Detská izba – čo nesmie chýbať v izbe vašej ratolesti?

My dospelí to máme v mnohom jednoduchšie. Aj keď nás občas prepadnú váhavé chúťky, v konečnom dôsledku presne vieme, čo potrebujeme. Každá z nás má na svoje pohodlie iné nároky. Inej postačí posteľ, z ktorej nebude vstávať dolámaná, ďalšia zas pátra po všetkých možných dizajnérskych vychytávkach. Naši najmenší to však majú o čosi zložitejšie. My sa do ich predstáv o ideálnej detskej izbe dokážeme vžiť len málokedy. Ak si ich nebudeme vedieť ani poriadne vypočuť, so zariadením detskej izby môžeme doslova pohorieť.

 

Čo všetko v nej teda nesmie chýbať?

 

Prv než začnete detskú izbičku pripravovať, mali by ste mať aspoň akú takú predstavu o jej výzore. Pointa je rovnaká pri všetkých vekových kategóriách, aj pri oboch pohlaviach. Z detskej izby by mala byť cítiť radosť, smiech, ale aj zodpovednosť a poriadok. Izba by mala byť čo najsvetlejšia, z farieb sú vhodné hlavne teplé a príjemné, ako trebárs žltá, či oranžová. Tieto farby totiž podporujú kreativitu, ale aj fantáziu. Nič nepokazíte ani svetlejšou červenou (tmavá môže byť priveľmi agresívna), či svetlo-zelenou, alebo modrou vhodnou napríklad pre malých námorníkov.

 

Odporúčame prečítať: Detská izba podľa feng shui

Detská izba – čo nesmie chýbať v izbe vašej ratolesti?

Zdroj: Shutterstock®

Detská izba musí spĺňať podmienky pre 3 základné činnosti, ktoré dieťa vo svojej izbičke vykonáva.

 

Musíte mu preto zabezpečiť zónu zdravého spánku, zónu kreatívneho hrania aj zónu učenia.

 

Pri výbere nábytku vsaďte radšej na kvalitu. Pozor na lacnejšie drevotriesky, ktoré sú napúšťané chémiou a zároveň aj menej odolné. Voľte radšej kvalitný masív, ktoré vaše dieťa tak ľahko nezničí J Okrem vyššej odolnosti máte zaručený aj fakt, že kvalitnejší nábytok vám vydrží dlhšie.

 

Odporúčame prečítať: Dokonalá feng shui spálňa

Detská izba – čo nesmie chýbať v izbe vašej ratolesti?

Zdroj: Shutterstock®

Čo sa spánku týka, rozhodne na detskej posteli / matraci nešetrite. Voľte už od útleho veku kvalitnejšie materiály a prihliadajte na matrace aj po zdravotnej stránke. Ak rátate s posteľou na viacero rokov, pozrite sa aj na úložný priestor, ktorý sa zíde dieťaťu v každom veku.

 

S úložnými priestormi v detskej izbe rátajte vo všeobecnosti, týkať by sa nemali len postele. Čím bude vaše dieťa staršie, tým viac miesta bude potrebovať. Časť by mala poslúžiť hračkám, ďalšia šatstvu, ale tiež učebným pomôckam. Skvelým pomocníkom sú ľahké (trebárs plastové) bedničky, ktoré môžete šupnúť  trebárs pod posteľ, knižnicu, alebo stôl. Na najpoužívanejšie hračky vášho miláčika poslúži napríklad aj látkový kôš, kde si ich bude vedieť raz dva upratať, ale aj raz dva ich odtiaľ oslobodiť. 

 

Odporúčame prečítať: Vintage domov - návrat do minulosti

Detská izba – čo nesmie chýbať v izbe vašej ratolesti?

Zdroj: Shutterstock®

Detská izba – čo nesmie chýbať v izbe vašej ratolesti?

Zdroj: Shutterstock®

Nezabudnite ani na praktickú a zároveň hravú stránku mnohých doplnkov. Od kobercov s motívmi mestečka, či rozprávkovej krajiny, cez veselé záclony a závesy až po čosi ako plyšákov, ktoré uložené na okne zabránia studenému vzduchu dostať sa cez prípadné škáry v okne.

 

S motívmi na stenách sa poraďte so svojim najmenším, dajte mu kúsok slobody vybrať si v tom, čo je jeho srdiečku najbližšie. Či už vám rastie malá princezná, námorník, alebo kúzelník, snažte sa aspoň kúsok sveta, ktoré vaše dieťa miluje preniesť do jeho izbičky. Tak, aby preň bola detská izba tým najútulnejším a najbezpečnejším kútom na svete.

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE