Prírodné čistiace prostriedky: Zabudni na agresívne chemikálie!

Oddelenie s čistiacimi prostriedkami v obchodoch býva preplnené rôznymi čističmi. Leštiace prostriedky a iné produkty, "ozdobené" akciovými cenovkami, superlatívnymi nápismi, navrhnutými s tým najfarebnejším dizajnom, ktorý upúta oko každého zákazníka.

 

Sú uvádzané na trh s cieľom vyriešiť akýkoľvek problém a trápenie v domácnosti expresne rýchlo a maximálne účinne. Predtým, ako sa nadchnete pre ďalší super extra ultra čistiaci prostriedok, ktorý sľubuje nevídané zázraky, skúste sa zamyslieť nad jeho skutočným účinkom a najmä nad jeho zložením.

 

Odporúčame: Neuveriteľné a zvláštne! Ako vyčistiť veci prostredníctvom potravín?

ekologická domácnosť

Zdroj: Shutterstock®

Mysli na to, čo používaš!

Zložky, ktoré sa ukrývajú vo vnútri týchto fliaš, zväčša vytvárajú kokteily z agresívnych chemikálií. Väčšina týchto chemikálií obsahuje také škodliviny, ktoré môžu už len pri drobnom kontakte s našou pokožkou spôsobiť nemalé problémy. Aby toho nebolo dosť, chemický odpad z týchto čistiacich prostriedkov, ktorý sa uvoľňuje do životného prostredia, spôsobuje navyše katastrofálne poškodenie aj pre našu flóru a faunu. Je teda používanie takýchto prostriedkov naozaj potrebné? Je aspoň v niečom šetrné? Sú ich výhody naozaj také skvelé? Čo ak existuje oveľa lepšia a zdravšia alternatíva?

 

Keď som išla naposledy vyniesť odpad, až ma srdce a oči zaboleli pri pohľade na tú spúšť, ktorú som videla v okolí našich košov. Samozrejme je to z jednej strany spôsobené nedostatkom nádob z dôvodu neevidencie mojich susedov v aktuálnom mieste bydliska, no na druhej strane aj ich nevedomosťou o triedení odpadu či dokonca správnom vyhadzovaní odpadu. Smeti pohádzané ledabolo okolo košov, rozfúkané vetrom po okolí, zmiešaný odpad pohodený v jednom vreci aj napriek tomu, že máme nádoby, určené na separovanie odpadu. Sme naozaj takí nevzdelaní či len poriadne leniví?

 

Pozri aj: Kedy si dať pozor na zeleninu? Nie vždy je totiž zdraviu prospešná

eko domácnosť

Zdroj: Shutterstock®

Používanie produktov šetrných k životnému prostrediu nie je teda len otázkou akéhosi nového módneho trendu, ktorý o chvíľu zmizne, no je v prvom rade prínosom pre naše životné prostredie. Ich výhody pre nás ako spotrebiteľov sú taktiež rovnako cenné.

 

Používanie zelených alebo ekologických výrobkov chráni naše zdravie pred chemikáliami. Nie sú absorbované do pokožky alebo vdychované pri čistení a to znamená, že ani vy, ani vaša rodina už nebudete dýchať žiadne chemické látky a riskovať rôzne ochorenia či alergické reakcie.

 

Pri manipulácii s klasickými čistiacimi prostriedkami, ktoré môžu potenciálne spôsobiť chemické popálenie očí a pokožky, musíme vždy narábať opatrne a doslova "v rukavičkách". Mnohí z nás mi určite dajú za pravdu, že už pri malom kontakte s takýmto prostriedkom cítia podráždenie pokožky, očí, prípadne sa im horšie dýcha. Pri výrobe ekologických prostriedkov sa používajú hlavne jemné zložky, ktoré sú priateľské k našej pokožke.

 

Zabudnite na silný chemický zápach, ktorý často môže vyvolať bolesti hlavy tým z nás, ktorí majú nízku toleranciu voči silne voňajúcim látkam. Väčšina ekologických výrobkov predávaných na našom trhu využíva prírodné zložky, ktoré majú navyše príjemnú vôňu, ako sú napríklad citrusy, levanduľa, citrónová tráva a podobne.

 

Veľmi populárne sú čističe, založené na účinnom odmasťovadle, akým je napríklad pomarančový olej. Jednoducho vyčistí a dezinfikuje všetky tvrdé povrchy, odstráni 99,9% baktérií a navyše aj krásne vonia. Vyrobený je z prírodných materiálov, čo prináša výhody pre alergikov a ľudí s citlivou pokožkou.

 

Vyskúšajte napríklad dezinfekčný univerzálny čistič s rozprašovačom, ktorý nájdete v e-shope Organila. :)

 

Tieto prostriedky sú vyrobené tak, aby mali minimálne dopady na životné prostredie, ako pri samotnej výrobe, tak aj pri používaní výrobkov. Spoločnosť používa len tie najbezpečnejšie prísady v najvyššej kvalite. Kde je to možné, sú prísady rastlinného pôvodu získané z obnoviteľných zdrojov.  Len malá časť prísad je z neobnoviteľných minerálov.

 

Proces prípravy prostriedkov je založený na studenom miešaní surovín, vďaka čomu minimalizuje spotrebu energií a zároveň emisie CO2.

 

Nesmieme opomenúť, že produkty Bio-D zodpovedajú najvyšším štandardom pre hygienické prostriedky, používané v gastronómii (BSEN 1276) a tie s dezinfekciou pomáhajú v boji proti E.coli, salmonele a MRSA (zlatý stafylokok).

 

Nádoby a obaly obsahujú minimálne 70% recyklovateľného materiálu. Sú vyrobené z prírodných surovín a preto sú vhodné pre použitie so septikmi a domácimi čističkami vôd. Výrobky neobsahujú fosfáty, enzýmy, palmový olej, triklosan, optické rozjasňovače, ropné deriváty, formaldehyd, glycerín, EDTA, bielidlá na báze chlóru, geneticky modifikované látky (GMO), lanolín, umelé vône ani umelé farbivá.

 

Odporúčame: Povieme ti, ktoré potraviny nepatria do chladničky a prečo

ako čistiť domácnosť

Zdroj: Shutterstock®

Už niekoľkokrát sme vám priniesli tipy na domácu výrobu niektorých užitočných čistiacich prostriedkov. Niektoré jednoduché domáce prostriedky sa dajú vyrobiť pomocou bežných pomocníkov, ktoré môžete nájsť vo vašej kuchyni, napríklad ocot, citrón a sóda. Tieto látky sú bezpečné, efektívne a hlavne nespôsobia katastrofu vo vašej peňaženke.

 

Čo sa však mne najviac páči, je fakt, že výhody používania ekologických výrobkov sú ako taká malá, no efektívna reťazová reakcia. Keď sa zvyšuje dopyt po ekologických produktoch, viac spoločností je pod tlakom dodržiavať environmentálne predpisy. To vedie k zníženiu toxického odpadu vo vode a vzduchu, čo podporuje boj za lepšie životné prostredie. Nakoniec sa tak môžeme tešiť na zdravší vzduch, okolie či dokonca aj jedlo.

 

Napríklad aj vaša bielizeň si zaslúži niečo viac. Aviváž Levanduľa Bio s čistým esenciálnym levanduľovým olejom, zanecháva bielizeň mäkkú, bez statickej energie a jemne voňavú. Má antistatický účinok, ochraňuje vlákna a zanecháva bielizeň mäkkú a hebkú. Uľahčuje žehlenie. Vyrobená je z prírodných materiálov a navyše je hypoalergénna a vhodná aj pre citlivú pokožku. 

 

Keď už sme pri tej pokožke, nezabúdajte, že aj mnohé mydlá na ruky bývajú presýtené chemikáliami a rôznymi škodlivými prísadami. Tekuté mydlo na ruky Aloe Vera a Limetka je účinné a pritom šetrné. Odstráni až 99,9% baktérií, vrátane ecoli, salmonely a stafylokoka. Vhodné je aj na umývanie ovocia a zeleniny. Vaše zmysly poteší príjemnou vôňou esenciálnych olejov aloe vera a limetky. Aloe vera je univerzálna lekáreň. Vhodná pri problémoch s lupienkou, onkologických ochoreniach, pri astme alebo rôznych alergiách, pri popáleninách, rôznych vírusových ochoreniach, tiež napríklad pri skleróze multiplex. Je to naozaj zázračná rastlina, ktorá je hodná nášho obdivu. Limetka vás ako bonus zásobí vitamínmi B, C a minerálnymi látkami.

 

Pozri aj: Prášok, gél alebo kapsuly? Podľa čoho si vybrať prací prostriedok?

ako si vyrobiť čistiaci prostriedok

Zdroj: Shutterstock®

Stačí len málo. No moja prosba je o to väčšia. Zamyslite sa nabudúce pri kúpe domácich prostriedkov nad naším článkom, nad sebou, svojím životom a prírodou okolo nás. Poznáte to príslovie. Život je len jeden a treba si ho naplno užiť. Ako si ho však budeme užívať aj naďalej, pokiaľ si vlastným pričinením zničíme prírodu a život okolo nás?

 

Bude sa ti páčiť: Lieky a potraviny: Vieš, ktoré za žiadnych okolností nekombinovať?

bio domácnosť

Zdroj: Shutterstock®

10 komentárov
Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

21.03.2018 07:58

jaj jaj... či aj tie "BIO" výrobky sú naozaj BIO..... akosi tomu nechcem veriť..... skôr verím sama sebe..... ja používam iba prírodné čistiace prostriedky....ocot, sóda bicarbóna...citrón... naozaj žiadna chémia.... vďaka kamarátke, mydlá tiež iba domáce.... no a stými odpadmi pri kontajneroch máte pravdu.... hrozné niečo..... moja skúsenosť je také, že na dedine, kde bývajú moji rodičia sa pekne poctivo separuje odpad.... ale že tu v mestách... to je hrúza.... darmo ja triedim, keď ostatný obyvatelia nie..... takto si naozaj zničíme prírodu a životné prostredie..... podľa biznis číslo jedna v tomto svete je likvidácia odpadu..... bez toho sa nepohneme nikde..... "smeti" boli aj budú a treba riešiť jej likvidáciu.... a preto sa zamyslime nad sebou, keď hádžeme odpad do kontajnerov.... a separujme ho tak ako sa patrí na slušných ľudí..... inak nás "smeti" pohltia a zo

Vaše meno:

Marie Gutmannová

Marie Gutmannová

21.03.2018 14:57

vela ludi ozaj nevie ako na to, nemal im kto odovzdat potrebne rady a mozno ozaj je to tym, ze zijeme konzumne a uponahlane...vo vsetkom /neni cas sa napr. stravovat, porozpravat sa, ....

Vaše meno:

Michaela Horváthová

Michaela Horváthová

21.03.2018 15:27

ocot a citrón používam. Hlavne potom čo som dostala alergickú reakciu pri čistení chemikáliami.

Vaše meno:

Helena Zobková

Helena Zobková

21.03.2018 19:38

Kladný vzťah k prírode a strach z alergií ma už dávnejšie prinútil uvažovať ekologicky. V obchodoch sledujem ponúkané ekologické produkty na pranie, či čistenie domácnosti. Niektoré si skúšam vyrobiť aj sama a preto veľmi vítam články s týmto zameraním. Odpad pravidelne triedim.

Vaše meno:

Ingrid Štefanová st.

Ingrid Štefanová st.

21.03.2018 21:32

je sa velmi tazko zorientovat v tych vselijakych produktoch a marketingovych trikoch,treba sa riadit osvecenymi trikmi a postupmi starych mam

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

22.03.2018 07:26

Život je len jeden a treba si ho naplno užiť. Výborný článok!

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

22.03.2018 13:56

dobre vedieť

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

22.03.2018 14:44

Ja som uz aj cistiace akozmeticke potreby obmedzila, tak isto aj potraviny, nepotrebujem mat doma vsetko co je v reklamach..... Snazim sa pouzivat prirodne latky a naozaj zakladne veci a aspon nemam preplnenu domacnost....

Vaše meno:

Patrícia Hettešová

Patrícia Hettešová

22.03.2018 15:15

pri cistení používam ocot.. je top :)

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

23.03.2018 22:33

používam ocot proti vodnému kameňu do práčky aj do varnej kanvice...

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE