Pozná to každý. Na tanier ste si naložili oveľa viac jedla, ako za normálnych okolností zjete. A vy túto nadmernú porciu zjete, a potom to príde – extrémna únava po jedle. Pocit doslova na prasknutie, ťažké nohy, zatvárajúce sa oči...
Jediné, na čo sa v tejto chvíli zmôžete, je odpočinok, no a ak naň náhodou nemáte priestor, vaša produktivita klesá až k bodu mrazu. Ak sa vám takéto niečo stáva ojedinele, nič sa nedeje. Ak vás však únava po jedle trápi celkom bežne, môže to byť diagnóza.
Útlm po jedle alebo potravinová kóma
Táto diagnóza sa nazýva kóma z jedla (potravinová kóma) alebo odborne postprandiálna únava (postprandiálna somnolencia) a pri jej diagnostikovaní sa odborníci najprv snažia prísť na to, čo k nej u pacienta opakovane vedie, čo je jej príčinou. Príčiny únavy po jedle sú rôznorodé. Okrem toho, že sa vám pri nej po jedle naozaj nechce vôbec nič, môžu sa objavovať aj ďalšie nepríjemné symptómy.
Možné symptómy kómy z jedla:
ospalosť,
pocit ťažkosti alebo plnosti,
znížená koncentrácia,
bolesť žalúdka.
Pozri aj: Psychológovia radia: Tu sú tipy, ako skoncovať s prejedaním sa
Príčiny potravinovej kómy:
1. Vysoký obsah kalórií v jedle
Potravinová kóma môže byť znakom toho, že jete veľa. V ľudskom tele dávajú signál hladu aj signál prejedenia hormóny. Ak však človek je prirýchlo, môže sa stať, že telo nestíha reagovať. Keď pošle signál, že ste preplnení, môže byť už neskoro a pravdepodobne ste toho už zjedli priveľa. Trávenie veľkého množstva jedla môže byť energeticky náročné, čo môže spôsobiť, že sa cítite unavení.
2. Zloženie jedla – vysoký obsah tuku alebo vysoký podiel sacharidov
Na tom, čo konzumujete, tiež záleží. Konzumácia veľkého množstva jedla bohatého na sacharidy a tuky, môže viesť k poklesu energie. Ak ste sa práve napchali napríklad rafinovanými cukrami a sacharidmi, vaša hladina glukózy v tele je ako na horskej dráhe. Raz hore, raz dole. A podobne je to aj s vašou náladou, ktorá sa miestami stáva až letargickou. Aj ťažké jedlá plné tukov môžu byť na vine.
3. Znížená funkcia štítnej žľazy
Hladinu glukózy v tele ovplyvňuje štítna žľaza, ktorá ju za normálnych okolností reguluje. Ak však štítna žľaza nefunguje ako má, môže to spôsobiť kómu z jedla. Štítna žľaza produkuje hormóny, ktoré regulujú metabolizmus. Pri hypotyreóze je produkcia týchto hormónov znížená, čo vedie k spomaleniu metabolizmu. To môže spôsobiť, že sa cítite unavení a ospalí, pretože telo nedokáže efektívne premieňať jedlo na energiu.
4. Potravinová alergia alebo intolerancia
Podľa odborníkov môže útlm po jedle spôsobiť aj to, že ste na niečo z toho, čo ste zjedli, alergickí. Ide v podstate len o iný prejav alergie. Pri potravinovej intolerancii, napríklad pri neznášanlivosti laktózy alebo lepku, má telo problém s trávením alebo spracovaním určitých potravín. To môže spôsobiť tráviace ťažkosti, ako sú nadúvanie, bolesť brucha alebo hnačka, čo môže byť veľmi vyčerpávajúce a viesť k pocitu únavy.
Keď telo musí vynaložiť viac úsilia na spracovanie potravín, na ktoré je citlivé alebo alergické, môže to viesť k zvýšenej únave. Objaví sa ospalosť po jedle. Tráviaci systém je preťažený a telo musí použiť viac energie na trávenie a zvládnutie reakcie.
5. Nedostatok rôznych živín v strave
Nedostatok železa, vlákniny alebo vitamínov (najmä vitamínu B12) sa môže prejaviť únavou po jedle. Napríklad potraviny s nízkym obsahom vlákniny majú často vyšší glykemický index, čo môže viesť k rýchlemu zvýšeniu hladiny cukru v krvi a následnému poklesu, čo spôsobuje únavu.
Ak diéta neposkytuje dostatočné množstvo kalórií a základných živín, telo môže byť v energetickom deficite, čo spôsobuje pocit vyčerpania po jedle, keď sa tráviaci systém snaží spracovať obmedzené zdroje.
Zaujme ťa: Chceš vedieť, ako v práci excelovať? Skús recepty na produktivitu
Prevencia únavy po jedle – ako skoncovať s únavou po koznumácii jedla?
Ako to už pri podobných diagnózach býva, vo veľkej väčšine prípadov sa im dá zabrániť, a to celkom jednoducho. Kóme z jedla sa dá predísť, ak práve nejde o poruchu štítnej žľazy, alergiu či nedostatok živín v tele. Tieto problémy musíte najskôr vyriešiť s príslušným odborníkom. Dôležitá je návšteva lekára.
V opačnom prípade musíte svoje jedlo viac vyvážiť. Malo by obsahovať zdravé sacharidy, tuky aj bielkoviny, čo zabezpečí aj stabilnú hladinu glukózy v krvi. Konzumovať jedlo by ste mali pomaly, aby vaše telo stíhalo vylučovať príslušné hormóny potrebné na to, aby ste sa cítili plní. Dôležitá je aj hydratácia tela a primeraná veľkosť porcie. Dávajte pozor na to, aby jedlá neobsahovali veľa cukru a nadmieru tukov. Zvoľte aj vhodné načasovanie konzumácie jedál.
To najlepšie na záver. Po jedle, ak vás zvykne trápiť útlm po jedle, si doprajte prechádzku na čerstvom vzduchu. Okysličený organizmus je zároveň organizmom plným energie! Aj takto sa dá zabrániť potravinovej kóme.
Kedy je potrebná návšteva lekára?
Chronická dlhodobá únava a útlm po jedle
Opakovane nameraná vysoká hladinu cukru
Nespavosť po jedle
Opakované bolesti brucha po jedle
Problémy so stolicou
Opakované nevoľnosti a zvracanie po jedle
Alergické reakcie po konzumácii určitých potravín
Anketa: Máte skúsenosť s únavou po jedle?
Odpovedalo 838 ľudí
82%
13%
3%
2%
Článok aktualizovaný 30.5.2024
Aktualizovaný článok: 30.05.2024