Farby podľa feng shui

Päť základných prvkov vo vesmíre: zem, voda, kov, oheň, aj drevo sa vďaka filozofii feng shui môžu harmonicky zoskupiť aj vo vašom príbytku. Aké farby Číňania „objavili“, ktoré vlastnosti im prisúdili a ako si na základe ich vedomostí môžeme vymaľovať svoju domácnosť? V každej miestnosti nášho bytu, alebo domu by mala prevládať iná energia. Niekde potrebujeme byť aktívnejšie, inde zas relaxovať, sústrediť sa, či zabávať. A farby nám v tomto môžu skvele napomôcť. Pozrite sa spolu s nami, ako vyzerajú farby podľa feng shui.

 

Podľa feng shui by mali byť všetky základné elementy v harmónii. Iba tak zabezpečíte, aby interiérom, ale tiež exteriérom prúdila pozitívna energia. Vo všeobecnosti by ste sa v byte, či dome mali vyhnúť zmätku, chaosu a neporiadku, ktorý ich podporuje. Nie sú vhodné ani ostré predmety, rohy, niekde pozor na zrkadlá... ale všade na farby.

 

Odporúčame prečítať: Raňajky do postele

Farby podľa feng shui

Zdroj: Shutterstock®

Feng shui je svojím spôsobom veda, takže ak by ste pri jej aplikovaní u seba doma chceli byť 100% bude to chcieť minimálne radu odborníka. Ak máte základné poznatky, alebo ste sa jednoducho rozhodli riadiť svojou vlastnou intuíciou, pozrite sa s ktorými farbami idú základné elementy ruka v ruke:

 

Odporúčame prečítať: Detská izba podľa feng shui

 

OHEŇ: červená

 

ZEM: žltá

 

KOV: strieborná, krémová, sivá, prípadne biela

 

VODA: modrá až tmavomodrá

 

DREVO: zelená

 

Aby ste si zladili svoj byt do dokonalej harmónii a prilákali k sebe pozitívne prúdenie energie čchi, zvoľte do jednotlivých izieb tú správnu farbu:

Farby podľa feng shui

Zdroj: Shutterstock®

BIELA – aj vo filozofii feng shui je považovaná za farbu čistoty a nevinnosti. Vhodná je do detskej izby, v kombinácii s inými farbami napríklad aj do spálne. Nehodí sa ale do pracovne, kde to musí žiť tvorivosťou a kreativitou.

 

ŽLTÁ – práve fantáziu a činorodosť podporuje práve žltá farba a jej odtiene. Čím intenzívnejšia bude, tým väčšiu kreativitu a živosť čakajte. V spálni však môže silná žltá priniesť žiarlivostné sklony. Hodí sa do pracovne, ale aj kuchyne, kde sa pripravte na gurmánske experimenty. 

 

Odporúčame prečítať: Dokonalá feng shui obývačka

 

Odporúčame prečítať: Dokonalá feng shui spálňa

Farby podľa feng shui

Zdroj: Shutterstock®

ORANŽOVÁ – farba veselosti a dobrej nálady. V jemných tónoch ako napríklad marhuľová prináša harmóniu do vzťahu, steny tejto farby v spálni dokonca môžu podporiť plodnosť. V kuchyni, či jedálni zvyšuje chuť na jedlo. V iných miestnostiach podporuje tiež komunikáciu.

 

ČERVENÁ – farba vášne, lásky, príťažlivosti, ale aj hnevu a agresivity. S červenou farbou naozaj veľmi opatrne. Jej jemné odtiene (až do ružova) neublížia, naopak môžu podporiť naše srdcové záležitosti. Ružová prinesie nehu, červená spomínanú vášeň. Bordová podporuje erotickú zmyselnosť, krikľavo červená však agresiu. Ak jej bude vo vašom byte priveľa, hrozí nepochopenie a vypäté situácie.

 

ZELENÁ – farba relaxu až harmónie s prírodou. Zelená má upokojivé účinky, lieči našu dušu, pôsobí anistresovo. Je farbou nášho vedomia, vďaka nej môžeme duševne rásť. Zelená nám zabezpečí tiež ozdravenie aj príval novej energie.

 

MODRÁ – táto farba v nás podporuje zvedavosť, v slabších odtieňoch sa ale hodí aj do spální, kde dokáže navodiť príjemný pocit spánku, ale tiež bezpečnosti. Jej silnejšie tóny vedia navodiť aj tajomnú atmosféru. Keďže dokáže pôsobiť chladne neodporúčame vám ju do studených miestností.

 

ČIERNA – farba tajomnosti až mystiky. Pôsobí elegantne, ale tiež hĺbavo. Vhodná nie je do detskej miestnosti, a aj v iných by sme s ňou mali narábať opatrne. Čierna o nás môže prezradiť túžbu po moci, naše autoritatívne sklony, ale aj sklony k skrývaniu tajomstiev. 

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE