Ako vybrať nábytok do záhrady?

Konečne je tu leto! Horúce slnečné lúče nás lákajú tráviť čas vonku, na záhrade či balkóne. Len tak si posedieť, relaxovať alebo si vychutnať pohár vína. Oddychujte pohodlne a elegantne. Vyberte si kvalitný ratanový nábytok. Ako však na to? A aký je vlastne rozdiel medzi prírodným a umelým ratanom? Poradíme vám ako sa správne o ratan starať či už ide o jeho prírodnú alebo umelú verziu. 

 Prírodný alebo umelý?

Prírodný ratan pochádza predovšetkým z Indonézie. Jeho pestovaniu sa v menšom venujú aj iné krajiny (Filipíny, Srí Lanka, Malajzia, Bangládeš...). Typické preň sú oblé tvary a dobrá ohybnosť, keďže je vyrobený z prírodného materiálu. Na druhej strane je však aj cenovo náročnejší. Jeho nevýhodou je náchylnosť na zmeny počasia, a preto sa v súčasnosti kupuje hlavne do zimných záhrad.

Umelý ratan je vo svete záhradného nábytku populárny najmä pre jeho cenovú dostupnosť a minimálnu údržbu. Umelý ratanový nábytok vyzerá elegantne a moderne. Vďaka svojim vynikajúcim vlastnostiam sa vyznačuje dlhšou životnosťou ako iné materiály. Medzi jeho kvality patrí vysoká odolnosť voči UV žiareniu, vode a poveternostným vplyvom. Zároveň je veľmi nenáročný na údržbu bez hrozby štiepenia a praskania. Na rozdiel od prírodného ratanu, ktorý sa viac hodí do interiéru, je umelý ratan ideálnou voľbou práve do vonkajšieho prostredia záhrad, terás či balkónov.

Odporúčame prečítať:Letná očista pre váš domov

prírodný ratan

Zdroj: Shutterstock®

Dôležitá je údržba

Prírodný ratan

 

V prvom rade je potrebné uvedomiť si, že prírodný ratan je veľmi citlivý na rozťahovanie a zmršťovanie. Teplo mu vyhovuje oveľa viac ako chlad. Preto by mal byť v zimných mesiacoch, najmä v zložitých klimatických podmienkach, uskladnený v interiéri. Prútené vlákna môžu časom slabnúť, preto ho odporúčame pravidelne natierať špeciálnymi olejmi. Nanesenie ľanového alebo citrónového oleja na začiatku a minimálne dva razy počas zimnej sezóny pomôže udržať nábytok ohybný. Ak nábytok, ktorý je nasiaknutý dažďom alebo vodou, zaťažíte neprimeraným tlakom alebo váhou, môže dôjsť k jeho ohnutiu, ktoré zväčša zostane natrvalo.

 

Umelý ratan

 

Čo sa údržby týka, umelý ratan je lepšia voľba. Starostlivosť oň vám zaberie iba zopár minút. Pripravte si saponát, vodu, čistú handričku, starú kefku, misku alebo kýblik. Vlhkou handričkou umyte nábytok. V prípade potreby vyčistite kefkou aj väčšiu nečistotu a ťažko dostupné miesta. Nakoniec nábytok opláchnite čistou vodou. Takto umytý nábytok nechajte dostatočne vyschnúť priamo na slnku. Raz za čas ho môžete aj povysávať.

 

Bude vás zaujímať: Ako oživiť detskú izbu: Vyskúšajte tieto tipy

 

Čalúnenie nábytku

Vankúše a ostatné čalúnenie sú náchylné na blednutie a plesne. Nepokladajte ich na zem a držte ich v suchu. Ak už náhodou premokli, či už od dažďa alebo vlhkosti prostredia, je potrebné ich poriadne vysušiť. Ak však bolo čalúnenie vystavené vlhkosti dlhú dobu, je lepšie ho dať vyčistiť odborne. Vzniku plesní a napadnutiu všadeprítomným hmyzom predídeme tak, že na čalúnenie jemne nastriekame biely ocot.

 

Odporúčame prečítať: 10 drobností, ktoré nemôžu chýbať v žiadnom byte

umelý ratan

Zdroj: Shutterstock®

Záhradný nábytok v rôznych variáciách

Súčasní predajcovia prichádzajú s rôznymi variáciami záhradného nábytku. Od záhradných jedálenských setov, cez čalúnené ratanové sedačky až po závesné kreslá.

Závesné ratanové kreslá sú hitom tejto sezóny. Sú ľahké a stabilné. Vyžadujú minimum priestoru, preto sú vhodné rovnako na záhradné terasy ako aj na balkóny. Máte možnosť vybrať si medzi kreslami s pevnou stojanovou konštrukciou a kreslami, ktoré po montáži visia z povaly.

 

Bude vás zaujímať: Sivá v interiéri: Nadčasová a stále trendy farba

Závesné kreslo Anna - Nábytok Tempo Kondela

Zdroj: Shutterstock®

Na čo dávať pozor pri kúpe ratanového nábytku?

1. Výplet

Kupujte tovar s garanciou kvality, aby vydržal viac ako iba jeden alebo dva roky. Investujte do nábytku. Vyberajte si predajcu, ktorý bude schopný deklarovať kvalitu tovaru.

 

2. Hliníková konštrukcia

Najkvalitnejšia konštrukcia je hliníková. Je odolná voči korózii a zároveň je ľahká.

 

3. Železná konštrukcia

V súčasnosti možno zakúpiť ratanový nábytok aj so železnou konštrukciou. V takomto prípade je však výhodnejšia farebná železná konštrukcia.

 

4. Drevená konštrukcia

V prípade drevenej konštrukcie ide o najlacnejšie prevedenie, keďže drevo je najmenej odolné voči vonkajším podmienkam. Životnosť takéhoto nábytku môže byť veľmi krátka, niekedy dokonca iba jednu sezónu.


Ratanový nábytok je moderný a nadčasový, zároveň poskytuje pohodlie a výborné podmienky na oddych. Ak hľadáte riešenie pre vašu záhradu, voľte ratan. Nezabúdajte však ani na starú múdrosť: Krásne spomienky nezaručujú drahé veci, ale ľudia, s ktorými trávime čas!

 

Viac na: https://www.temponabytok.sk/

 

Zdroj: http://www.lenita.sk/

7 komentárov
Mária Frnová

Mária Frnová

29.06.2017 07:47

takáto terasa s domčekom je náš sen...

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

29.06.2017 08:08

my máme v altánku drevený nábytok, na teraske iba dve prútene kresielka a malý stolík, aj tento nábytok na obrázkoch sa mi veľmi páči

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

29.06.2017 19:25

najviac sa mi páči ratanový, mám rada prírodné materiály

Vaše meno:

Lucia Babjáková

Lucia Babjáková

29.06.2017 20:40

Skvelé tipy, pred kúpou nábytku je dobré si ich prečítať

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

29.06.2017 21:45

to sú ozaj dobré rady pred kúpou takéhoto nábytku...

Vaše meno:

Klára Mikulík

Klára Mikulík

29.06.2017 22:31

veľmi pekný záhradný nábytok majú na temponabytok.sk, obzvlášť ma zaujali klasické drevené stoličky, ktoré by perfektne ladili s našim zeleným trávnikom...ak si tam už niečo vyberiete tak odporúčam využiť zľavový kupón
:)

Vaše meno:

Hanka Polu

Hanka Polu

04.07.2017 15:29

Nádherné fotky. Osobne milujem na záhrade masív alebo kov, takže by som sa klonila skôr k nejakým kovovým laviciam, nielen hliníkovým, ... niečo ako toto: Ale musím uznať, že ten ratan vyzerá tiež dobre.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE