Parkinsonova choroba: Ako sa prejavuje toto zákerné ochorenie?

Parkinsonova choroba predstavuje ochorenie, postihujúce mozog človeka, pri ktorom dochádza k ubúdaniu nervových buniek. Toto ochorenie pritom postihuje najmä staršiu generáciu, no neobchádza ani o niečo mladších jedincov. V nasledujúcom článku vám prezradíme o Parkinsonovej chorobe všetko dôležité. Dozviete sa, ako sa toto ochorenie prejavuje a aké sú možnosti liečby.  

O aké ochorenie ide?

Parkinsonova choroba alebo hovorovo Parkinson je neurodegeneratívne ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu človeka. Toto ochorenie sa vyvíja celé roky a súvisí s postupným ubúdaním nervových buniek v časti mozgu, ktorá sa nazýva tiež substantia nigra, respektíve čierna substancia. Vymenované bunky sú pritom veľmi dôležité z hľadiska produkcie látky, nazvanej dopamín. Táto látka je nevyhnutná pre prenos nervových signálov medzi nervovými bunkami. Nedostatok dopamínu v tele má následne negatívny vplyv na organizmus a spôsobuje viaceré zdravotné ťažkosti.   

Parkinson postihuje najmä staršiu časť populácie, no vo všeobecnosti sa rozvíja prevažne medzi 40. až 70. rokom života. Vo vyššej miere sa pritom vyskytuje u mužov. Táto choroba dostala pomenovanie podľa anglického lekára Jamesa Parkinsona, ktorý ju popísal ešte v roku 1817. Presná príčina jej vzniku a celkového procesu odumierania konkrétnych nervových buniek nie je stále známa. Existujú však predpoklady, že vplyv na rozvoj tohto ochorenia môže mať genetika, prostredie či kontakt s toxickými látkami v okolí.

Pozri aj: Ako správne zmerať bazálnu teplotu? Zisti, či to robíš dobre!

prejavy Parkinsonovej choroby

Zdroj: Shutterstock®

Prvotné príznaky sú neurčité

Prejavy Parkinsonovej choroby sú spočiatku neurčité a nenápadné, no zvyknú sa postupom času zhoršovať. Objaviť sa môže bolesť ramien či chrbtice, zvýšené svalové napätie, únava či poruchy spánku. Rovnako sa môžu pridať pocity ťažších končatín i pokles celkovej výkonnosti. V niektorých prípadoch dochádza postupne i k zmene rečového prejavu či dokonca zmene písma. Taktiež sa objavujú mierne kŕče. Mnohé príznaky Parkinsona však súvisia hlavne s nedostatkom spomínaného dopamínu. Deficit tejto látky spôsobuje najmä poruchy ovládania pohybu. Okrem spomalenia chôdze a pohybov tiež dochádza k poruchám postoja.

Pri výraznom poklese dopamínu sa objavuje tras, ktorý je jedným z typických príznakov Parkinsonovej choroby. Tento problém pritom trápi približne až tri štvrtiny chorých jedincov. Tras sa môže spočiatku prejavovať len na jednej ruke, no neskôr i na oboch a okrem toho aj na dolných končatinách či čeľusti. Bežný je pomalý a pokojný tras, no zväčšovať sa môže pri psychickej záťaži aj únave. V pokročilejších štádiách ochorenia sa objavujú mimovoľné pohyby. Postihnutí môžu mať tiež problém so zahájením pohybu. Okrem pohybových ťažkostí sa u niektorých jedincov vyskytujú napríklad i psychické problémy.    

liečba Parkinsonovej choroby

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú možnosti liečby?

V súčasnej dobe neexistuje žiadny liek, ktorý by Parkinsonovu chorobu úplne vyliečil. Proces liečby sa zameriava skôr na potláčanie prejavov a rozvoja ochorenia. S liečením je pritom potrebné začať čo najskôr. Dostupné sú rozličné prostriedky, ktoré umožňujú mierniť priebeh choroby a tým i zlepšiť kvalitu života jedinca. Úlohou liekov je najmä uľahčovať vedenie nervových signálov, čo je u pacienta sťažené, z dôvodu chýbajúceho dopamínu.

Okrem toho sa v niektorých veľmi vážnych prípadoch pristupuje aj k invazívnejším možnostiam liečby, v podobe chirurgického zákroku. Nefarmakologická liečba Parkinsona v sebe zahŕňa rozličné rehabilitácie, pohybové cvičenia či pravidelné precvičovanie pamäti. Rovnako by mali pacienti dbať na vyváženú stravu s dostatkom vitamínov a minerálnych látok. Neodlúčiteľnou súčasťou liečebného procesu tohto vážneho a zákerného ochorenia je i podpora a pomoc blízkych.  

Odporúčame: Bobkový list: S jeho pomocou sa zbavíš bolesti aj kašľa!

2 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

29.10.2018 07:41

Zákerné ochorenie, ktoré, žiaľ, neobchádza ani mladšie ročníky...

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

29.10.2018 21:22

Určite neodmysliteľnou súčasťou liečebného procesu je podpora najbližšej rodiny a priateľov.. Bez toho to nejde .. Bohužiaľ v dnešnej dobe každý už len myslí sám na seba.. Potom človek ,kt. je chorý , zistí kto sú tí skutoční priatelia ...!!!!!!! Je to veľmi smutné :-(

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE