Horúce letné noci prichádzajú! Ako sa vyspať čo najlepšie?

Vedeli ste o tom, že ideálna teplota na spánok sa pohybuje v rozmedzí od 15 do 20 stupňov? Najmä v letných mesiacoch je to prakticky nemožné dosiahnuť.

Horúce letné noci vedia oddych počas spánku poriadne znepríjemniť. Ťažšie sa nám zaspáva a aj keď sa nám to už podarí, neraz sa v noci prebudíme na pocity dusného vzduchu, ktorý stojí v miestnosti. 

Ak ani vy neviete v noci spať a prehadzujete sa v posteli zo strany na stranu dlho do noci, vyskúšajte niektoré z nasledujúcich tipov a trikov. Pomôžu vám rýchlejšie zaspať, skvalitnia spánok aj počas horúčav a ráno sa tak prebudíte svieži!

Ochlaďte sa vodou

Najjednoduchší a zároveň veľmi účinný spôsob, ako sa pred spánkom schladiť, je dopriať si sprchu. Ak máte s horúcimi nocami skutočne problém, osprchujte sa vo vlažnej až mierne studenej vode. Zaleje vás pocit príjemného chladu a zaspávať sa vám bude oveľa ľahšie.

V prípade, že sa na pocity nepríjemného tepla zobudíte počas noci, zľahka si opláchnite tvár. Rovnako si vodou schlaďte miesta, na ktorých si meriate pulz. Osviežte si zápästie i krk. Ochladiť telo môžete i zvnútra, a to pohárom jemne studenej vody. Ľadové nápoje nie sú veľmi účinné, z tela sa totiž rýchlo vyparujú.

Bude ťa zaujímať: Pozor, aj nadbytok spánku škodí. Koľko spánku je priveľa?!

V lete nie sú zvieratá v posteli najlepší spoločníci

Zdroj: Shutterstock®

Domácim miláčikom nájdite miesto mimo postele

Ste zvyknutí spávať so svojou mačkou alebo psom? Cez zimu je to ideálne riešenie, ako nahnať do postele trochu viac tepla. Srsť domácich miláčikov príjemne hreje, lenže počas teplých letných nocí by ste potrebovali presne opačnú službu.

Preto bude lepšie, keď svoje zvieratá aspoň v lete pošlete spať do vlastných pelechov. Zbytočné teplo vám však môže do postele vnášať akákoľvek spoločnosť. Ak máte možnosť spať osamote, určite to vyskúšajte. Vyspíte sa totiž omnoho kvalitnejšie.

Inšpiruj sa: Ako na lepší spánok počas choroby? Tu je 7 vecí, ktoré určite pomôžu!

Fľaša pod vankúšom môže príjemne chladiť

Zdroj: Shutterstock®

Prineste si do postele chlad

V prípade horúcich až tropických letných nocí môžete pristúpiť aj k trochu menej bežným spôsobom schladenia. Keď nebudete vedieť v noci zaspať, vyskúšate čokoľvek, aby sa vám to podarilo. Napríklad aj použiť termofor. Ten je síce primárne určený na ohrievanie, no ak ho v lete naplníte vodou a dáte na chvíľu do mrazničky, dopraje vám presne opačný pocit. Stačí ho uložiť pod vankúš.

V prípade potreby vám rovnako pomôže i umelá fľaša. Za pokus stojí i schladenie obliečok. Vložte ich do igelitového vrecúška a na pár minút ponechajte v chladničke či mrazničke. Nezostanú síce chladivé celú noc, minimálne vám však pomôžu rýchlejšie zaspať.  

Skúste chladiace podložky do postele

Máme ešte jeden tip, ako priniesť do postele chlad. V obchodoch s nábytkom a bytovými doplnkami alebo na internete sa môžete poobzerať po chladiacich podložkách do postele. Môžu mať formu klasických podložiek, ktoré sa položia na matrac alebo tiež formu návlekov na matrac. Dostupné sú i v menších rozmeroch, ktoré sú určené na vloženie do vankúša alebo položenie na vankúš.

Menšie podložky je obvykle podľa možností ponechať krátko aj v chladničke pre ešte chladivejší efekt. Takéto podložky do postele sú vhodné nielen počas horúčav, ale hodia sa napríklad aj pri nočnom potení v čase menopauzy. 

Na spánok sa čo najlepšie pripravte

Na spánok by ste sa mali vopred pripraviť. A začnite rovno spálňou. Ak budete mať celý deň v izbe otvorené okno a vytiahnuté žalúzie, naženiete si do nej iba nepríjemnú horúčavu a váš plán, poriadne vyvetrať, zlyhá. Slnečné lúče budú navyše cez sklo vyvolávať pocit, akoby ste boli v skleníku. Namiesto toho nechajte cez deň zavreté a zastreté a vyvetrajte až pol hodinu pred tým, než pôjdete spať.

Teplotu v izbe rovnako ohrievajú aj svietidlá a elektronické zariadenia. Preto je vhodnejšie večer už nesvietiť. Pred spaním taktiež veľa nejedzte. Ľahšia strava v podobe zeleniny a ovocia je vo všeobecnosti odporúčaná, no vo večerných hodinách by mala byť samozrejmosťou. Po veľkých porciách totiž telo musí vydávať veľa energie na spracovanie všetkej potravy, a tým sa aj zvyšuje teplota tela.

Odporúčame: Problémy so zaspávaním? Predspánková joga môže byť riešením

Lepší spánok zabezpečí aj lepšie vstávanie

Zdroj: Shutterstock®

Skúste šikovný trik od Egypťanov či Peržanov

Egyptskú metódu pozná celý svet. Ide o spôsob, akým sa počas horúcich nocí ochladzovali samotní Egypťania. Tí sa prikrývali vlhkou až mokrou prikrývkou. Vymeňte paplón za ľahkú plachtu a tú namokrite. S vlhčením to však nemusíte veľmi preháňať, aby vás látka nechladila až príliš a zbytočne ste neprechladli. Stačí, ak rozprašovačom na kvety plachtu len jemne zvlhčíte a tá vás bude príjemne chladiť celú noc.

Svoj vlastný trik, ako sa popasovať s nočnými horúčavami, mali i starí Peržania. Používali bambusové rolety, po ktorých nechávali stekať vodu. Ide o jeden z variantov starodávnej klimatizácie. V súčasnosti sa tým môžeme inšpirovať. Vyskúšajte do okna zavesiť navlhčený uterák alebo plachtu a vzduch nechajte voľne prúdiť dnu. Teplota v miestnosti sa zníži a vy tak navyše budete chránení i pred hmyzom.

Prečítaj si aj: Spánok mužov a žien sa líši. Zisti, aké sú najväčšie rozdiely!

ako spať cez leto

Zdroj: Shutterstock®

Zvoľte vhodné pyžamo

Mnohí ľudia uprednostňujú spať v lete úplne nahí. Aj keď je zaspávanie v Adamovom alebo Evinom rúchu bezpochyby príjemné, v skutočnosti sa vám bude spať v noci horšie. Ľudské telo sa počas spánku prirodzene potí, pričom tento pot účinne zachytáva práve vhodne zvolené pyžamo. Spanie bez neho sa vám nevyplatí. Pot nasaje priamo posteľná bielizeň, ktorú tak budete musieť meniť častejšie.

Ideálne je preto zvoliť kvalitné bavlnené pyžamo, ktoré dokáže vyprodukovaný pot ľahko odsať. Nezabúdajte pyžamo pravidelne zamieňať. Chybu neurobíte ani výberom jemnej saténovej nočnej košieľky, ktorá môže telo príjemne ochladiť. 

Aktualizovaný článok: 17.7.2023

10 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

02.07.2017 18:50

vlažnejšia sprcha je super, večer otvorím balkónové dvere, zatiahnem závesy a tak je to až do rána, vzduch je príjemný,svieži, keď je veľmi teplo, tiež spíme pod klasickými ľanovými plachtami, je to oveľa lepšie...

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

14.07.2017 19:00

dobré rady určite vyskúšam

Vaše meno:

Zuzana Jasna

Zuzana Jasna

25.07.2021 12:55

Mám odskúšané spanie v Evinom rúchu aj v pyžamku:) Skutočne je v lete vhodnejšie zvoliť kvalitné bavlnené pyžamko, zlepší kvalitu spánku, a to je to, čo všetci v lete tak túžobne očakávame:)

Vaše meno:

Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

25.07.2021 16:32

každá rada dobrá ako sa v týchto teplých nociach vyspať

Vaše meno:

Anna Podmanická

Anna Podmanická

25.07.2021 18:44

Neviem ako v panelákoch na juhu, ale tu na severe až taký problém nemáme. Myslím si, že pokiaľ človek nemá chorobné problémy so spánkom a deň využil ozaj naplno, tak určite zaspí a aj sa vyspí. Únava predsa robí svoje. Ja mám celé leto otvorené okno a veru niekedy ho musím zavrieť , lebo mi je chladno.

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

26.07.2021 06:23

Výborné rady!

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

26.07.2021 09:14

mám to šťastie, že bývam v dome a v spálni máme po celý rok príjemne

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

26.07.2021 21:41

teraz stále spíme pri otvorených oknách a aj tak je problém spat

Vaše meno:

Mária Slováková

Mária Slováková

27.07.2021 09:52

Ja by som v týchto horúčavách bez vlažnej sprchy pred spaním ani nezaspala.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

29.07.2021 18:15

takéto noci sú veľmi únavné

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE