Ako zariadiť obývačku v rustikálnom štýle

Rustikálny štýl je aktuálne v centre pozornosti. Predstavuje návrat k prírode, pretože odzrkadľuje jednoduchý vidiecky život a na prvý pohľad pôsobí romanticky. Jeho súčasťou sú ľudové prvky francúzskeho či anglického vidieka.

Nábytok si zachováva svoju prirodzenosť. Ak sa vám podarí nájsť napríklad konferenčný stolík z guľatiny kombinovaný s kovom, máte jeden skvelý rustikálny kúsok dokonale plniaci svoju funkciu.

Prvky moderného rustikálneho štýlu

Rustikálny štýl je najmä o prírodných materiáloch – ich nedokonalosť ich robí dokonalými. Komoda s neopracovanymi hranami a patinou, ručne tkaný koberec, prasknutý keramický kvetináč s kvetinovým vzorom, prútené koše, živé lúčne kvety, sušené bylinky v zájdených kvetináčoch alebo staré knihy v knižnici. O tom všetkom je rustikálny štýl.

Avšak dôležité je nábytok a doplnky rustikálneho štýlu odľahčiť, napríklad kusmi moderného a funkčného nábytku a jednotlivé dekorácie skombinovať s citom, inak môže rustikálny štýl pôsobiť ako gýč. Dobrou voľbou je konferenčný stolík, pohovka v rustikálnom štýle s vankúšikmi v kvetinovom motíve a komoda z masívneho dreva. Tri steny môžu byť biele a dotvorené obrazmi z dreva, štvrtá s priznanými tehlami.  

Pri zariaďovaní obývačky majte vždy na mysli praktickú stránku – táto miestnosť má slúžiť predovšetkým na príjemné a pohodlné sa stretávanie s blízkymi a na oddych.

Rustikálny štýl a minimalizmus?

Páči sa vám rustikálny štýl a zároveň ste fanúšikom minimalizmu? Pokojne sa pustite do zariaďovania, pretože aktuálne je trendy tieto dva štýly kombinovať. Rustikálny štýl predstavuje návrat k prirodzenosti, spojenie s prírodou a prírodnými materiálmi. Minimalizmus preferuje neutrálne farby, svetlý a otvorený priestor, nadčasovosť, kombináciu najviac troch materiálov či industriálne osvetlenie. Nájsť medzi nimi prienik, nie je až také zložité. 

Nábytok do obývačky v rustikálnom štýle

Na trhu nájdete pomerne slušnú paletu nábytku do obývačky v rustikálnom štýle. Napriek tomu si táto miestnosť zaslúži minimálne jeden originálny kus vyrobený ručne, ktorý na prvý pohľad zaujme svojou autentickosťou. Pokiaľ dokážete zrenovovať poškodenú či sčasti nefunkčnú knižnicu alebo príborník z masívneho dreva zakúpený v starožitnostiach, gratulujeme. 

Nábytok v rustikálnom štýle zahŕňa najmä prírodné materiály, ako drevo, kov či kameň. Veľká a pohodlná pohovka môže byť z kože alebo textílie, pričom v kurze sú odtiene bielej, šedej, béžovej či hnedej. Šmrnc dá obývačke stolík s dekorom mramoru. Poprípade konferenčný stolík z masívneho dreva s hranami opracovanými tak, aby bol ponechaný ich pôvodný charakter na oceľových nohách tvoriaci kontrast k drevenej doske.

Pozri aj:  Rada nad zlato: Ako sa zbaviť mravcov? Tieto osvedčené rady zaberú!

rustikálne doplnky

Zdroj: pexels.com / Monstera

Bytové doplnky: ktoré sú tie správne?

Bytové doplnky v rustikálnom štýle sa nesú vo folklórnom móde. Možnosti v tomto smere sú snáď neobmedzené. Zrkadlo v drevenom ráme bude dokonale ladiť s obrazmi z dreva, ktoré sa hodia ku všetkým štýlom bývania. Na stenu sa uchytia pomocou pásky alebo klinčekov. 

Nezabudnite na kované a bohato zdobené svietniky či stojany na kvety, vankúše v ľudovom motíve, tkané koberce, prútené košíky, kvetináče z hliny s prasklinami a tak ďalej. V keramickej váze na stole sa bude vynímať kytica čerstvo natrhaných lúčnych kvetov.

 
1 komentár
Mária Maxianová

Mária Maxianová

28.06.2022 18:57

presne môj štýl, perfektné

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE