Ako zvládnuť domácnosť, deti aj prácu a byť v pohode?

Doba je rýchla, niekedy zmätočná, stresujúca, ale občas si vyžaduje, aby sme boli perfektné a dokonalé. Alebo si len myslíme, že si to od nás vyžaduje. Možno tie vysoké nároky mávame len samé na seba a našim najbližším je v skutočnosti absolútne jedno, či sme posteľné prádlo prezliekali pred týždňom, alebo dvoma.

 

Možno len zbytočne panikárime a namiesto toho, aby sme sa usmievali a relaxovali, pobehujeme nervózne po byte a kričíme na muža, dieťa, psa, aj vysávač... ako teda zvládnuť domácnosť, deti aj prácu a byť predsa len v pohode?

Ako zvládnuť domácnosť, deti aj prácu a byť v pohode?

Zdroj: Shutterstock®

Hlavne žiadna hystéria. Drez plný špinavého riadu sa podobá na preplnený kôš na špinavé prádlo. Ani kôš s bielizňou určenou kedysi na žehlenie nezíva prázdnotou. Za to vrecko vo vysávači začína byť akési hladné... ak vám vaša domácnosť pripomína miesto po výbuchu a hanbíte sa pustiť do vnútra aj vlastnú kamarátku, asi je na čase urobiť zmenu. Avšak s maximálnym pokojom. Trochu neporiadku ešte nikoho nezabilo a keď sa potrebujete upokojiť, skúste si dať do Googlu čosi ako zberači odpadkov. Ak máte k takejto patológii na hory ďaleko, panika naozaj nie je na mieste.

 

Odporúčame prečítať: Čo pripraviť deťom do školy na desiatu?

Ako zvládnuť domácnosť, deti aj prácu a byť v pohode?

Zdroj: Shutterstock®

Chce to len systém. Každej z nás vyhovuje niečo úplne iné. Niekto má najviac energie hneď po ránu, inej sa zas lepšie pracuje po zotmení. Svoj biorytmus by ste mali poznať už dôkladne, a aj keď máte na hlave domácnosť, prácu, deti, manžela, rodičov, kamarátky... Stačí si správne zadeliť čas. Základom je aby ste k tvorbe svojho time managementu pristupovali reálne. A teda nedávali si za cieľ nesplniteľné úlohy, hra na superhrdinku sa vám raz istotne vypomstí. Minimálne oslabenou imunitou a stratou energie.

 

Odporúčame prečítať: Máte v šatníku poriadok?

 

Radšej si sily rozložte v menšom a postupne. Nemusíte byť vo všetkom 100%. Prototyp dokonalej mami je výmysel. A kvôli neutretému prachu sa svet naozaj nezrúti. Tešte sa z maličkostí, ktoré sa vám podarili, z pokrokov vášho dieťatka, z objatia vášho partnera, aj z úsmevu vašich rodičov. 

Ako zvládnuť domácnosť, deti aj prácu a byť v pohode?

Zdroj: Shutterstock®

Ak pracujete doma skúste si čas zadeliť tak, aby ste v určenej dobe mohli robiť naozaj len to, čo ste si naplánovali. K vašej ratolesti si zožeňte niekoho na opatrovanie, ak to nejde, robotu si skúste naplánovať na chvíle kedy je doma už vaša polovička, prípadne kedy sa vaše dieťa ukladá na spánok.

 

Odporúčame prečítať: Čo spánkové polohy napovedia o našom zdraví?

 

Kto povedal, že na domáce práce musíte byť sama? Zapojte do toho všetkých členov svojej famílie. Tým najmenším minimálne urobíte radosť, že sa budú cítiť užitočné a aj keď hrozí, že vám možno občas urobia ešte viac práce, ako by ste mali pôvodne, užívajte si ich detskú radosť.

Ako zvládnuť domácnosť, deti aj prácu a byť v pohode?

Zdroj: Shutterstock®

Pri všetkých povinnostiach, myslite aj na seba! Práca je práca, ale bez relaxu to dlhodobo nepotiahnete. Z času na čas je viac než potrebné od roboty, domácnosti, aj detičiek potrebné oddýchnuť si. Baterky si musíte dobiť, inak vám všetko začne liezť na nervy. A unavená, vyčerpaná, vystresovaná pracujúca mama je skutočne zlá kombinácia. 

 

Odporúčame prečítať: Nedajte stresu žiadnu šancu!

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

2 komentárov
Iveta Sýkorová

Iveta Sýkorová

14.02.2015 15:36

Tak táto je moja denná realita! Z práce plnej stresu prichádzam až večer, rýchlo sa učiť s prváčikom do školy, do toho zvládať mladšieho, niečo nachystať na večeru, deti umyť a dať spať... Som v jednom kole, unavená a pritom mám stále pocit, že nič nestíham...

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

02.01.2018 12:47

chce to naozaj systém, určiť si priority...

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE