Čo vám napadne ako prvé, keď sa povie potraviny so schopnosťou dodať telu vitalitu? Káva? Alebo takzvaný doping mladých – guarana? Prípadne máte samy na sebe otestované potraviny, ktoré vás dokážu nakopnúť a po ktorých sa cítite plné energie? Tak či onak, nenechajte si ujsť zoznam potravín, ktoré sme zozbierali a ktorých spoločný menovateľ je schopnosť zahnať únavu a dodať telu toľko vitality, koľko si pýta. Za to všetko vďačia svojmu unikátnemu obsahu. Nech sa páči – toto sú ony!
Aby ste si dopriali dostatok energie zdravými potravinami, bez užívania nejakých doplnkov stravy, ktoré nie sú vždy len o zdraviu prospešných látkach, je dôležité nielen vedieť, ktoré potraviny majú túto moc, ale aj to, ako ich správne kombinovať s inými potravinami. Ako ste si isto samy domysleli, prím bude hrať predovšetkým ovocie a zelenina, orechy či semienka. Zároveň je dôležité zdôrazniť, že prednosť by mali vždy dostať potraviny z vlastnej záhrady, od známych, od bio pestovateľa, jedným slovom organické.
Zaujme ťa: Kneippove kúry: Zisti, s ktorými problémami ti dokážu pomôcť!
Všetko s mierou!
Avšak pozor – ako pri všetkom, aj pri potravinách, ktoré majú silu dodať telu vitalitu, treba poznať mieru a nepreháňať to s ich konzumáciou. Výnimku môžete spraviť raz za čas, keď si budete chcieť napríklad dopriať jednodňový hroznový pôst alebo pôstny deň čisto na šťave, napríklad jablkovej. Bežne sa snažte konzumovať ich na dennej báze, ale nie v prehnaných množstvách, nakoľko potraviny, ktoré vedia dodať energiu, sú prevažne kyselinotvorné a vo veľkom množstve vás o tú energiu vedia aj nemilosrdne obrať. Dosť bolo rečí, vrhnime sa na zoznam toho, čo jesť pre dostatok energie na zvládnutie dňa. :-)
- Banány
- Hrozno
- Jahody
- Mandle
- Mango
- Mrkva
- Pekanové orechy
- Slnečnicové semienka
- Špenát
- Zelená paprika
- Zeler
To však nie je všetko!
Energiu vám vedia dodať aj tieto potraviny: ananás, avokádo, broskyne, grepy, hrášok, hrušky, jablká, jedlé kvety, klíčky, kokosový orech, nesírené sušené ovocie, paradajky, píniové oriešky, pomaranče, riasy a chaluhy, sezamové a tekvicové semienka, tekvica, uhorky, zelená fazuľka a zelená listová zelenina. Ako sme už spomenuli vyššie, dôležité je tiež vedieť správne kombinovať potraviny, aby nám energiu dodávali a neoberali nás o ňu. Preto je dôležité osvojiť si dve pravidlá. Pravidlo č. 1: Ak potrebujete, aby vám potraviny dodali vitalitu, nekombinujte bielkoviny so sacharidmi, pretože vám spôsobia pocit plnosti až nadúvania, môžu vám dokopy prekysliť žalúdok. Pravidlo č. 2: Nekombinujte ovocie s inými potravinami, ale dokonca ani s melónmi.
Bude sa ti páčiť: Červená kapusta: Zisti, aký neuveriteľný skvost v sebe ukrýva!
Čo nekombinovať?
V rámci jedného šalátu sa vyhnite kombinácii napríklad melón + ananás, melón + avokádo, hrozienka + rímsky šalát, ale snažte sa eliminovať aj kombináciu pečiva s mliečnymi výrobkami, pečiva s mäsom či zemiaky s čerstvým syrom. Nevhodné kombinácie potravín vám môžu zbytočne tvoriť nežiadúci hlien, sú ťažké na trávenie a upchávajú črevá. Dopriať si ich preto môžete, ale skôr ojedinele, ako bežne a nie vtedy, keď potrebujete byť aktívne, čulé a koncentrované.
Tip na obed:
Toto jedlo je mimoriadne chutné, nezaťaží vám trávenie, naopak, nakopne vás na druhú polovicu dňa. V miske zmiešajte dokopy rímsky šalát, čierne olivy, klíčky, paradajky, cibuľu (ak vás nečaká pracovné stretnutie), akúkoľvek nakladanú zeleninu, papriku ktorejkoľvek farby, šalátovú uhorku a roztlačené alebo rozmixované avokádo. Všetko poriadne premiešajte a konzumujte s kúskom pečiva, ideálne s chlebom z prosa.
Tip na dezert:
Pokojne si ho doprajte medzi jednotlivými jedlami. Rozmixujte si tri šálky odkôstkovaných datlí, potom k nim pridajte a rozmixujte aj jednu šálku hrozienok. Nasekajte si za šálku pekanových orechov alebo mandlí, zmiešajte spolu s rozmixovanými datľami s hrozienkami a rukami tvarujte do guľôčok. Tie obaľte v strúhanom kokose a nechajte v chladničke stuhnúť.
Tip na večeru:
Na olivovom oleji zľahka opražte nadrobno pokrájanú väčšiu cibuľu, pridajte tri šálky vody, dve šálky nakrájaného karfiolu, pol šálky žltej papriky a korenie alebo bylinky podľa vlastnej chuti. Priveďte do varu a na miernom ohni povarte asi desať minút. Odoberte šálku alebo dve polievky, rozmixujte, nalejte späť do polievky a premiešajte.