Aké bylinky si vypestovať v byte počas zimy

 

 

Čerstvé bylinky oceníte najmä v zime, kedy ich na trhoch nenájdete a záhrady sú pokryté jemnou vrstvou snehu. Nie je to žiadna veda vypestovať si tieto chutné rastlinky aj u vás doma a oživiť tak jedlá niečím naozaj čerstvým. Stačí trochu zeminy či vaty, semienka a o pár týždňov si môžete pochutnať na čerstvej pažítke či mäte.

 

Žerucha siata je skvelá bylinka, ktorá sa hodí do nátierok. Má veľké množstvo železa a vitamínu C a tiež je to skvelá prevencia pred rakovinou a pre posilnenie imunitného systému. Má pikantnú, jemne horkú chuť, ktorá dodá nátierkam šmrnc. Vypestovať si ju doma môžete kedykoľvek. Na pestovanie je nenáročná a po zasadaní môžete o 2 týždne očakávať prvú úrodu.

 

Pestovanie: Do umelohmotnej misky dáme vatu, na ktorú nalejeme dostatočné množstvo vody, aby bola premočená. Semienka rovnomerne posypeme na vrch vaty a pravidelne zalievame. Žerucha rastie veľmi rýchlo, takže už po niekoľkých dňoch budete vidieť zelené stonky

 

Odporúčame prečítať: Bylinky prospešné zdraviu

žerucha siata

Zdroj: Shutterstock®

Mäta prieporná  je skvelá bylinka, ktorú využijete nielen počas zimy ale aj počas leta. Môžete si z nej pripraviť mätový čaj, ktorý osvieži, a cez leto ju vmiešať do mojita. Má protizápalový a antiseptický účinok a využíva sa pri zápaloch slizníc ústnej dutiny i horných dýchacích ciest. Užíva sa tiež pri žlčových kameňoch a zápaloch žlčových ciest. 

 

Pestovanie: Najjednoduchší spôsob je už z vypestovanej mäty odrezať časť koreňa aj s nadzemnou časťou a zasadiť ju do zeminy. Veľmi rýchlo sa rozrastie a vy si tak môžete trhať lístky po celý rok

 

Odporúčame prečítať: Dvaja talianski gurmáni ochutnávajú Taliansko (recenzia)

mäta prieporná

Zdroj: Shutterstock®

Pažítka vás určite poteší počas chladnejších mesiacov, kedy v záhrade nič nerastie a vy ste odkázaní na cibuľu zo zásob. Listy pažítky sú zdrojom vitamínu C, obsahujú provitamín A a minerálne látky. Jej cibuľová príchuť podporuje chuť do jedla a trávenie. Môžete ju použiť do nátierok, polievok, omáčok a ak si ju vysušíte, máte ďalší druh korenia do vašej kuchyne.

 

Pestovanie: Pažítka nie je náročná na pestovanie. Semienka zasejeme do jamiek vytvorených v zemine a dobre zalejeme vodou. Dáme na slnečnejšie miesto v byte, najlepšie na parapetnú dosku. Po pár dňoch sa objavia prvé klíčky a o pár týždňov môžete zbierať úrodu. Strihajte ju však pár cm od zeminy, aby ste ju nepoškodili.

 

Odporúčame prečítať: Ako si vypestovať zázvor?

pažítka

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

7 komentárov
Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

26.11.2014 08:46

bylinky mám veľmi rada ale doma sa mi nedarí ich pestovať, v lete ich mám na záhradke tak ich využívam veľmi často

Vaše meno:

Andrea Vidová

Andrea Vidová

26.11.2014 10:30

no v byte máme len pažítku ale ostatné sa mi nedarí nejako

Vaše meno:

Mária Sedláková

Mária Sedláková

27.11.2014 15:52

takto cez zimu mám doma pažítku iné nie ale pred sviatkami si zvaknem kúpiť aj iné bylinky v kvetináčoch

Vaše meno:

Katarína Švajková

Katarína Švajková

08.12.2014 14:58

cerstve bylinky su najlepsie :)

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

15.12.2014 22:13

používam hode do varenia mám na záhrade a teraz v zime pažítku aj petrtžlenovúa zelerovú vňať v črepníku

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

19.12.2014 20:52

já mám nejraději bazalku a libeček, ale v bytě se pěstovat nedají

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

01.01.2017 21:37

bylinky mám na záhrade

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE