Časté mýty o CHOCHP: Ktoré tvrdenia o chronickej obštrukčnej chorobe pľúc nie sú pravdivé?

Chronická obštrukčná choroba pľúc je život ohrozujúce ochorenie pľúc, pre ktoré je typické postupné zužovanie dýchacích ciest. Toho následkom je, že vzduch ťažko prúdi do a von z pľúc. Na chronickú obštrukčnú chorobu pľúc (CHOCHP) každoročne podľahne viac ľudí ako rakovine pľúc a prsníka dohromady. To naznačuje, že ide o častý zdravotný problém, ktorý nemožno prehliadať. Neraz však o CHOCHP kolujú rôzne tvrdenia, ktoré nie sú tak celkom pravdivé. Čo je mýtus a čo je fakt?

Fakty o CHOCHP

  • CHOCHP je 2. najrozšírenejšia neinfekčná choroba obyvateľstva rozvinutého sveta.
  • Celosvetovo stúpa prevalencia u dospelej populácie.
  • Je predpoklad vzostupu mortality, na rozdiel od kardiovaskulárnych chorôb.
  • Celosvetovo každoročne zomierajú cca 3 mil. ľudí.

Na Slovensku sa na CHOCHP lieči viac než 85 000 pacientov. Ľahkou formou ochorenia trpí takmer 29 000 z nich, stredne ťažkú formu má 37 000 pacientov, ťažký stupeň postihuje 17 000  a na veľmi ťažkú formu CHOCHP sa u nás lieči  5 000 pacientov. Odborníci predpokladajú, že výskyt ochorenia porastie aj v najbližších 30 rokoch a okolo roku 2030 bude pravdepodobne zomierať na CHOCHP a súvisiace ochorenia každý rok až 4,5 milióna ľudí.

Najčastejšie mýty o CHOCHP:

• CHOCHP je zriedkavé ochorenie – MÝTUS

Smutnou skutočnosťou je, že CHOCHP je 2. najrozšírenejšia neinfekčná choroba obyvateľstva rozvinutého sveta. Ukazuje sa, že pľúca sú vzácnym zdrojom našej existencie a musíme ich chrániť počas celého života. Rovnako ako srdcové choroby, aj CHOCHP môže mlčať mnoho rokov, až kým nie je takmer neskoro.

• CHOCHP zasiahne iba fajčiarov – MÝTUS

Hlavnou príčinou CHOCHP je fajčenie, ako aj vystavovanie sa pasívnemu fajčeniu. Ale nie každý s CHOCHP je súčasným alebo bývalým fajčiarom. Dlhodobé vystavenie znečisťujúcim látkam je problémom a niektoré povolania sú pre zdravie pľúc rizikovejšie ako iné.

• Hlavným príznakom je dýchavičnosť – FAKT

Ľudia s CHOCHP môžu mať kašeľ, chrapot, ale často je prvým príznakom práve dýchavičnosť. Pacienti sa môžu cítiť unavení, keď idú po schodoch alebo si uvedomia, že sa musia nadychovať viac ako ostatní. Ľudia s CHOCHP bývajú náchylnejší na časté prechladnutia a môžu zápasiť aj s opakovanými záchvatmi chrípky alebo zápalu pľúc, čo môže zvýšiť nielen dýchavičnosť, ale aj ďalšie príznaky.

• CHOCHP je nevyliečiteľná – FAKT

CHOCHP je nevyliečiteľná, ale je liečiteľná. Nemôžete zvrátiť poškodenie pľúcneho tkaniva, ale môžete spomaliť deštrukciu a chorobu tak povediac riadiť. Najlepšia vec, ktorú môže pacient fajčiar urobiť je prestať fajčiť a snažiť sa za každých okolností chrániť ďalších možných infekcií.

• CHOCHP sa vyskytuje iba u starších ľudí – MÝTUS

Ľudia, ktorým je CHOCHP často diagnostikovaná, sú vo veku 50-60 rokov. CHOCHP je diagnostikovaná často neskoro, keď sú príznaky vyvinuté v takom rozsahu, že nie je možné ich ignorovať. V skutočnosti môže CHOCHP začať oveľa skôr, vo veku 40 rokov (vo výnimočných prípadoch vo veku 20-30 rokov).

Pozri aj: Dvanástnikový vred: Správna liečba zahŕňa i zmenu životosprávy

ochorenie pľúc

Zdroj: Shutterstock®

• Včasná diagnostika pomáha – FAKT

CHOCHP je nevyhnutné zachytiť včas, aby sa zabránilo ďalšiemu poškodeniu pľúc. Väčšina ľudí vidí za dýchavičnosťou starnutie. Nie je to tak vždy, najmä keď choroba postihne aktívneho človeka, ktorý už ďalej nemôže vykonávať také činnosti ako predtým.

• Cvičenie nie je možné, ak máte CHOCHP – MÝTUS

Dýchavičnosť môže cvičenie sťažiť, je však dôležitou súčasťou liečby. Aj keď si pacienti s CHOCHP žiadny záťažový a kondičný pohyb nemôžu dovoliť, chôdza, tai či alebo bicyklovanie však môže zlepšiť spôsob, akým srdce pumpuje krv a svaly zase odoberajú kyslík z krvi. Telesný systém sa tým stáva efektívnejší.

• Je príliš neskoro prestať fajčiť – MÝTUS

Nikdy nie je neskoro prestať fajčiť a potenciálne odvrátiť CHOCHP. Aj keď sa CHOCHP u niekoho diagnostikuje, neznamená to, že zanechanie fajčenia ničomu nepomôže. V ktorejkoľvek fáze CHOCHP ukončenie fajčenia zmierni príznaky a spomalí progresiu CHOCHP.

• CHOCHP postihuje iba pľúca – MÝTUS

CHOCHP môže tiež prispieť ku komplikácii vysokého krvného tlaku a môže zvýšiť riziko srdcových chorôb. Ako pri každom chronickom nevyliečiteľnom ochorení, aj tu sa môže dostať do hry aj depresia. Správne liek, zmena životného štýlu a emocionálna podpora môžu pomôcť pri riešení týchto problémov súvisiacich s CHOCHP.

• CHOCHP sa spája so smrťou – MÝTUS

Nemôžete zvrátiť CHOCHP, ale to neznamená, že život skončil. Ľudia, ktorí prestanú  fajčiť, užívajú svoju liečbu od lekára, majú dostatok pohybu a starajú sa o seba, majú často dobrú prognózu a udržateľný stav ochorenia.

Všetky dôležité informácie o CHOCHP, napríklad o príčinách, prejavoch i spôsoboch liečby, nájdete v článku: 

Chronická obštrukčná choroba pľúc – aké sú jej prejavy a koho postihuje?

 

Problematiku CHOCHP vám priblíži i rozhovor s odborníkom: 

Pneumologička o liečbe CHOCHP: Prečo nezanedbávať liečbu tohto vážneho ochorenia pľúc ani počas pandémie?

 

Tlačový materiál vydal: Accelerate

1 komentár
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

13.01.2022 06:18

Výborný článok.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE