Rakovina obličiek – zákerná, no liečiteľná. Ako ju včas odhaliť?

rakovina obličiek

Obličky predstavujú jeden z najdôležitejších vnútorných orgánov ľudského tela. Tvoria moč, filtrujú krv, zbavujú nás odpadových látok a splodín metabolizmu, regulujú množstvo solí v organizme a majú mnoho ďalších úloh. Pre nás život je dostatočná činnosť aspoň jednej z nich nevyhnutná. V súvislosti s obličkami dokáže človeka potrápiť nejeden zdravotný problém.

Veľmi častá je napríklad pyelonefritída, bežne nazývaná ako zápal obličiek. Poznáme pritom rozličné signály problémov s obličkami. Upozorniť na ne nás môžu ťažkosti s močením, bolesti chrbta či nadmerná únava. Rôzne ťažkosti človeku spôsobujú aj nádorové ochorenia tohto párového orgánu.

Rakovina obličiek je zákerná a pre úspešnú liečbu je ju nevyhnutné odhaliť včas. Aké sú príznaky nádoru obličky? Objavuje sa krv v moči? Čo podmieňuje vznik nádorov obličiek a u koho je výskyt nádorov obličiek vyšší? Aké metódy sa uplatňujú pri diagnostike nádoru obličky? Aká je prevencia rakoviny obličiek? Viac v článku!

Nádorové ochorenie obličiek

Pod pojmom rakovina obličiek môžeme rozumieť spravidla zhubné nádory obličiek, pričom najčastejšie sa vyskytuje adenokarcinóm obličky. Spomenúť však môžeme napríklad i takzvaný Wilmsov nádor, tiež nefroblastóm, čo je zhubný nádor rastúci z obličky. Ten sa vyskytuje primárne v detskom veku.

Pri rakovine obličiek dochádza vplyvom rozličných a často neznámych faktorov ku vzniku, množeniu a hromadeniu sa abnormálnych buniek (rakovinové bunky), ktoré vytvárajú nádor. Ten postupne rastie, pričom bunky sa môžu ďalej šíriť do okolitých tkanív a spôsobovať rozvoj sekundárnych nádorov.

Rôzne obličkové nádory:

  • Karcinóm obličiek (renálny karcinóm obličiek): Najčastejší typ zhubného nádoru, predstavuje približne 85 % prípadov rakoviny obličiek. 
  • Renálny medulárny karcinóm: Veľmi zriedkavý a agresívny typ nádoru, spojený najmä s kosáčikovitou anémiou.
  • Wilmsov nádor (nefroblastóm): Malígny nádor, ktorý sa vyskytuje najmä u detí, obvykle do veku 5 rokov.
  • Sarkóm obličky: Zriedkavý nádor pochádzajúci z mäkkých tkanív obličky, často agresívny.

Rizikové faktory a príčiny vzniku nádoru obličiek

Prípady výskytu nádorov obličiek v súčasnej dobe neustále rastú. Aké sú príčiny vzniku nádoru obličky? Podobne, ako pri iných typoch rakoviny, ani v tomto prípade nie je možné hovoriť o nejakých presných príčinách ochorenia. Hovorí sa len o viacerých rizikových faktoroch, ktoré k rozvoju nádoru obličky môžu prispieť. Rolu zohráva genetika, riziko tiež môže stúpať kvôli fajčeniu, obezite, zlej životospráve či vysokému krvnému tlaku.

U koho je vyšší výskyt nádorov obličiek?

Viac ohrození sú pacienti s chronickým ochorením či zlyhávaním obličiek (chronické zlyhanie obličiek) a starší jedinci. Choroba má najvyšší výskyt po 60. roku života, pričom sú vo vyššej miere postihnutí muži.

Pozri aj: Predsavzatie zdravšie jesť? Tu sú úplné základy zdravého stravovania!

prejavy rakoviny obličiek
Shutterstock®

Prejavy rakoviny obličky – bolesť, krv v moči, nešpecifické príznaky

Mnohé typy zhubných nádorov obličiek sú skutočne nebezpečné, vrátane spomínaného adenokarcinómu obličky. Často rastú nepozorovane, v prvotných štádiách nespôsobujú postihnutému žiadne ťažkosti a dlhú dobu sa tak choroba rozvíja bezpríznakovo. Nádor obličiek však neraz metastázuje, a to napríklad aj do kostí či pľúc, pričom až vtedy sa objavia nejaké príznaky.

  • Vo všeobecnosti však môžeme medzi prejavy rakoviny obličiek, ktoré vznikajú na základe rastu nádoru, zaradiť tupú bolesť v bedrovej oblasti, prípadne bolesti brucha.
  • Taktiež môže byť prítomná krv v moči (hematúria).
  • V neskorých fázach je dokonca možné objaviť už hmatateľný útvar v brušnej dutine.

Nešpecifické príznaky nádoru obličky

Okrem toho sa rozvojom ochorenia postupne objavujú aj pomerne nešpecifické príznaky. U pacienta môže byť zaznamenaný úbytok hmotnosti, nadmerná únava, opakovaná zvýšená teplota bez zrejmého dôvodu či nechutenstvo.

Objaviť sa môže i chudokrvnosť, pocity na vracanie či vysoký krvný tlak. Podľa toho, kam nádor metastázoval, sa objavujú mnohé ďalšie ťažkosti. Napríklad v prípade kostných metastáz trápia jedinca silné bolesti postihnutých kostí.

Odporúčame: Nejdeš bez neho ani na krok? Zisti, či ťa trápi závislosť na mobile!

liečba rakoviny obličiek
Shutterstock®

Diagnostika rakoviny obličiek

Nádory obličiek sú skutočne zákerné. Keďže sa dlho rozvíjajú bez pozorovateľných príznakov, odhaliť sa môžu až neskoro. Pre úspešnú liečbu akéhokoľvek rakovinového ochorenia sú však skorá diagnostika a včasné zahájenie liečby rozhodujúce. Práve preto nie je vhodné ignorovať akékoľvek zmeny v zdravotnom stave. Mali by byť konzultované s lekárom a rovnako je potrebné chodiť na preventívne prehliadky.

Na rakovinu obličiek sa neraz príde úplnou náhodou, napríklad ju odhalí vyšetrenie pri úplne inom ochorení. Pri diagnostike nádoru na obličke sa využívajú zobrazovacie vyšetrenia, napríklad aj CT (počítačová tomografia), ktoré okrem iného ukážu aj umiestnenie nádoru. Pre potvrdenie sa tiež odoberajú vzorky tkaniva obličky pre laboratórne vyšetrenie.

Odporúčame: Badián nie je obyčajná korenina. Priprav si z neho tento úžasný čaj!

Liečba rakoviny obličky

Po diagnostikovaní ochorenia stanovuje vhodnú liečbu odborník, a to s ohľadom na zdravotný stav pacienta a najmä štádium, v ktorom sa rakovina nachádza (typ rakoviny obličiek, veľkosť nádoru, metastázy a pod.). Aké metódy sa využívajú pri liečbe rakoviny obličiek? Ak je nádor malý, odstráni sa pri chirurgickom zákroku. V neskorších štádiách je neraz potrebné aj odstránenie celej obličky (nefrektómia). Následne je podľa potreby využívaná chemoterapia, rádioterapia či iná podporná forma liečby. Tiež môže lekár nariadiť druhy liečby, ako je imunoterapia alebo biologická liečba.

Adenokarcinóm obličky, ktorý sa spomedzi iných nádorov vyskytuje najčastejšie, žiaľ, nemá veľmi dobrú prognózu. Omnoho lepšiu má spomínaný Wilmsov nádor, vyskytujúci sa prevažne v detskom veku, ktorého úspešnosť liečby je pomerne vysoká.

Prevencia – ako môžete znížiť výskyt rakoviny obličiek?

  • Prestaňte fajčiť: Fajčenie je významným rizikovým faktorom rakoviny obličiek. Ukončenie fajčenia môže výrazne znížiť riziko ochorenia a zlepšiť celkové zdravie obličiek.
  • Udržiavajte zdravú hmotnosť: Obezita zvyšuje riziko rakoviny obličiek, preto je dôležité udržiavať si optimálnu telesnú hmotnosť prostredníctvom zdravej stravy a pravidelného pohybu.
  • Dodržiavajte zdravú stravu: Zamerajte sa na konzumáciu ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov a zdravých tukov. Obmedzte príjem červeného a spracovaného mäsa, ktoré môže zvýšiť riziko vzniku niektorých typov rakoviny.
  • Zvýšte fyzickú aktivitu: Pravidelné cvičenie pomáha nielen pri regulácii hmotnosti, ale aj pri znižovaní rizika vzniku rakoviny obličiek a iných chronických ochorení.
  • Obmedzte príjem alkoholu a soli: Nadmerná konzumácia alkoholu a solí môže zaťažovať obličky. Pite alkohol s mierou a snažte sa znižovať množstvo soli vo svojej strave.
  • Vyhýbajte sa škodlivým chemikáliám: Práca s toxickými látkami, ako sú pesticídy, farbivá alebo rozpúšťadlá, môže zvýšiť riziko rakoviny obličiek. Používajte ochranné prostriedky a minimalizujte vystavenie sa týmto chemikáliám.
  • Kontrolujte krvný tlak: Vysoký krvný tlak môže poškodzovať obličky a zvýšiť riziko rakoviny. Pravidelne monitorujte svoj krvný tlak a konzultujte s lekárom, ak je potrebné upraviť jeho hodnoty.
  • Hydratujte sa správne: Dostatočný príjem tekutín pomáha udržiavať zdravie obličiek a podporuje ich správnu funkciu. Vyhýbajte sa však nadmernému príjmu sladených nápojov a umelých prísad.

Aktualizovaný článok: 17.11.2024

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

2 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

22.01.2020 07:52

Zákerná choroba!

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

22.01.2020 17:37

poznám jeden prípad v mojom okolí, zdá sa, že je vyliečený

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.