Jarné umývanie okien rýchlo, jednoducho a hlavne bez šmúh! Ako na to?

Už niekoľko dní sedíte doma a zrazu si začnete všímať všetko okolo vás. Zrazu dovidíte aj na tu najvrchnejšiu poličku, o ktorej ste doposiaľ ani nevedeli, že existuje. Vidíte aj za skrine za ktorými sa ukrýva nejedno malé tajomstvo. Alebo teda skôr pavúčik s krásne utkanou pavučinou? Je to jedno! Dôležité je, že počas tejto karantény sa môžete vrhnúť na jarné upratovanie, ktoré zahŕňa aj umývanie okien. Počasie je na to stvorené – krásne slnečné dni lákajú okná poumývať. No počkajte si radšej na dni, kedy bude pod mrakom. Okná sa budú umývať oveľa lepšie, pretože vám nebude svietiť priamo do očí, a tak neprehliadnete žiadnu šmuhu na okne či špinku na ráme.

Keď sa vrhnete na umývanie okien, tak nezabúdajte, že začať treba od okenných rámov a parapetných dosiek. Až potom sa vrhnite na samotné sklá. No aby sme nezabudli, tak mnohí odporúčajú najskôr povysávať a popratať samotnú domácnosť. Tak zabezpečíte, že sa prach nebude lepiť na čerstvo umyté okná.

Pozri tiež: Veľká očista kúpeľne: Pozor, tieto hygienické potreby musia preč!

ako na umývanie okien

Zdroj: Shutterstock®

Okná bez šmúh – a to sa dá?!

Leštíte, leštíte, leštíte – až vám ide ruka odpadnúť, no tie šmuhy nie a nie z okna odstrániť. Ide vás už poraziť, a tak hádžete bielu rukavicu do ringu a vzdávate sa. Áno, veľmi dobre to poznáme aj my, avšak odkedy sme objavili správne triky, ako na umývanie okien, je to oveľa jednoduchšie a rýchlejšie. Čo sa teda oplatí vyskúšať?

  • Octová voda – najzakladanejší trik, ktorý sa osvedčil u mnohých gazdiniek. Či už klasický kuchynský alebo jablčný, pomôže odstrániť mastnotu z okien a aj rámov. Lepšie však je, ak do vody pridáte nielen ocot, ale aj prípravok na umývanie riadu. Po umytí okien týmto roztokom ich stačí poutierať do sucha – čistou papierovou utierkou.
  • Kuchynská soľ – tiež zázračný trik, ktorý koluje medzi ženami. Stačí do teplej vody prisypať soľ a nechať ju rozpustiť. Po umytí okien ich stačí už len utrieť do sucha bez toho, aby ste okná museli leštiť.
  • Aviváž – v tomto prípade stačí zmiešať horúcu vodu s avivážou v pomere 4:1. Týmto roztokom následne umyte okná a handričkou ich vytrite do sucha. S avivážou budú okná lesklé oveľa dlhšie.
  • Šampón – do teplej vody sa oplatí pridať aj šampón, a to buď detský alebo žihľavový. Týmto roztokom okna umyte a následne vytrite suchou handričkou. Vôbec ich nebudete musieť drhnúť a leštiť celú večnosť.
  • Silonky – ak máte doma staré silonky, tak ich použite na preleštenie okien po ich umytí. Taká obyčajná vec, akou si silonky, vám postačí na to, aby sa vaše okná lesklý a nevytvárali sa na nich šmuhy.
ako na leštenie okien

Zdroj: Shutterstock®

Zabudnite na noviny!

Ešte od našich babičiek sa k nám dostal aj trik s novinami. Možno ich ešte stále používate aj vy na doleštenie okien. No noviny už nie sú tým, čím boli kedysi. Dnes obsahujú najrôznejšie farbivá, ktoré sa rady obtláčajú na okná a vy si tak spravíte robotu naviac, pretože budete musieť okná umývať ešte raz. Namiesto novín použitie papierové utierky alebo bavlnenú utierku.

Zaujme ťa tiež: Dá sa výška dieťaťa v dospelosti predpovedať? Toto hovorí veda

1 komentár
Kristína Dická

Kristína Dická

26.04.2020 19:49

Ďakujem za super typy, momentálne tento týždeň sa chystám poumývať všetky okná v dome :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE