Sebarozvoj s koučkou: Čo s pocitom nespravodlivosti?

Nič neoberá ľudí o pokoj tak, ako boj proti všetkému, lebo cítia hnev a zlosť. Niekedy sa naozaj ťažko zmieruje s tým, aký život je, a neraz nám príde kruto nespravodlivý. Na to však nemáme dosah, aby sme ľudí aj svet naprávali, hoci niekedy si to silno prajeme.

 

To, čo ovplyvniť môžeme, je dostať sa do pohody napriek tomu. Napríklad tak, že vyrieknete „nie“. Je to často to najlepšie, čo môžete pre seba urobiť. Kto z vás si z detstva pamätá, ako mu rodičia prízvukovali, že keď bude dobrý, budú ho mať ľudia radi? Skutočne to platí? Nie je to o tom, že sme náchylní na zneužívanie, lebo stojíme o to dobre vychádzať so všetkými? A úprimne, je to vôbec možné? To, čo nás v tom celom najväčšmi zraňuje, sú pocity, ktoré pri odmietnutí zažívame. Naskočí nám napríklad, že odmietnutím komplikujem druhému život, chcem mu ho predsa uľahčiť; to, že komplikujem život sebe, nie je pre nás také ťažké (= sebe komplikujem život radšej ako ostatným). A tiež môžeme mať strach z toho, že keď niekoho odmietneme, ublížime mu (= berieme na seba zodpovednosť za jeho pocity a spôsoby, akými bude reagovať).

 

Pozri aj: Neuveriteľné a zvláštne! Ako vyčistiť veci prostredníctvom potravín?

depresia

Zdroj: Shutterstock®

Diplomatické formulky

Mám pre vás tip, ako trénovať vďaka diplomatickým formulkám, ktoré vyjadrujú, že rešpektujete svoj náprotivok, ale súčasne hovoríte nie:

  • "Viem si predstaviť, že v tej veci potrebuješ pomoc. Ale ja ti cez víkend nepomôžem, pretože už mám na oba dni program."
  • "Skvelé, že si pri tom myslel na mňa. V princípe sa rada zúčastním. Ale tentoraz to, bohužiaľ, nejde, škoda.“
  • "Je pre mňa ťažké to povedať, pretože sa ťa v žiadnom prípade nechcem dotknúť. Ale rozhodla som sa, že už nebudem..."

 

Odporúčame: Kedy si dať pozor na zeleninu? Nie vždy je totiž zdraviu prospešná

Janett Šimková kniha

Zdroj: Shutterstock®

3 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

20.03.2018 07:22

čím som stáršia, tým viac viem svojmu okoliu občas povedať aj nie a vôbec sa pri tom necítim previnilo, vždy zvolím takú formu, aby som ani neurazila

Vaše meno:

Lenka Meravá

Lenka Meravá

20.03.2018 07:29

Vekom zistujem ze netreba sa dat vyuzivat a tak ked sa mi nieco nepaci rovno bez okluk poviem nie

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

20.03.2018 10:55

Zo začiatku to ide ťažko, ale dá naučiť postupne povedať nie.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE