Budú banány drahšie? Čo stojí za rastúcou cenou obľúbeného ovocia?

Práve v tomto období začíname viac kupovať ovocie, ktoré nerastie v našich zemepisných šírkach. Medzi exotické, mimoriadne obľúbené a zároveň najrozšírenejšie ovocie patria aj banány (držia si 4. miesto v rebríčku svetových potravín).

Všimli ste si, že cena banánov postupne rastie? Samozrejme, že cenu banánov ovplyvňuje viacero faktorov, ale do popredia začína vystupovať jeden, ktorý môže mať „na svedomí“ napokon aj to, že banány z našich obchodov jednoducho zmiznú. Pýtate sa prečo? To sa dozviete ďalej v článku.

Ovocie s mnohými benefitmi

Toto žiadané podlhovasté ovocie je pôvodom z juhovýchodnej Ázie. Dnes sa k nám dovážajú banány z rôznych plantáží, a to napríklad z Kostariky, Ekvádoru, Kolumbie, Hondurasu, Panamy. Keďže dopyt po banánoch je vysoký, jeho pestovaniu sa venujú v podstate všade, kde na to majú banánovníky podmienky.

Pozri aj: Je zázvor nebezpečný? Ak patríš do tejto skupiny ľudí, zbystri pozornosť

dovážané banány

Zdroj: Shutterstock®

A prečo sú banány tak obľúbené? Nie je to len o ich úžasnej chuti, ale tieto žlté plody sú pre organizmus benefitom z viacerých aspektov, a to vďaka svojmu vyššiemu obsahu vlákniny a vitamínov (predovšetkým A, C, B6). No banány sa cenia najmä pre svoj vysoký obsah draslíka.

Blahodarné látky obsiahnuté v banánoch pôsobia proti vysokému krvnému tlaku, posilňujú imunitu, pomáhajú upokojiť nervový systém, znižujú riziko astmy aj kardiovaskulárnych ochorení atď. Je naozaj veľa dôvodov, prečo si dopriať banány. No možno by ste sa ich mali najesť „do zásoby“, lebo nebudú...

Zákerné choroby, ktoré nás pripravia o banány?

Bohužiaľ, choroby postihujú aj rastliny a banánovníky nie sú výnimkou. No je to vážnejšie, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad. Už dlhšiu dobu majú pestovatelia banánov hlavu v smútku z dvoch ochorení, ktoré decimujú ich úrodu.

Čierna Sigatoka, alebo inak banánový mor, spôsobuje znižovanie plodnosti banánovníkov a zatiaľ je boj proti tejto chorobe pomerne neúspešný. Druhým ochorením, ktoré zlikvidovalo už viac ako 100-tisíc hektárov banánových plantáží, je takzvaná panamská choroba, ktorá je extrémne nákazlivá. Eliminácia týchto chorôb banánovníkov sa javí ako takmer nemožná misia. Odborníci však intenzívne pracujú na tom, aby porazili tieto v podstate hubové ochorenia. No a pritom sa na ich zastavenie vynaložili už milióny dolárov.

panamská choroba

Zdroj: Shutterstock®

Možno ste o tom nevedeli, ale v minulosti už choroba úplne zničila jednu odrodu banánov s názvom Gros Michel. Boli to obľúbené banány, ktoré sa vyznačovali krémovejšou konzistenciou a výraznejšou chuťou. No a teraz, zdá sa, že je vo veľkom ohrození odroda, ktorá sa exportuje vo veľkom do celého sveta, a to odroda Cavendish, ktorá zároveň tvorí polovicu všetkých banánov pestovaných v súčasnosti.

Genetická modifikácia ako riešenie

Vedci sa snažia nachádzať aj iné cesty (okrem vakcín či postrekov), aby svet v budúcnosti nebol ochudobnený o túto zdravú potravinu, ktorej výpadok by napríklad v takej Afrike mohol dokonca spôsobiť až hladomor. No vedľajším dôsledkom by bolo aj to, že milióny ľudí by prišli o prácu.

V Austrálii sa snažia odrodu Cavendish modifikovať génmi z inej odrody a zvýšiť tak rezistenciu voči vyššie uvedeným chorobám. Či bude ich snaha zavŕšená úspechom, to sa dozvieme za pár rokov. Prvé geneticky modifikované banánovníky už boli vysadené.

Vybrali sme: Ako užívať jablčný ocot tak, aby prospieval zdraviu: Ver tomu, že dokáže aj uškodiť!

klasické a geneticky modifikované banány

Zdroj: Shutterstock®

Genetickou manipuláciou už boli vytvorené napríklad aj tzv. „zlaté banány“, ktoré sú obohatené o doplnkové vitamíny a minerály a predpokladá sa, že od roku 2021 budú rásť na plantážach v Ugande.

6 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

18.11.2019 07:41

V dnešnej dobe sa netreba ani čudovať, zákerné choroby pripravujú o život a zdravie nielen ľudí a zvieratká...

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

18.11.2019 10:00

pestovanie banánov monokultúrne na plantažiach - to je veľké riziko .Jednú chorobu odstránia a ďalšie dve sa objavia.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

18.11.2019 21:56

Zvýšenú cenu som zatiaľ nepostrehla.Banány mám síce rada,aj si ich často kupujem,ale ak by náhodou neboli k dostaniu,alebo by boli príliš drahé,tak budem vo väčšej miere konzumovať naše ovocie...jablká,hrušky atd.

Vaše meno:

Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

20.11.2019 09:25

super ovocie len obsahuje dosť veľa cukru

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

20.11.2019 22:09

Veď u nás máme jablká,slivky,čerešne takže bez banánov sa dá žiť

Vaše meno:

Soňa Kollárová

Soňa Kollárová

04.05.2020 22:31

Banány zbožňujem.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE