Prvá pomoc pri popáleninách

K letu neodmysliteľne patrí aj opekanie či grilovanie na záhrade, ktoré však so sebou nesie aj niekoľko rizík. Preto by si pri otvorenom ohni mali dávať pozor nielen malé deti, ale aj dospelí, ktorí si svojou nepozornosťou môžu spôsobiť nepríjemný zážitok.

 

Pri popáleninách ohňom sú dôležité prvé minúty, pri ktorých by ste nemali panikáriť, ale zachovať chladnú hlavu. Viete ako na to?

 

Druhy popálenín

 

V prvom rade je dôležité o aký typ popáleniny sa jedná. Popáleniny 1.stupňa sa prejavia začervenaním a bolesťou, prípadne môže miesto popálenia opuchnúť. Jedná sa o najmenej závažné druhy popálenín. Popáleniny 2. stupňa sú závažnejšie, na ich mieste sa zvyčajne vytvorí pľuzgier a najzávažnejšie popáleniny 3. stupňa spôsobujú stratu kože v celej hrúbke.

 

 

Odporúčame prečítať: Pálenie očí môže znamenať syndróm suchého oka

Opekanie

Zdroj: Shutterstock®

Prvá pomoc

 

Ak ste sa vy alebo niekto blízky popálil, nemusíte ihneď volať záchrannú službu. Rozhodne rozsah popálenia. Ak sa jedná o drobné sčervenanie, pri ktorom nie je bolesť veľmi intenzívna, stačí ak si toto poranenie ošetríte doma. Pri väčších popáleninách, privolajte lekára.

 

Prvý krok, ktorý by ste mali pri popálení spraviť, je dané miesto chladiť prúdom studenej vody. To robte dovtedy, kým bolesť neustúpi, prípadne pokladajte na miesto studené obklady po dobu aspoň 15 minút. Po ochladení miesto obviažte, ideálne špeciálnymi obväzmi na popáleniny, prípadne látkovou vreckovkou. 

 

 

Odporúčame prečítať: Solíme veľa, prečo je to nezdravé?

Opekanie

Zdroj: Shutterstock®

Toto nerobte!

 

Najväčším omylom, ktorý môžete pri popáleninách urobiť je naniesť na dané miesto olej, masť alebo iné "overené" recepty starých mám. Ak už chcete siahnuť po mastiach, v lekárňach nájdete hojivé masti na popáleniny či chladivé gély, ktoré dobre splnia svoj účel. To samozrejme platí pre drobné popáleniny, ktoré sa rozhodnete liečiť doma.

 

Stačí chvíľka nepozornosti a príjemný večer či dovolenka sa môžu zmeniť na bolestivé spomienky. Pri ohni preto buďte opatrní a nezabúdajte na ochranné rukavice či odev, ktoré vás pred popáleninami ochránia. 

 

 

Odporúčame prečítať: Ako pripraviť svoju pokožku na leto?

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com  

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE