Vieš, aké sú príznaky zápalu pľúc? Pri týchto ťažkostiach spozorni!

Zápal pľúc ani zďaleka nie je len obyčajným neškodným ochorením, ktoré je možné rýchlo vyležať v posteli, pričom človek len trochu pokašliava a má zvýšenú teplotu. Táto respiračná choroba si vyžiada nespočetne veľa hospitalizácií a každoročne aj milióny obetí po celom svete, a to i v súčasnej dobe. Správna liečba je nevyhnutná a podceňovať príznaky sa nevypláca. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, čo spôsobuje zápal pľúc, aké sú charakteristické príznaky ochorenia aj čo je rozhodujúce pri liečbe.

Čo je príčinou zápalu pľúc?

Zápal pľúc je tiež odborne nazývaný pneumónia, pričom ho môžeme zaradiť medzi najčastejšie ochorenia pľúc. Pri tomto ochorení dochádza k poškodzovaniu pľúcneho tkaniva v dôsledku prebiehajúceho zápalového procesu. Môže mať akútny a taktiež i chronický, čiže dlhodobý priebeh. Taktiež môžeme pneumóniu rozdeliť na infekčnú a neinfekčnú, ktorá je oveľa zriedkavejšia. Pôvodcami často sa vyskytujúceho infekčného zápalu pľúc môžu byť baktérie, vírusy či dokonca plesne aj parazity.

Napríklad za bakteriálnym zápalom pľúc veľmi často stojí baktéria Streptococcus pneumoniae. Vo všeobecnosti však bývajú pôvodcami ochorenia, nielen niektoré streptokoky, ale aj stafylokoky či baktérie rodu Haemophilus i Klebsiella. Ak je ochorenie vírusového pôvodu, stáť za ním môžu vírusy chrípky rôznych typov, niekedy tiež koronavírusy alebo adenovírusy. V prípade zriedkavých neinfekčných zápalov pľúc môžu byť príčinou rôzne alergické reakcie, vdýchnuté kvapalné aj plynné chemikálie i cudzie telesá v dýchacích cestách.

Odporúčame: Jarné trendy v móde 2020: 5, do ktorých sa zamiluješ na prvý pohľad

pneumónia

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa pneumónia prejavuje?

Konkrétne prejavy zápalu pľúc spravidla závisia od toho, čo je príčinou ochorenia, či ide napríklad o bakteriálnu pneumóniu, alebo je pôvodcom vírus. Vo všeobecnosti sa však vyskytujú ťažkosti, ako pri iných respiračných ochoreniach. Pneumónia tak ľahko môže byť zamenená s chrípkou či prechladnutím. Navyše, u niekoho môžu byť príznaky len mierne, u iných zase býva priebeh vážnejší. Pre zápal pľúc je bežný kašeľ, horúčky, triaška, nevoľnosť, dýchavičnosť, bolesť na hrudníku i nadmerná únava. 

Bakteriálna pneumónia sa charakteristicky prejavuje telesnou teplotou nad 38 °C, veľmi produktívnym kašľom, vykašliavaním hlienov (niekedy s prímesou krvi), ostrou bolesťou na hrudníku, sťaženým a plytkým dýchaním a postupne i celkovou vyčerpanosťou. Pre vírusový zápal pľúc sú na začiatku typické príznaky zápalu horných dýchacích ciest.

Objavuje sa suchý kašeľ, mierne zvýšená teplota, bolesť hrdla aj hlavy či svalov a kĺbov aj nádcha. Postupne sa kašeľ zhoršuje, pridáva sa bolesť na hrudníku či nevoľnosti. Objaviť sa môže i zimnica. Pri pneumónii mykotického pôvodu býva prítomná bolesť hlavy, suchý kašeľ, piskľavé zvuky počas dýchania aj zvýšená teplota. Priebeh býva neraz zdĺhavý. Pri neinfekčnom zápale sa zase môžu objavovať nevoľnosti, zvyčajne len mierny kašeľ či dýchavičnosť po námahe.

prejavy pneumónie

Zdroj: Shutterstock®

Čo pacientovi pri ochorení pomôže?

Liečba zápalu pľúc patrí do rúk lekárov. Hlavne pri horúčkach, sťaženom dýchaní, tlakoch a bolestiach na hrudníku je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc. Hoci pri ľahšom priebehu je možné pacienta liečiť v domácom prostredí, vo vážnych prípadoch býva nevyhnutná aj hospitalizácia. Ak pacient dokonca nie je schopný sám dýchať, je veľmi potrebná umelá pľúcna ventilácia. Zápal pľúc je závažné ochorenie a môže byť i život ohrozujúce, preto správnu liečbu neradno podceňovať.

Liečba pritom závisí na konkrétnom type pneumónie a hlavne i od toho, aký je pôvodca choroby. Pri bakteriálnej infekcii sú pacientovi podávané antibiotiká, pri vírusovej infekcii je potrebné nasadiť antivírusovú liečbu. Pri neinfekčnom zápale môžu pomôcť kortikoidy. Okrem toho má význam aj symptomatická liečba, hlavne podávanie liečiv na tlmenie horúčok či bolesti, rozpúšťanie hlienov i vykašliavanie. Pacient s pneumóniou by mal navyše dodržiavať režimové opatrenia. Chorý by mal dostatočne oddychovať aj hydratovať telo. Dôležitá je pestrá strava plná vitamínov a minerálov. Tieto opatrenia tiež zahŕňajú zákaz pitia alkoholu a hlavne fajčenia.

liečba zápalu pľúc

Zdroj: Shutterstock®

Je možná prevencia?

V rámci prevencie zápalu pľúc je vo všeobecnosti dôležité si dávať pozor na svoje zdravie a udržiavať telo v dobrej kondícii. Vedenie zdravého životného štýlu prispieva k prevencii mnohých vážnych ochorení. Telu je potrebné dodať správnu výživu, pohyb aj oddych. To je nielen základom prevencie zdravotných problémov, ale taktiež to môže prispieť k rýchlejšiemu zotaveniu v prípade ochorenia. Dôležité je tiež dodržiavať zásady osobnej hygieny, hlavne umývanie rúk či zakrývanie si nosa a úst pri kýchaní.

Nevyhnutné je posilňovať svoj imunitný systém, vhodné je i prestať fajčiť. Pri prevencii pneumónie sa tiež hovorí o očkovaní, najmä proti niektorým vírusom a baktériám. Tu je však vhodná konzultácia s lekárom a tiež je potrebné zvážiť prípadné riziká. Na preventívne opatrenia by mali myslieť hlavne jedinci v rizikovej kategórii. To sú hlavne staršie osoby (nad 60 rokov), jedinci s oslabenou imunitou, fajčiari či osoby s chronickými ochoreniami dýchacích ciest. Potrebné je pozor dávať i na deti. Aj u nich máva totiž zápal pľúc neraz vážnejší priebeh.

Pozri aj: Zabudni na chémiu! Skús recepty na domáce osviežovače vzduchu

 

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE