Zápal priedušiek: Prezradíme ti, ako sa prejavuje aj ako mu predísť

Hoci tohtoročná jeseň sa nám ešte stále správa letne a dopriava nám tie najkrajšie dni, plné slnka, buďme realisti – zrejme to už dlho nepotrvá. Ak sa teda jeseň rozhodne razom udrieť v plnej sile, bude to poriadna záťaž na náš organizmus a previerka našej imunity. Nechceme to, samozrejme, privolávať, ale s poklesom teplôt prichádza ruka v ruke aj nástup ochorení, predovšetkým tých, spojených s dýchacími cestami.

Najčastejšie ide o nádchu alebo chrípku, avšak ničím výnimočným nie sú ani ostatné choroby, ktoré nehodno podceňovať. A na jednu z nich sa dnes pozrieme bližšie. Zápal priedušiek totiž rozhodne nie je niečo, čo sa oplatí len tak prechodiť a zanedbať jeho liečbu. Preto vám prezradíme, ako sa prejavuje, ako sa lieči a ešte lepšie – ako mu môžete predísť.

Hoci vás nechceme strašiť, hneď v úvode je dôležité si uvedomiť, že neliečený zápal priedušiek (bronchitída) môže veľmi ľahko a veľmi rýchlo prerásť do zápalu pľúc, dokonca až do astmy. Zápal priedušiek býva zase častým následkom neliečenej nádchy alebo chrípky. Nuž darmo, naše dýchacie cesty tvoria jeden zosúladený systém, navzájom prepojený doslova v dobrom aj v zlom. Je len logické, že zápal priedušiek sa najčastejšie vyskytuje v jesenných a zimných mesiacoch, ide prevažne o vírusové ochorenie a rizikovými sú tak malé deti, ako aj dospelí. Toto ochorenie môže byť sprievodným javom iných chorôb, napríklad astmy alebo cystickej fibrózy, ale vyskytnúť sa môže aj samostatne.

 

Otestuj sa: Spoznaj tieto signály tela! Na aké zdravotné problémy nás upozorňujú?

liečba bronchitídy

Zdroj: Shutterstock®

Toto sú najčastejšie prejavy zápalu priedušiek:

  • bolesť za hrudnou kosťou
  • celková slabosť
  • dráždivý kašeľ – najskôr suchý, postupne hlienovitý
  • dýchavičnosť
  • nádcha
  • škriabanie v hrdle
  • zvýšená teplota
cibuľový sirup

Zdroj: Shutterstock®

Čo (ne)robiť pri zápale priedušiek?

V prvom rade je dôležité nesnažiť sa chorobu prechodiť. Táto zásada sa týka každého, bez rozdielu, zvýšená opatrnosť sa však vyžaduje u malých detí, seniorov a ľudí s oslabenou imunitou. Základ je teda zaľahnúť do postele, no ešte predtým navštíviť svojho lekára. Ten vám predpíše antibiotiká, ale len v prípade, že zistí bakteriálny pôvod vášho zápalu. Buďte zároveň ohľaduplné a v žiadnom prípade neroznášajte vírus medzi kolegov, priateľov, ani v hromadnej doprave. Pri zápale priedušiek vie byť veľkým pomocníkom cibuľový čaj alebo sirup, ktorý umožní ľahšie vykašliavanie hlienov. Pred spaním tiež vypite pohár teplého mlieka s trochou masla a medu.

 

Pozri aj: Prejavy rubeoly: Zisti viac o tomto dnes už zriedkavom ochorení!

čo pomáha pri zápale priedušiek

Zdroj: Shutterstock®

Pomôže vám aj zvlhčovač vzduchu a snažte sa čo najviac šetriť takzvané centrum kašľa – teda nekričte, nesmejte sa, rozprávajte čo najmenej. Vyhýbajte sa aj cigaretovému dymu. Ak máte domácu kačaciu alebo husaciu masť, natrite si ňou priedušky v hrubšej vrstve a prikryte teplou vreckovkou alebo šatkou. Siahnite aj po borovicovom esenciálnom oleji, ktorý vdychujte buď z vreckovky, inhalujte alebo si ho nakvapkajte do aromatickej lampy. Liečený zápal priedušiek zvykne odísť približne za sedem dní. Ak trvá dlhšie, ako dva až tri týždne, reč je o chronickej bronchitíde, preto liečbu v žiadnom prípade nepodceňujte!

prevencia ochorení

Zdroj: Shutterstock®

Chronický zápal priedušiek sa prejavuje vykašliavaním hlienov, pískaním na hrudníku a záchvatmi kašľa. Lepšia, než akákoľvek liečba, je však prevencia a platí to aj v tomto prípade. Ak sa teda chcete vyhnúť zápalu priedušiek, nepodceňujte ani obyčajné prechladnutie. Posilnite príjem vitamínu C, ktorý pomôže vašej imunite, jedzte preto jablká, grepy, kivi, hrozno, ale tiež šípky a drienky aj so šupkou. V rámci prevencie tohto ochorenia sa tiež vyhýbajte zafajčeným aj prašným priestorom. Doprajte si dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, kým sa dá, prijímajte vitamín D zo slnka a na škodu nebude ani posilnenie vitamínu A, najmä z mrkvy, špenátu alebo z na pare pripravenej brokolice.

 

Prečítaj si: Zápal spánkovej tepny: Keď bolesť pri česaní môže končiť slepotou

1 komentár
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

17.10.2018 06:39

Veľmi dobré rady, mnohé sa mi osvedčili, obzvlášť masť.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE