardiovaskulárne cvičenia) aj silový tréning. Aeróbne cvičenie (ako je rýchla chôdza, beh, plávanie alebo jazda na bicykli) pomáha spaľovať kalórie a znižovať celkový telesný tuk. Budovanie svalovej hmoty pomáha zvýšiť metabolickú rýchlosť, čo môže prispieť k efektívnejšiemu spaľovaniu tuku.

A čo cvičenie zamerané na brucho? Hoci nie je možné cieliť na chudnutie v konkrétnej oblasti tela, cviky zamerané na brucho môžu pomôcť posilniť brušné svaly. Nižšie prinášame inšpiráciu na dva skvelé cviky, ktoré sú účinné, ak máte cieľ zbaviť sa brušného tuku.

• ​Cvičenie Alligator Walk – skvelé na tuk na bruchu

Uistite sa, že máte pod sebou plochý povrch a položte si pod seba uterák. Dajte sa do pozície kliku. Ak ste dostatočne silná, svoje nohy položte na materiál, ktorý používate. Rukami kráčajte dopredu a nohy ťahajte za sebou. Prejdite takto 10 metrov, oddýchnite si a vráťte sa na pôvodné miesto. Toto cvičenie funguje ako kardio.

Vyskúšajte aj: Efektívne cvičenie s fit loptou na formovanie svalstva

• Cvičenie Side Planks – podporí odstránenie tuku

Ľahnite si nabok, pravú nohu položte na ľavú, o ktorú sa opierate. Potom umiestnite lakeť pod rameno. Teraz zdvihnite boky tak, aby tvorili priamku od ramien až k nohám. Ak sa vám to zdá byť náročné, túto pozíciu držte po dobu 10 - 20 sekúnd. V prípade, že vám to nerobí problémy, vydržte po dobu 30 - 50 sekúnd. Opakujte 30-krát. Ide o veľmi účinný cvik. 

Zacvičte si tiež: Účinný cvik na zadok, ktorý s ním urobí hotový zázrak

18 komentárov
Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

22.07.2017 14:44

Snažím sa takto cvičiť.. Dúfam,že to pomôže na moje bruško ..

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

23.07.2017 10:34

mozem povedat z vlastnej skusenosti ze to zabera

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

17.08.2017 08:50

ja neviem, oba sa mi zdaju dost tazke

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

29.08.2017 15:47

pohyb a zdravá strava zaručene pomáhajú

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

02.09.2017 13:53

Určite pomôže

Vaše meno:

Helena Zobková

Helena Zobková

03.09.2017 10:47

Skúsim to prvé cvičenie, zdá sa mi ľahšie.

Vaše meno:

Lenka Piovarčiová

Lenka Piovarčiová

29.09.2017 17:27

snažim sa u tuk je stale tam,jaaj asi málo cvičim

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

09.11.2017 01:07

Určite vyskúšam toto cvičenie

Vaše meno:

Martina Varhanikova

Martina Varhanikova

11.11.2017 14:43

Planks je super cvičenie a naozaj zaberá...

Vaše meno:

Martina Begalova

Martina Begalova

13.11.2017 14:44

od isteho veku je nevyhnutne takto posilnovat brucho...

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

02.01.2018 19:49

určite vyskúšam prvý cvik,ten druhý sa mi zdá ťažší.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

28.01.2018 19:22

idem na to

Vaše meno:

Zdena Paňková

Zdena Paňková

12.06.2018 07:11

Keď necvičíme pravidelne všetky cviky sú náročné, ale dôležité je prispôsobiť si jedálniček, bez toho to určite nepôjde. Hýbať sa a jesť zdravo to je základ a "faldíky" sa budú postupne zmenšovať :)

Vaše meno:

Barbora Kubelková

Barbora Kubelková

10.06.2019 08:31

neviem či moje chudatká ruky unesu moj zadok :D

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

14.07.2019 12:25

cvičenie pomáha!

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

15.07.2019 16:10

Pre mňa už tažké aj aj no pre mladšie ročníky super

Vaše meno:

Mária Sivová

Mária Sivová

21.03.2024 07:42

Snažím sa cvičiť a aj ked som v oblasti brucha tuk nemala s pribúdajúcim vekom a nastupujúcou menopauzou sa to začína meniť.

Vaše meno:

Alena Mattová

Alena Mattová

21.03.2024 09:54

určite zaberá,už len keby mi to cvičenie dlhšie vydržalo :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE