Prečo cvičiť práve spinning? Takéto má účinky na naše telo!

Ochladenie nás presunulo do uzavretých priestorov a cvičenie na čerstvom vzduchu nám ani nepríde na rozum. Fitness centrá začínajú byť preplnené, posilňovne obsadené a vy zostávate znechutené? Nemusíte! Nemusíte totiž tráviť čas v posilňovni a makať na sebe s hudbou z rádia. Vyskúšajte cvičenie nabité energiou, rytmom a zvlášť zamerané na posilnenie srdcovo-cievneho systému, pľúc a zbavenie organizmu toxínov. Pravidelné cvičenie pomôže efektívne odstrániť prebytočný tuk, zapracovať na kvalite svalovej hmoty dolných končatín. Zapojené sú i svaly chrbta v spodnej časti brucha a paží, vďaka čomu nadobudnete štíhlejšiu postavu, a to nielen na stehnách, ako by sme si mohli myslieť. Predstavujeme vám efektívne cvičenie zvané spinning!

Pozri aj: Čo dokáže oregano? Famózne liečivé účinky vyskúšaj nasledovne

prečo cvičiť spinning

Zdroj: Shutterstock®

Čo je spinning a ako vznikol?

Spinning je energeticky účinné skupinové cvičenie na stacionárnom bicykli (spinbike, spinner), spájajúce hudbu, motiváciu a ľudskú predstavivosť. Spinning program vytvoril v 80. rokoch 20. storočia diaľkový cyklista Johnatan Goldberg, známy ako Johnny G. Ten pri svojej príprave na závod Race Across America hľadal možnosť, ako čiastočne presunúť svoj tréningový program do miestnosti. V tom čase pravdepodobne netušil, že tým odštartuje vznik prvého indoorcyclingového programu spinning.

Kde za spinningom?

Čoraz viac populárnejšia cyklistická aktivita na upravených stacionárnych bicykloch v rytme hudby sa presunula do mnohých fitness centier. Výhodou spinningu je, že nepotrebujete na zábavnú cyklistiku ideálne počasie. Je vhodný tak pre rekreačných cyklistov, ako aj športovcov pre doplnenie kondície.

Odporúčame: Inkontinencia u žien: Príliš častý problém, za ktorý sa hanbíme

účinky spinningu

Zdroj: Shutterstock®

V čom spočíva spinning?

Spinning je kolektívne jazdenie a tréneri ho odporúčajú všetkým, ktorých jazda na monotónnom rotopede nebaví. Skupinový tréning je zostavený inštruktorom. Podstatou spinningu je šliapanie do pedálov za zvukov motivačnej hudby, počas ktorého vám inštruktor určuje profil trate.

Pri jazdení musíte vychádzať zo svojich pocitov, musíte cítiť a počúvať hudbu, telo, svaly i srdce. Každý túži po niečom inom pri cvičení. Tak je to aj pri spinningu. Niekto chce spáliť energiu, ďalší riadne zamakať, iný berie spinning ako aktívny relax. Je vhodný pre všetky vekové kategórie. Inštruktor motivuje každého natoľko, že všetci prídu do cieľa. Množstvo štýlov jazdy vám zaručí, že tento šport sa vám len tak skoro nezunuje. Ak to teda myslíte s pohybom vážne, stačí si užívať dynamické šliapanie do pedálov. Pred tým, ako sadnete na spinner, navštívte lekára, ktorý vás vyšetrí. Nebezpečenstvo by mohol predstavovať predovšetkým pre cukrovkárov a osoby so srdcovo-cievnymi ochoreniami.

Ideálnym časom na spinning sú ranné hodiny. Vtedy má organizmus väčšiu tendenciu spaľovať tuky a skvelo sa vám tak naštartuje celý deň. Po večernom cvičení sa stáva, že organizmus naštartujete a spánok vás bude obchádzať. Je to však individuálne.

Čo na seba?

Pohodlnosť a zároveň funkčnosť je dôležitá. Preto zvoľte funkčné športové oblečenie. Ideálny je elastický odev, odvádzajúci pot. Investujte do obuvi a voľte cyklistickú obuv s tvrdou podrážkou. A zabudnite na šnurovačky, ktoré by mohli spôsobiť nehodu Nezabudnite si zabaliť uterák a tekutiny.

Pozri aj: Choroby slávnych: Čo skrývali za svojou genialitou a konaním?

6 komentárov
Alena Vaneková

Alena Vaneková

13.11.2012 13:17

no absolvovala som, ale len jeden krat a uz som sa nevratila... poriadne ma z toho bolel zadok :)))  ale so specialnymi nohavicami by sa to dalo... :)

Vaše meno:

Lenka K.

Lenka K.

13.11.2012 21:10

Ja som spinning ešte neskúšala, bicyklovanie ma baví len na skutočnom bicykli. S takýchto skupinových cvičení mňa osobne najviac bavila kalanetika, ale teraz už sa aspoň v mojom okolí nikde necvičí, lebo to bol kedysi boom ako dnes zumba a potom to už vytlačili novšie cvičenia, čo ma ale mrzí.

Vaše meno:

Katka Hajdúová

Katka Hajdúová

17.11.2012 15:08

Na spinning som chodila pravidelne a bolo fajn:-). Momentálne bicyklujem už len doma:-)

Vaše meno:

erika

erika

31.01.2013 21:12

Spining mne nepomahal, tak som skusila nieco ine, komvinaaciu pilatessu a fitnesu.

Vaše meno:

Danka

Danka

21.05.2013 21:47

Tak toto ma nejak nezaujalo...a aj ma odradila Alenkina skúsenosť s bolením zadku...

Vaše meno:

petra

petra

21.05.2013 21:54

skúsila som a snažím sa pokračovať...cítim s a po spinningu hneď trošku ľahšia;)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE