Stane sa to každému z nás, ponáhľame sa do práce či do školy a jedlo do seba doslova hádžeme. Popritom sa nám potrava omylom dostane do „zlej trubice“ a my sa rozkašleme. Bežné a nič výnimočné, čo by nám prezradilo, že môžeme byť chorí.
Napriek tomu sa nájde množstvo ľudí, ktorí tento nepríjemný stav, zažívajú nielen pri jedle. Toto ochorenie sa nazýva dysfágia a je omnoho vážnejšia, než by sa mohlo zdať. Ako ju správne rozoznať a prečo ísť k lekárovi? Všetky dôležité informácie o tejto chorobe sa dozviete v našom článku.
Americký vrah
Dysfágia alebo sťažené prehĺtanie, je pomerne tichý a nebezpečný spoločník. V Amerike patrí k najčastejšiemu zabijakovi, zhruba 50% postihnutých umrie do 6 mesiacov od stanovenia diagnózy. Príčin vzniku ťažkostí s prehĺtaním je niekoľko a môže ísť len o prechodný stav, ktorý niekedy súvisí s vážnejším ochorením. Dysfágia sa môže vyskytnúť u každého človeka, ale častejšie prichádza s vyšším vekom.
Hlavný dôvod, prečo je dysfágia nebezpečná, je to, že postihnutý potravu neprehĺta normálne, ale časť z nej môže vdýchnuť. To môže viesť od zápalu pľúc až k smrti. Pacienti väčšinou nemajú chuť na jedlo, pretože vedia, čo ich každý lahodný kúsok bude stáť bolesti. V čom spočíva zákernosť tejto choroby?
Neprehliadni: Neignoruj varovné signály choroby srdca! Takto ich dešifruješ
Ako to vzniká?
Pri normálnom prehĺtaní ide jedlo z ústnej dutiny do pažeráku, ktorý slúži ako prepravca potravy z úst rovno do žalúdka. Počas prehĺtania sa pomocou hrtanovej príchlopky uzavrú dýchacie cesty, aby sa jedlo nedostalo do pľúc. Problémové prehĺtanie môže viesť k dráždivému kašľu, vďaka ktorému sa môže dostať potrava do nosa alebo do dolných dýchacích ciest. Práve to je nebezpečné.
Pravidelne aspirovaná potrava, ak ju vdýchnete, vyvolá zápal pľúc a ten môže, hlavne u starších pacientov, predstavovať vážny problém. Mimo to, existuje aj tzv. tichá aspirácia - bez kašľa, kedy ani nemusíte tušiť, že sa vám jedlo dostalo do pľúc. Okrem toho, pacient, ktorý pravidelne zažíva problémové až bolestivé prehĺtanie, je dehydratovaný, bez chuti do jedla a rapídne stráca na váhe. Niektorí majú dokonca problém s prehltnutím vlastných slín, ktoré musia vypľúvať.
Príčiny vzniku
Medzi najčastejšie príčiny patrí:
- Defektný chrup či nesprávne zhotovená protéza
- Zápal horných dýchacích ciest
- Mozgová príhoda
- Parkinsonov syndróm
- Demencia
- Skleróza multiplex
- Tracheotómia
- Nádor ústnej dutiny, hrtana alebo hltana
- Chirurgická liečba tumorov
- Strach z prehĺtania, bulímia alebo anorexia
Pozor si dajte na tieto príznaky - bolesť pri prehĺtaní, pocit uviaznutia jedla v krku, slintanie, zachrípnutie, pálenie záhy či kašeľ pri prehĺtaní.
Liečba je nevyhnutná
V prvom rade je veľmi dôležité včas túto poruchu diagnostikovať. Najčastejšie sa to robí pomocou endoskopu, ktorý priamo odhalí aspiráciu počas prehĺtania. Alebo sa podáva určité množstvo potravy s kontrastnou látkou, ktorú vidno pomocou röntgenu. Následne môže doktor odporučiť zhustenú stravu, ktorá nemá žiadnu výraznú chuť a vy tak stratíte všetku chuť do jedla.
Niekoľko geriatrov skúsilo tento spôsob zahustenej stravy na 12 hodín a výsledok bol hrozný - pár ich vydržalo až do konca, väčšina však skončila po pár hodinách. Boli znechutení, smädní, mali vysušené ústa a boli predčasne sýti.
Skúste sa preto vyhnúť týmto nepríjemnostiam a pri podozrení okamžite vyhľadajte lekára, ktorý vám vie spraviť dôkladnú prehliadku a pár testov, vďaka ktorým by mal určiť príčinu, prečo máte s prehĺtaním problém. Možnosti liečby sú rôzne, buď sa odstráni príčina, väčšinou chirurgicky, najčastejšie sa rozšíri časť pažeráku alebo sa môže nastaviť diéta.
Zaujme ťa: Trasenie rúk: Toto sú najčastejšie príčiny! Dá sa s tým bojovať?